Petr Kubáč
12.10.2017 nekorektní blog autora
Opakovaně jsem vzpomínal, že jsem s internetem začal právě v době, kdy už byl pěkně rozjetý vyhledavač AltaVista. Vyhledávání s ním bylo takové, že pokud jste zadali jedno slovo alá “zesilovač” (vše samozřejmě anglicky – tedy “amplifier“) vyskočilo vám spoustu stránek, které obsahovaly toto slovo a bylo znát, že AltaVista se snaží stránky třídit i dle kvality, ale také bylo vidět, že většina “váhy” té které stránky je spíše daná její návštěvnosti a “proslulosti” ve smyslu jestli se o ni zminují tehdejší “portály” jako Yahoo, Lycos, Excite atd…
Pokud jste zadali dvouslovnou kombinaci alá “logaritmický zesilovač” bylo hledání už více o náhodném prohledávání desítek nesetříděných odkazů než o “kvalitní informaci na první dobrou“.
Pak se objevil Google a jeho první verze se chubila tím, že pokud zadáte více slov najde stránky které obsahují VŠECHNA zadaná slova, setříděné dle jejich hodnocení zvaného “page rank“, které bylo skutečně geniální, protože pokud někdo vynalezl “logaritmický zesilovač” překvapivé konstrukce – jeho kamarádi a nadšenci na něj odkazovali, pak jej někteří našli na Googlu, pokud se jim líbil odkazovali na něj taky a brzy začal vyskakovat ve výsledcích pěkně vysoko, přestože jej Yahoo, Lycos, Excite, atd. ignorovaly.
V té době byl Google malá firma s Pagem, Brinem a dalšími 20 maníky – jenomže pak se Google uvrtal do byznysu s internetovou reklamou a měl nutkání zvyšovat své zisky. Takže de-facto zahodil (nebo upozadil) jak princip že najde všechna slova, tak princip “page ranku“.
Nastalo období “personalizovaného vyhledávání” – vskutku pekelné. Paní Kubáčová hledá puntíkované šaty, protože jsme pečlivě skrytí za firewallem a NATem, Google nerozliší kdo je kdo a tak celý můj internet obsahuje puntíkované šaty. Já sleduju na YouTube ruský sitkom “6 кадров” a situace je ještě horší, protože paní Kubáčové vyskakují podpatkové lodičky bordelového typu ne v shoppinu v Ostravě, ale v azbuce (kterou neumí) ve slevě v e-shoppu v Moskvě! Po určité době byla situace tak špatná, že i datasheet LM324 mi vyskakoval v ruském překladu.
Tím že Google “ve jménu prachů” zahodil objektivní kritéria vyhledávání – otevřel pandořinu skříňku. Sám jsem kdysi pesimisticky spekuloval, že jedna z příčin III. světové války může být, že “personalizované vyhledávání” způsobí, že každý najde, co chce slyšet. Arabi o zlých Židech (Evropanech). Evropani o líných Arabech s bombou (nožem, dodávkou, náklaďákem) – a už se to mele.
To jsem byl ještě optimista. Google totiž v poslední době přidal k vyhledávacímu algoritmu “subjektivní faktor“. Pravděpodobně na vysokém vedení firmy sedí nějaká komis, která rozhoduje, které téma dostane “body navíc“, aby vyskakovalo výše a které téma je “fake news” a zmizí z vyhledávání úplně. Takže si dáme malý testík. Klikejte na odkazy a odpovězte si na otázky:
- Vyhledávací dotaz: “White woman with child” neboli “bílá žena s dítětem” – kolik je ve vyhledávání obrázků, které jsou požadovány tj. bílá žena A bílé děcko?
- “Happy american couple” neboli “šťastný americký pár” – kolik tam nadete štastných párů typických Američanů ?
