Napsal/přeložil: Geo
30.7. 2017 Eurasia24
Dohoda o prodeji ruských protivzdušných komplexů S-400 Turecku vyvolala kritiku nejen na Západě, ale otázky padají i v zemi původu této mocné zbraně: proč Rusko hodlá tak významně posílit zemi, s níž ještě před pár měsíci málem válčilo? Ruské vedení však vidí daleko za hranici podobných úvah a ví, že tento krok naopak přispěje ke stabilitě rusko-tureckých vztahů i celého regionu.Rusko se svojí zahraniční politikou dlouhodobě usiluje o vytvoření multipolárního světa s více mocenskými centry, což je v přímém protikladu s projektem globalizace a unifikace planety pod vedením Západu.
Spojené státy a další západní země si Turecko dlouhá desetiletí „vykrmovaly“ a početně druhou nejsilnější zemi NATO – avšak plně závislou – z Turecka neučinily náhodou. Západ si při neustálém přiživování turecko-ruských historických neshod vytvořil z Turecka platformu pro podrývání Ruska z jihozápadu – když ne v přímém střetu s NATO, pak alespoň prostřednictvím proxy sil na Kavkaze, ve Střední Asii a na Blízkém východě.
Vyvrcholením této politiky bylo zneužití Turecka k agresi proti Ruské federaci v Sýrii. Rusko se nejenže nenechalo vtáhnout do války, ale velmi umně – a nečekaně pro Západ – využilo následujícího dění.
Ačkoliv veřejnosti nemůže být přesně znám rozsah eventuálního zpravodajského zapojení Ruska do potlačení neúspěšného protivládního puče v Ankaře, po této události se vztahy mezi Tureckem a Ruskem nejen normalizovaly; přestože se nedá hovořit přímo o spojenectví, vyšvihly se na úroveň dosud bezprecedentní dvoustranné spolupráce – včetně vojenské a vojensko-technické.
Ta nemůže mít lepší příklad, než je právě prodej komplexů S-400. Jak je patrné z níže uvedeného článku z tureckého magazínu Yeni Akit, v němž hovoří zkušení turečtí vojáci, Turci sami tento nákup velmi silně vnímají jako krok ke své emancipaci a odklonu od Západu, který se je křečovitě snaží držet v podřízené a závislé pozici.
Z pohledu Ruska a jeho zahraniční politiky se zase jedná o prostředek k dosažení uvedeného cíle – multipolárního světa se spolupracujícím Tureckem jako s jedním z regionálních center.
A na místě nejsou ani obavy z možného zneužití S-400 proti Rusku či poskytnutí systému jiným zemím: Rusko totiž zná frekvence práce jednotlivých prvků systému a uchovává si to nejcennější, totiž zdrojové kódy.
Zde je slíbený turecký článek z Yeni Akit:
S-400 skoncuje se zamořením Západem
Pořízení ruských raketových systémů S-400, proti čemuž protestují USA, a jejich výroba v Turecku přináší fenomenální možnosti rozvoje tureckého obranného průmyslu.
V době, kdy Turecko bojuje s takovými teroristickými organizacemi, jako jsou FETO Fethullaha Gülena, Strana kurdských pracujících (PKK), Sjednocená demokratická strana (PYD), Islámský stát (IS) či Revoluční lidově-osvobozenecká fronta (DHKP-C) Západ vystupuje proti tomu, aby systémy PVO – mající značný význam z hlediska bezpečnosti Turecka – byly do naší země importovány a v dlouhodobější perspektivě mohly být vyráběny tureckými podniky.
Spojené státy jsou „znepokojeny“ tureckým nákupem systémů S-400 v Rusku, zatímco NATO zdůrazňuje, že S-400 ruské výroby „nebudou integrovány do aliančního systému“. Podle vojenských expertů ale díky pořízení systémů dlouhého dosahu S-400 a jejich výrobě v Turecku dostanou takové turecké podniky obranného průmyslu, jako jsou ASELSAN, TAI, HAVELSAN či ROKETSAN, nové možnosti v oboru špičkových raketových systémů.
Přitom Západ má obavy nikoliv o zajištění bezpečnosti Turecka, ale o zachování turecké závislosti na něm v oblasti systémů protivzdušné obrany.
Budeme nakupovat jakékoliv zbraně, jaké chceme a kde chceme
Místopředseda správní rady Centra strategických studií Obránci spravedlnosti (ASSAM) plukovník ve výslužbě Mustafa Hacımustafaoğullar poznamenal, že přijetí systému PVO ozbrojenými silami Turecka bude událostí velkého významu.
