Václav Umlauf
Čistá pomoc Spojených států zbankrotovanému ostrovu zničenému hurikánem byla celkem 5 miliard dolarů ve formě vládní půjčky, což zatíží již tak nesplatitelný dluh ostrova. Hezký výsledek podle hesla: V nouzi poznáš přítele.
Srovnatelná byla devastace a síla větru na obou ostrovech, ale nikoliv odpověď lidí a úřadů. Hurikán Irma se dostal do 5. kategorie 5. 9. 2017, vítr měl rychlost 295 km/h a šlo největší naměřenou rychlost větru v historii. Nad Kubou byla rychlost větru 215 km/h, majetkové škody jsou odhadovány na 2,2 mld. dolarů, 10 lidí zemřelo a jde o 3. největší hurikán v historii (Ike, 2008, škody 7,3 mld. dolarů; Matthew, 2016, škody 2,58 mld. USD). Nejhorší řádění hurikánu Matthew zažilo město Baracoa (81 700 obyvatel), kde byly největší škody. Historické město vypadalo takto.
Poškozeno bylo 24 104 z 27 000 domů, úplně zničeno 3 529 domů, částečně zničeno 3 764, ztraceno bylo 10 126 střech a 6 655 jich bylo částečně poškozených. Toto číslo nezahrnuje budovy s více rodinami, které byly rovněž poškozeny. Za čtyři měsíce bylo obnoveno 85 procent města, včetně 17 391 domů, které byly opraveny. Po hurikánu Matthew bylo obnoveno zásobování elektřinou do 14 dnů na 90 % území.
Po průchodu hurikánu Irma (6. 9. 2017) s rychlostí větru 215 km/h bylo do 16. 9. 2017 obnoveno 90 % zásobování elektřinou. Na konci září 2017 je pobřeží z 90 % vyčištěno a hotely přijímají hosty na hlavní sezónu od začátku listopadu do jara. Dokonce i Spojené státy odvolaly zákaz cestování na Kubu minulý týden.
Hurikán Maria udeřil na Portoriko dne 20. září 2017, zeslábl na 4. stupeň, ale vítr byl kolem 200 km/h, na ostrově bylo celkem 51 mrtvých a škody okolo 90 miliard dolarů. Šlo o nejsilnější vichřici v Portoriku od roku 1828. Tento hurikán neměl na Kubě žádnou oběť. Celková statistika ukazuje, že Američan má 15krát větší pravděpodobnost, že zemře v hurikánu, než Kubánec. Ke dni 14. října 2017 a tedy 3 týdny po hurikánu byl stav obnovy ostrova následující. Elektřina obnovena ze 16 %, celkem 53 % obyvatel má možnost mobilní sítě, 64 % má pitnou vodu.
Ostrov je v dluhu asi 70 miliard, všechny hlavní dluhy patří finančním supům v Bostonu. Z ostrova začal masový exodus do USA, který už stejně běžel několik let předtím. Ostrov je v bankrotu, jeho dluhy nejsou zaplatitelné. K tomu viz náš článek z roku 2015 pod názvem Bankrot Portorika, budoucnost kolonií USA. Lidé přišli o důchody a sociální benefity, které měla pod kontrolou nyní zbankrotovaná vláda. Podívejme se, jak za neoliberalismu fungovala tato americká kolonie. Nejprve hospodářský růst ostrova ve srovnání s USA.
Dost podobným způsobem vypadá stav populace na ostrově, což ukazuje tento graf s jasným úbytkem obyvatel po rozkvětu neoliberální ekonomiky drancování a dluhu.
Z lidí se stali žebráci, což hezky ukazuje medián příjmu domácností ve srovnání s chudými státy USA.
A nyní se podívejte, jak rostl příjem na hlavu podle HDP v USA, v celé Latinské Americe a zejména na Karibských ostrovech.
A tak je zcela pochopitelné, že firmy USA byly na tomto ostrově osvobozené od daně a milionáři nemuseli platit daň z nemovitostí. Od toho, aby živili státní a obecní pokladnu, jsou přece chudí. Nezaměstnanost je zhruba dvojnásobná proti USA a růst HDP podle toho vypadá.
Takže neoliberální zázrak skončil s dluhem 74 miliard dolarů v dluhových obligacích. Neoliberální loutková vláda přitom stačila vykrást lidem i státní důchody, kde je dluh 49 miliard. Bylo to celkem 11 let ekonomické devastace ukončené hurikánem. Čistá pomoc Spojených států zničenému ostrovu byla celkem 5 miliard dolarů ve formě vládní půjčky, což zatíží již tak nesplatitelný dluh ostrova. Hezký výsledek podle hesla: V nouzi poznáš přítele.
Související články:
- Bankrot Portorika, budoucnost kolonií USA
- 10 věcí, které vám neřekli o vodní tragédii ve Flintu. Já vám je řeknu
- Po rozpadlém Detroitu hoří rasistický Baltimore
- Detroit – anatomie nevyhnutelného bankrotu
- Piketty a kritika daňových rájů
- Bouřlivý brazilský červen
- Kostarika: Marténův solidarismus a pokus o ústavní reformu v roce 1976
- Banka jako nežádoucí instituce
- Daňové ráje, skryté bohatství národů
- Debatní klub o cenách vody: Michal Chromec / Radek Novotný