Napsal/přeložil: mbi
12.9. 2017 Eurasia24
Ruští inženýři pracují na protivzdušném komplexu, který překoná všechno, co dosud v dané kategorii vzniklo.Výzkumný ústav přístrojové techniky V. V. Tichomirova představil na fóru Armáda-2017 koncept nového protivzdušného komplexu krátkého a středního dosahu Jermak.
Protivzdušný raketový komplex Jermak (dále ZRK – z ruského Зенитно-ракетный комплекс) bude předurčen k hloubkové obraně plošně rozmístěných jednotek pozemních sil a pozemních objektů před soustředěnými údery nepřátelských prostředků vzdušného napadení.
Maximální účinnosti hloubkové protivzdušné obrany má být dosaženo ve spolupráci s velitelskými stanovišti komplexů S-300, mobilních, na pásovém podvozku umístěných systémů typu Tor a kombinovaných mobilních PVO systémů Tunguska.
Podle vývojových pracovníků bude nový komplex obsahovat automaticky pracující vypouštěcí zařízení stejně jako automatický systém vyhledávání cílů nebo automaticky pracující moduly malého dosahu.
Díky automatizaci prakticky všech činností bude systém možné ovládat i dálkově z velitelských stanovišť. Ta by měla pracovat také v plně automatickém režimu – operátor by pak do jejich činnosti v případě potřeby zasahoval jen drobnými korekcemi.
Podle zveřejněných takticko-technických dat půjde o vysoce mobilní, odolný komplex krátkého a středního dosahu schopný registrovat a lokalizovat aerodynamické cíle až na vzdálenost 250 km (Buk-M2 do 140 km), zasahovat cíle na vzdálenost od 200 m až do 120 km (obdobný západní systém MEADS 3 – 100 km) ve výškách od 15 m do 28 km (Buk-M2 15m až 25 km).
Maximální počet protiletadlových raket připravených k použití a vezených spolu s komplexem by měl představovat 180 ks (u komplexu Buk-M2 80/48 ks). Jermak bude přitom schopen napadnout současně až 48 cílů (Buk-M2 24 cílů).
Jak oznámilo tiskové oddělení ministerstva obrany, experti zmíněného výzkumného ústavu doporučují přezbrojit jednotky PVO pozemních sil komplexy Jermak do roku 2030.
Zdroj: armstrade.org