„U rostoucího a rozvíjejícího se Turecka roste rozsah činností. Je nezbytně nutné zahrnutí raketových systémů S-400 do sestavy naší výzbroje a výroba těchto systémů našimi vlastními silami a v naší zemi. Do současnosti jsme jako členská země NATO získávali zbraňové systémy z jiných zemí aliance. Ale viděli jsme, že v době, kdy naší zemi hrozila vážná nebezpečí a my jsme prožívali nelehké časy, západní země namísto toho, aby nás podpořily, před očima celého světa upřednostnily střelit nás do zad, nehledě na naše členství v NATO.“
„Turecko je nezávislá země. Sama si bude přijímat svá rozhodnutí. A nezávislost je svázána se silou. Znepokojuje je (Západ) pokračující růst Turecka. Ale ať jsou znepokojeni jakkoliv, my budeme v růstu pokračovat. Turecko bude nakupovat libovolnou výzbroj, jakou bude chtít a kde bude chtít. Spojené státy a NATO tomu budou přihlížet. S-400, v jistém smyslu, umožní skoncovat se zasahováním Západu,“ řekl Hacımustafaoğullar.
Náš obranný průmysl získá fenomenální možnosti
Expert pokračoval: „S pořízením tohoto obranného systému se naše země bude moci opřít o transfer technologií. V budoucnu chceme sami vyrábět takové systémy. Ale západní země s tím nesouhlasí. Mezitím Rusko do značné míry přijalo naše podmínky. Díky výrobě systémů PVO v Turecku naše podniky obranného průmyslu, jako ASELSAN, TAI, HAVELSAN nebo ROKETSAN, získají nové možnosti ve sféře využití špičkových raketových systémů. V takovém případě se turecký obranný průmysl dostane na nebývalou úroveň.“
USA dohodu sabotují
Představitel ASSAM v Ankaře, major ve výslužbě Sahin Akdogan poznamenal, že Turecko už v otázce pořízení systémů PVO nabralo zpoždění a tento úkol je zapotřebí, bez ohledu na Západ, dovést do konce co nejdříve.
„Jako důsledek nezávislé politiky, kterou Turecko razí, můžeme budovat politické, vojenské a ekonomické vztahy jak s USA, tak s Ruskem, Katarem, Íránem, Saúdskou Arábií. Rozhovory, které jsme v minulosti vedli o protivzdušných systémech s Čínou, byly sabotovány Spojenými státy. Nyní je v naší agendě pořízení S-400 a USA opět sabotují dosaženou dohodu s Ruskem. Pokud USA a Západ nepřispívají ke krokům, které země obklíčená terorismem a střetávající se s takovými organizacemi, jako jsou FETO, PKK, IS či DHKP-C, podniká k zajištění bezpečnosti svých občanů, měli by zmlknout,“ řekl Akdogan.
„Po mnoho let jsme nakupovali zbraně u takových zemí, jako jsou USA, Německo nebo Izrael. Dokud neprovedeme nacionalizaci našeho obranného průmyslu, budeme v této závislosti pokračovat. Turecko musí vytvořit svůj vlastní obranný systém na zemi i ve vzduchu, svůj systém elektronické komunikace, svůj satelitní systém. Turecko je toho z hlediska intelektuálního potenciálu plně schopné.“
Co dá S-400 Turecku?
Ruský S-400 je modernější verze obranných raketových systémů S-300. Zvětšen byl dosah raket i výškový dostup, modernizací prošel radar. Vertikální start raket zvýhodňuje tyto systémy oproti konkurenčním analogům – zabezpečuje schopnost zasahovat cíle ve všech směrech, 360 stupňů okolo. To umožňuje odpalovat rakety na cíle přibližující se z východu i ze západu, aniž by bylo třeba natáčet odpalovací zařízení.
S-400 dokáže současně sledovat až sto cílů různých tříd a svými technickými charakteristikami významně převyšuje svůj ekvivalent v NATO – systém Patriot. Radar S-400 dokáže efektivně odhalovat letouny kategorie stealth. Systém disponuje možností zjistit cíle ve vzdálenosti 500 až 600 kilometrů. Turecko si podle zveřejněných informací pořídí čtyři baterie S-400 za sumu 2,5 miliardy dolarů.
Geo, Eurasia24.cz