- A na závěr perlička : “American Inventors” – neboli “Američtí vynálezci” – Ano je tam Ben Franklin, který byl politik a spíše vědec než vynálezce, ale zkuste tam najít třeba vynálezce letadla bratry Wrightovy, nebo Edisona ?
- Mimochodem jeden z Googlovských “Amerických vynálezců” mě zaujal. Jedná se o jistého Charlese S.L. Bakera, který údajně vynalezl radiátor ústředního topení. Když jsem podrobně zkoumal historii parního a horkovodního topení – o nějakém Bakerovi ani slovo – maximálně zmínky o firmě Baker, vyrábějící “Bakerovy radiátory” kolem roku 1900 tedy 85 let po skutečném vynálezu radiátoru. (Vynalezen 1815 Jamesem Wattem jako “odpadní produkt” parního stroje a také poprvé použit v jeho vlastním domě, v prototypu už v roce 1807.) Během pátrání “personalizované vyhledávání” Googlu začalo něco tušit – takže teď mě zaplavuje Bakerem senátorem, Barkerem stavitelem varhan, dokonce hercem, jen Charles S.L. Baker – topenář už pro mně neexistuje. Prostě hnus velebnosti – přepisování reality jak z Orwella
Jinými slovy po 20 letech neustálého zlepšování Googlu – AltaVista znovu vede, protože ta se pletla neúmyslně, zatímco Google lže cíleně. Google je pokažený a potřebuje čas na opravu!! Komis asi zasedala tak dlouho a bojovala za společenský pokrok tak intenzivě, až výsledky vyhledávání začaly vypadat jako personální obsazení ministerstev v Zimbabwe. Pokud se ke mnou uváděným vyhledávacím dotazům vrátíte za půl roku – jistě to bude lepší, protože ve vyhledávacím algoritmu bude přesně pro tyto dotazy výjimka (aby Google vybředl z ostudy), ale jsou tísíce a tisíce dalších dotazů, které nemají speciální “patch” – a tam se Googlovské lhaní projeví plnou silou.
Co tedy dělat než se Google vzpamatuje? Jistou dobu jsem používal (a propagoval) Microsoftí BING, který to má s pravdou poněkud lepší, ale hlavně je to jiná firma, takže neexistuje ďábelská vazba : YouTube – výsledky hledání – reklamy všude. V posledních 2 měsících jsem přešel na DuckDuckGo – což je vyhledavač, který se chlubí tím, že každému na celém světe poskytuje stejné výsledky bez “personalisace” a že se řídí objektivními kritérii ve stylu bývalého googlovského page ranku “padni komu padni“. Jsem s ním plně spokojen. Jediné slabé místo jsou detaily českých reálií, často z doby komunismu, které Google zvládá lépe, neb má v Česku pobočku, která zajišťuje, že úroveň lhaní zde je stejná jako v Americe. Příklad : DuckDuckGo nenašlo rozumný odkaz pro Park Kultury a oddechu Julia Fučíka.
Mimochodem DuckDuckGo je prý firma s 21 zaměstnanci. Takže druhé poučení, které se táhne od Chrenka, Babiše, přes Gatese, Sorose po Brina je: “Jakmile se z firmy stane megakorporace, začne mít podivné nesrozumitelné zájmy, takže od ní pravdu ani nic dobrého nelze čekat.“
Což mě vede k jedovaté myšlence – zákaz Google v některých zemích (třeba v Číně) se tradičně vykládá jako snaha omezit svobodu slova v nedemokratickém režimu. Poťouchlý Kubáč se ptá: “Na které straně spojnice čínská vláda – Google se to omezení svobody slova vlastně nalézá?”
A poslední poznámka: nespekulujte o pravdě, až budete “Googlit” něco důležitého, třeba příznaky možné vaší choroby. To by se vám mohlo přitížit už z vědomí, kdo všechno a s jakou motivací kecal do informací, které se vám mají objevit, a tím zhoršil jejich kvalitu proti variantě “padni komu padni”.