– kou –
17.8.2017 PrvníZprávy
Otravné látky, které se nalezly ve skladech militantů naznačují, že byly dodány do rukou teroristů v Sýrii Spojenými státy a Velkou Británií, řekl na tiskové konferenci náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Miqdad.
„Všechny neletální zbraně se nacházejí v ručních granátech a granátometech, obsahovaly dráždivé jedovaté látky CS a CN … Nalezená chemická munice byla vyrobena Federal Laboratories ve Spojených státech, a otravné látky vyprodukovaly společností Cherming Defence UK (Spojené království) a NonLethal Technologies (USA),“ cituje Miqdada agentura TASS.
Podle něj toxické látky byly nalezeny ve skladech bojovníku v Aleppu a v osvobozených oblastech ve východních předměstích Damašku.
Miqdad poznamenat, že v souladu s článkem 5 Úmluvy o zákazu chemických zbraní, používání toxických dráždivých látek je povoleno pouze pro účely potlačení nepokojů. Jejich použití jako prostředek boje je zakázáno.
„Takže můžeme s jistotou potvrdit, že Spojené státy a Spojené království, jakož i jejich spojenci v regionu, v rozporu s Úmluvou o zákazu chemických zbraní poskytovali plnou podporu teroristickým organizacím, které působí na území Sýrie. Jejich dodávky militantům obsahovaly nejen konvenční zbraně, ale i zakázané otravné látky,“ dodal Miqdad.
Na zprávu o chemických zbraních z USA a Veleké Británie reagovala mluvčí ruského ministerstvo zahraničí mluvčí Maria Zachazarová.
„Tady máte všechny závazky vůči mezinárodnímu právu a triumfu demokracie. Pod rouškou fotografií zabitých dětí dodávat teroristům otravné látky je nepochopitelné,“ napsala Zacharová na Facebooku.
Nedávno koalice v čele se Spojenými státy prohlásila, že nezaznamenala použití chemických látek bojovníky IS, nicméně několkrát z toho obvinila Damašek.
Související článek:
Reportéři nalezli ve skladu „an-Nusry“ v Aleppu bulharské zbraně!
Ilustrační foto