29. 9. 2017 zdroj a zdroj
Ministerstvo zahraničí Íránu konstatovalo, že pro USA je mnohem důležitější omezit vliv Damašku než zvítězit nad DAEŠ. Expertka Národní zpravodajské služby se domnívá, že syrský ministr zahraničí vyjádřil i postoj Ruska. Pro USA je mnohem důležitější, aby se syrským orgánům zabránilo převzít kontrolu nad hranicí s Irákem než porážka DAEŠ (teroristické skupiny, která je v Rusku zakázána – pozn. Národní zpravodajské služby). Jak uvádí TASS, toto prohlášení učinil íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif. Zdůraznil také, že Teherán má zájem na mírovém urovnání syrské krize a že má cíle, které se liší od těch, které má Washington.
Vedoucí oddělení politologie časopisu Ruské akademie věd “Východ” Karin Gevorgjanová v besedě s Národní zpravodajskou službou vyjádřila názor, že íránský ministr zahraničí sdělil i postoj ruského ministerstva zahraničí:
“Poté, co byli z východního břehu Eufratu ostřelováni Syřané a představitelé našich ozbrojených sil, co byl záměrně zabit generálporučík Valerij Asapov, co byly včera v Dajr az-Zauru shozeny letadly koalice fosforové bomby, můžeme říci, že íránský ministr prostě řekl to, co ruský ministr dosud neřekl”, řekla Gevorgjanová Národní zpravodajské službě.
Podle Karin Gevorgjanové vzniká v současné době v regionu velmi nebezpečná situace.
“Vím, že náčelník Generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov řekl, že budeme reagovat všemi prostředky, které máme. Každý chápe, že je to nutné. Dajr az-Zaur zaujímá klíčovou pozici, průchod k hranicím s Irákem je strategicky důležitý. A pro nás je důležité, abychom v této situaci byli první, abychom společně se Syřany přišli k této hranici”, dodala vedoucí oddělení politologie časopisu “Východ”.
Gevorgjanová přiznala, že vzniklá situace ji děsí.
“Vražda Asapova není záležitost teroristů. Nemají takové technické prostředky, které by jim umožnily přesným navedením tak cíleně zabít našeho generála. Prostě to nemohli udělat. Je to akce USA”, prohlásila Gevorgjanová.
Na závěr expertka poznamenala, že Íránci mají zájem na tom, aby syrští vojáci dosáhli hranice s Irákem a také mají zájem na tom, aby mezi Íránem a Sýrií byly pozemní komunikace. Pro ně to je nesmírně důležité, protože jižní část Iráku Írán v podstatě dobře kontroluje. A, zajisté, mají velký zájem na tom, aby syrští vojáci přišli k hranici, protože mají své plány v souvislosti se Sýrií. Ale ty nejsou nijak zvlášť v rozporu s našimi plány.
Připomeňme si, že dříve ministr zahraničí RF Sergej Lavrov prohlásil, že Spojené státy nebudou Rusku bránit v boji proti terorismu v Sýrii. V opačném případě čeká Američany odvetná reakce.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová