Lubomír Vylíčil
20.6. 2017 Rukojmí
Americká stíhačka sestřelila v neděli odpoledne syrské letadlo. Tolik první, ještě kusé zprávy. K “incidentu”, jak tomu naše media eufemisticky říkají, prý došlo na jihu provincie Rakká. Syrský vládní stroj zde měl bombardovat “povstalce”. Tak naše média označují ty, z mnoha skupin místních islamistických hrdlořezů, kteří jsou (z nějakého nepochopitelného důvodu) “hodní” a “naši”. No a tohle syrské éro včera amíci, ve spravedlivém rozhořčení, sejmuli…
Podívejme se na mapu. Město Rakká se nachází ve středu severní části syrského území, na břehu
V nepřehledné klanově-náboženské válce každého s každým se o město v dalších letech přetahovali tvrdí islamisti z ISIL s měkčími islamisty z rodu “povstalců”, s kurdskými milicemi a konečně i s regulerní syrskou armádou. Američané (které sem mimochodem nikdo nezval) do toho sypali zbraně, proviant a sem tam bomby. Na podporu “svých koní” v oblasti.
A teď, uprostřed syrského území sestřelili letoun syrské armády. Člověka okamžitě napadne – oni jsou ve válce? Jako Sýrie s USA? Nepřehlédl jsem něco? Protože takovéto věci se přece dělají jen v rámci pěkně rozjetého ozbrojeného konfliktu. Anebo se, přinejmenším, takovýmto aktem válka zahajuje. Když letoun ozbrojených sil jednoho státu sestřelí letoun ozbrojených sil jiného…
Další otázkou je, kde se tam ti amíci vlastně vzali. S plně vyzbrojenými bojovými stroji. Uprostřed Sýrie. To tam přiletěli na turistické vízum, nebo měli pozvání místní vlády? Protože ve vzájemné válce, jak už bylo konstatováno, přece nejsou. Alespoň ji do dneška nikdo nevyhlásil.
Ano, leckterý šťoura by mohl namítnout, že se tu přece pohybují i jiná bojová letadla. A taky zahraniční, která suverénně operují v Syrském vzdušném prostoru. Ruská. (To jsou pro připomenutí ta, co ve všech bombardovaných obcích trefují zásadně a pouze nemocnice…) Jenže ta jsou zde oficiálně. Od 30. září 2015. Jsou tu na žádost presidenta Sýrie. Mimochodem řádně, regulerně a opakovaně zvoleného v demokratických volbách.
Takže si to shrňme. Na území suverénního státu vypuklo povstání. Ozbrojené. Povstalci nejrůznějšího typu ovládli část země. Chovají se tak, že velká část z nich je v celosvětové klatbě (ISIL). Armáda postiženého státu s nimi bojuje. Pozvala si i spojence. Po delší době bojů se začíná zdát, že se karta konečně obrací a vítězství provládních sil je na dosah. A tu přijde jistá velmoc, která povstání poťouchle vyvolala (vzpomeňte si na “Arabské jaro” v roce 2011) a po celou dobu vzbouřené ničemy polotajně podporovala a praští do toho holí. Armádu suverénního, těžce zkoušeného státu přímo přes prsty.
Masky spadly. Od teď už ne “přehmaty” navigační omyly a kolaterální ztráty, jak se to dělalo dříve, kdykoli se vysypaly americké bomby na regulerní syrskou armádu bojující s povstalci. Teď už je podpora islamistů otevřená a neskrývaná. Taky dobře. Alespoň i ti poslední, ještě zbývající idealisté vidí, na čí straně elity USA (a stávající vůdcové Západu obecně) stojí. A o jaké hodnoty tu jde.
řeky Eufrat. Tedy téměř uprostřed výsostného území Sýrie. Různé boje tu probíhaly už od roku 2013. V následujícím roce pak přešlo město plně do rukou Islámského státu. A jeho šéf Bagdádí jej okamžitě vyhlásil hlavním městem svého chalífátu.