Geo
13.6.2017 Eurasia24
Rusko v posledních letech výrazně „upevnilo“ svoji protivzdušnou obranu – a nejde přitom jen o věhlasné raketové komplexy. Ruské letectvo vcelku nenápadně v průběhu deseti let vybudovalo mohutnou flotilu modernizovaných supervýkonných stíhaček MiG-31BM/BSM.
Na konci dubna letošního roku přibyly na letiště 22. gardového stíhacího leteckého pluku Centralnaja uglovaja v Přímořském kraji další tři modernizované záchytné stíhače MiG-31BM. Před tím letouny uskutečnily samostatný přelet z Nižního Novgorodu, kde byly v závodě Sokol modernizovány.
Podle dostupných údajů z dobře informovaných ruských zdrojů tak Vzdušné a kosmické síly Ruska dostaly dohromady už nejméně 102 kusy modernizovaných letounů MiG-31BM/BSM.
Modernizační program byl spuštěn v roce 2007, Rusko tedy během deseti let dokázalo zdokonalit a uvést do provozu strategicky významný počet těchto výjimečných letadel.
MiGy 31 mají – mimo jiné – bránit rozsáhlá území Sibiře, nepokrytá tak hustou sítí pozemní protivzdušné obrany jako více osídlené části země.
MiG-31BM dokáže na vzdálenost až dvou set kilometrů napadat cíle ve všech letových hladinách: ať už jde o AWACSy, strategické bombardéry, nízko letící letouny všeho druhu, malorozměrné i pomalu letící cíle včetně bojových helikoptér. Zcela unikátní schopností tohoto stroje je možnost sestřelovat podzvukové střely s plochou dráhou letu typu Tomahawk.
MiG-31 je nejrychlejší v současné době používaný bojový letoun na světě – jako jediný dosahuje maximální rychlostí 3000 km/h. Ve své kategorii také operuje nejvýše: jeho praktický dostup přesahuje dvacet kilometrů, což je o dva až tři tisíce metrů výše než u běžných bojových letounů. A má extrémně výkonný radar.
Právě radar a nové avionické vybavení byly hlavním předmětem modernizace MiGu 31 na verzi BM/BSM. Modernizované letouny mají radiolokátor typu RP-31AM Zaslon-AM, který „vidí“ až na vzdálenost 320 kilometrů, dokáže najednou sledovat i deset vzdušných cílů a navádět řízené střely na šest z nich.
Pilotům a operátorům v kabinách usnadňují plnění misí LCD displeje, významným vylepšením je také digitální datalink s možností utajeného přenosu.
Hlavní zbraní typu MiG-31BM/BSM jsou protiletadlové řízené střely řady R-33/R-37/RVV-BD, které prokázaly reálnou schopnost zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost větší než 200 kilometrů, což je v podstatě dvojnásobek ve srovnání se současně používanými řízenými střelami v západních letectvech.
Modernizace a dodávky MiG-31BM/BSM ruským vzdušným a kosmickým silám pokračují. Současné kontrakty mají být vyplněny do roku 2019 a služba tohoto typu se posune patrně až do čtvrté dekády jedenadvacátého století.
Místo typu MiG-31BM/BSM v sestavě ruských vzdušných sil je nezastupitelné a v plné míře by ho nedokázaly nahradit ani letouny řady Su-27/30/35, které mají jiné určení, operují v nižších letových hladinách a při nižších rychlostech, zato skvěle manévrují.
Následující video TV Zvezda názorně ukazuje, co MiG-31BM umí. Letoun vystoupal do hladiny 21 500 metrů – mnohem výš než jiné bojové letouny – a je plně připraven použít své zbraně: