Saúdský král úspěšně zakončil návštěvu Ruska – začala nová fáze vztahů

Peter Korzun
11.10.2017  Zvědavec

Ruský prezident Vladimir Putin přijal pozvání saúdského krále Salmana bin Abdulaziz Al Sauda k oficiální návštěvě Saúdské Arábie. Pozvání se uskutečnilo 5. října, kdy se oba vůdci setkali v Moskvě na prvním rusko-saúdském summitu. Byla to vůbec největší zahraniční delegace, která kdy v Moskvě byla. 


Tato schůzka na nejvyšší úrovni ukončila éru smluv, které byly vyhýbavého rázu a netýkaly se skutečných závazků. Obě hlavy státu podepsaly desítky dokumentů, jejichž cílem je posílení spolupráce v mnoha oblastech.

Návštěva byla očekávána již velmi dlouhou dobu – od chvíle, kdy v roce 2015 pozval prezident Putin na návštěvu do Ruska saúdského krále. Akce se musela z různých důvodů několikrát přesunout. Sovětský svaz byl první zemí, která uznala nezávislost Saúdské Arábie. Diplomatické vztahy byly vybudovány v roce 1926, ale rozpadly se v roce 1938. Byly znovu obnoveny až s Ruskem v roce 1991. Saúdský král nikdy nenavštívil Sovětský svaz nebo Ruskou federaci, a to až do 4. října 2017.

Obě strany mají dobré vyhlídky na posílení spolupráce. Rusko se řadí na 12. místo na světě, pokud jde o HDP, je celosvětově na 6. místě v kupní síle a má největší zásoby zemního plynu na světě. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, má 2. největší zásobu ropy na světě a je předním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Obě země jsou členy skupiny G20, která zahrnuje 20 největších ekonomik světa.

Země sice nemají stejný názor na mnoho mezinárodních otázek, ale uvědomují si, jak je důležitá spolupráce a výměna názorů. V Sýrii hrála Saúdská Arábie důležitou roli při podpisu Káhirských dohod, které předvídaly zavedení příměří ve Východní Ghoutě. Saúdský král se konkrétně dotkl syrské otázky a řekl, že Rijád má v úmyslu dosáhnout řešení krize v této válkou zničené zemi v souladu s ženevskými usneseními a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Summit může být začátkem přílivu saúdských investic do Ruska. Strany se dohodly na společných investičních transakcích v hodnotě několika miliard dolarů – jedná se o ropný průmysl, ​​vojenskou oblast a průzkum vesmíru. Bylo dohodnuto, že saúdský veřejný investiční fond, který má investovat až 100 milionů dolarů do dopravních projektů v Rusku, zahájí činnost své reprezentační kanceláře v Rusku následně po zhodnocení výsledků jednání. Obě země také podepsaly dohodu o založení společného investičního fondu ve výši 1 miliardy dolarů. Také bylo podepsáno další memorandum o porozumění, podle něhož by ruská petrochemická firma Sibur prozkoumala možnou spolupráci se Saúdskou Arábií.

Bylo také podepsáno memorandum o porozumění, které zahrnuje nákup systémů protivzdušné obrany S-400 z Ruska, aby tak byla naznačena změna, neboť Saúdská Arábie dosud kupovala zbraně ze Spojených států a Velké Británie. Pokud tato smlouva projde, bude království třetí zemí, která získá systém protivzdušné obrany S-400. Čína byla prvním kupujícím, smlouvu uzavřela v roce 2014. Dodávky do Číny začnou po roce 2018. Minulý měsíc uzavřelo Turecko dohodu o přijetí těchto obranných systémů, které obdrží po roce 2019.

Společně s protiletadlovým systémem protivzdušné obrany S-400 je také Saúdská Arábie připravena na základě smlouvy koupit protitankové řízené střely Kornet a raketomety. Také byl oznámen plán na výrobu slavných ruských pušek Kalašnikov přímo v království, a to jako součást nově vznikajícího vojenského průmyslu. Tyto dohody „by měly hrát klíčovou roli v růstu a rozvoji armády a vojenských systémů v Saúdské Arábii“, uvedl Saúdskoarabský vojenský průmysl (SAMI). Memorandum o porozumění zahrnuje přesun technologií pro místní výrobu protitankových řízených raketových systémů Kornet, moderních raketometů a automatických granátometů.

Saúdská Arábie si stanovila za cíl vytvořit svůj vlastní moderní obranný průmysl, kdy více než 50% zakázek bude realizováno do roku 2030. Současné domácí zakázky představují pouze 2% finančních prostředků, vynaložených na nákup zbraní. Na základě působivého úspěchu ruských zbraní v Sýrii je zcela zřejmé, že Moskva sehraje při dosahování tohoto cíle zvláštní úlohu.

Po více než půl století Saúdská Arábie spoléhala na Spojené státy jako na svého nejdůležitějšího spojence. Toto spojenectví stále existuje, ale realita nutí Saúdskou Arábii obměňovat své zahraničně politické partnery. „Existuje na světě vůbec něco, co je naprosto trvalé?“ nadnesl Putin 4. října na energetickém fóru v Moskvě, když odpovídal na otázku, zda se bude Saúdská Arábie vždy přizpůsobovat americkým geopolitickým otázkám. „Právě naopak, zdá se mi, že všechno se mění.“

Královská návštěva potvrzuje rostoucí vliv Ruska na Středním východě. V tomto regionu se rozvíjí nová geopolitická konfigurace, kdy Rusko hraje vedoucí úlohu. Návštěva saúdského krále znamená velký průlom v ruských vztazích se sunnitským světem. Moskva se o sunnitsko-šíitský konflikt nezajímá, takže dobře zapadá do role prostředníka mezi státy Perského zálivu a Íránem.

Rusko se těší dobrým vztahům se všemi zeměmi v tomto regionu. Žádná jiná země nemá takovou výhodu. Moskva udržuje přátelské vztahy s Íránem, Izraelem, Tureckem, Saúdskou Arábií i Katarem. V tomto regionu neexistuje žádný stát, s nímž by mělo Rusko konflikt. Přání Moskvy, aby byla na Středním východě stabilita, je upřímné, neboť regionální bezpečnost souvisí s jižními hranicemi Ruska. I přes rozdíly ohledně Sýrie a íránské jaderné dohody jsou současné rusko-saúdské vztahy pravděpodobně na vrcholu, a to jak z hlediska společných zájmů, tak vzájemného porozumění, takže tyto vztahy mají slibnou budoucnost.


Saudi King Wraps Up Visit to Russia: New Phase of Relationship vyšel 7. října 2017 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 340 Kč Zvědavec.