Václav Umlauf
15.8.2017 e-republika
Valaši jsou národ hloubavý a rádi přichází věcem na kloub. Oba chlapi ve vlaku našli podstatné spojení mezi dvěma druhy sviní a příslušným neoliberálním jevem zvaným “prasečí mor”.
Česko má prasečí mor, čili přesně řečeno africký mor prasat, který u nás za komunismu nebyl, ale vynořil se s kapitalismem. Odborník řekne, že souvislosti tohoto typu nelze prokázat a že nemám šířit poplašné zprávy ohledně kapitalismu. Prý je jich i tak celkem dost, a obzvláště na našem webu. Ohnisko nákazy se nachází na Zlínsku (asi 50 km2) a je tak nějak izolováno, aby nakažení divočáci nemigrovali do jiných oblastí. Mají v klidu zdechnout v kukuřici a v jiných plodinách, které místní zemědělci nesmějí sklízet. Krajská veterinární správa podala v souvislosti s nákazou africkým morem prasat trestní oznámení na neznámého pachatele u zlínské policie dne 19.7. 2017. To bylo pondělí a v úterý policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Je to asi na 1 rok do lochu, pokud to někomu prokáží. Virus nepřežije první mrazy. Pak by se svět a bulvár měl vrátit do normálních kapitalistických kolejí. Místo prasečího moru budou české parlamentní volby a tento společenský jev svou virulencí a plošným rozšířením v médiích nahradí byvší chcíplá prasata.
Jel jsem za bráchou na Zlínsko a poslouchal sousedy ve vlaku, kteří analyzovali teorie ohledně chcíplých prasat. Oba odborníci na tento u nás nevídaný jev porovnávali pravdivost dvou hlavních verzí šířených v kraji. Tak prý za prvé, divočáci jsou u nás totálně přemnožení a nejlépe se jim daří na okrajích sídlišť v lesoparcích u Prahy a také kolem Zlína. Ráno vyberou popelnice kolem sídlišť a pak na večeři si vlezou do lánu kukuřice. Zvířecí rasisté se sklonem k neoliberalismu by řekli, že černým sockám se daří dobře, proto mají hodně mláďat. Celé stádo čtyřnohé černé je tak chytré, že bez problémů obelstí starého, hluchého a slepého mysliveckého dědu s platným razítkem na flintu od spřáteleného, stejně starého a stejně zdatného doktora. Takový exemplář s rozklepanou rukou trefí tak akorát cyklistu nebo běžce. Tito nadšenci za zdravý životní styl běhají v pestrobarevných úborech a vypadají v lese jak papoušci při kolektivním páření organizovaném sportovními korporátkami.
Oba spolucestující porovnávali platnost a výpovědní hodnotu dvou základních teorií šíření prasečího moru na Zlínsku. První teorie pravila, že jedna “sviňa” koupila z ukrajinské kafilerky nakažené maso, vozila to do Česka přes podmazané celníky a zfalšované doklady. Prostě a jednoduše, tato “sviňa” podnikala stejným neoliberálním způsobem jako západní supermarkety, které vypěstují a vyrobí zadarmo na Ukrajině. Toto agro-alimentární svinstvo nazývané “potraviny” přerazítkují v Polsku na “Made in EU” a pak to prodávají v českých supermarketech za cenu západních výrobků. Zlínská drobná svině “toť tuto prasačinu” prodávala do místní zoologické zahrady. Když už to shnilé maso nikdo a nic nemohlo žrát, tak zbylý importovaný produkt zahrabali do lesa, kde to sežrali ti divočáci a mají mor. Druhá teorie měla také neoliberální podnikatelské jádro a byla podobně zajímavá. Místní mafiánské “svině” vytunelovaly, nakradly, a na pozemku myslivců si postavily nelegální golfové hřiště. Myslivci jim do této mafiánské prasečiny šikovnými triky nahnali divoké svině, které z golfového ráje českých “sviň” opět udělaly původní ekosystém. Tento lítý boj o ovládnutí citovaného teritoria prý vyřešila skupina těch mafiánských sviní tím, že přírodní konkurenty jednoduše otrávila. Tak prý vznikl prasečí mor.
Pro agenta Nováka a vnitrácké chovance připomínám, že nešířím ani poplašnou ani falešnou zprávu o spiknutí různorodých sviní za účelem šíření prasečího moru a mafiánského kapitalismu. Tato odborná etnografická a sociologická stať jen obohacuje strukturu městských mýtů o novou valašskou variantu vyprávěnou v epoše reálného kapitalismu. Jel jsem prosím v přecpaném vlaku soukromé společnosti Arriva z Prahy dne 13. 8. 2017. Na rozdíl od líných Českých drah tato německá soukromá dopravní společnost pochopila, že napůl zavřená trať mezi Bylnicí a Trenčínem je schopna produkovat zisk převozem Valachů a Slováků z Prahy až do Piešťan a do Nitry.