mbi
7.6.2017 Eurasia24
Co se to děje na Blízkém východě, kde řada Západem podporovaných zemí najednou doslova odepsala Katar a vztahy této země s ostatními členy „unie Zálivu“ se dostaly na hranu otevřeného nepřátelství? Jestli se vám nechce číst důsledně řízené „fake-news“ médií hlavního proudu, Eurasia24.cz vám nabízí stručnou a srozumitelnou analýzu tohoto geopolitického dramatu.
Saúdská Arábie (SA) se rozhodla přerušit styky s Katarem. Její krok vzápětí následovaly Bahrajn, Spojené arabské emiráty (SAE) či Egypt.
Všem občanům Kataru pobývajícím na jejich území nařídily tyto státy opustit zemi; již je přerušeno pozemní, námořní i letecké spojení, je blokován i tranzit. Katar byl jedním šmahem obviněn ze všech možných hříchů a z podpory nejrůznějších skupin a politických sil nepřátelských Saúdské Arábii.
Protože vztahy Kataru s Muslimskými bratry a s řadou dalších extrémistických hnutí a skupin jsou již dávno známé – a ze strany SA se až dosud nic nedělo – bylo dost zábavné číst, jak je teď najednou tvrdě odhalována katarská „podpora šíitů, jemenských Hútiů a podobně“ (naprosto nekriticky tento účelový blud převzala a šířila většina tuzemských médií – pozn. edit.).
A to tím spíš, že kontingent katarské armády bojoval v Jemenu na straně saúdské koalice a v bojích utrpěl i nemalé ztráty.
V každém případě byl nyní Katar z koalice vyloučen.
Obecně platí, že konflikty mezi saúdskými králi a katarskými emíry nejsou nic nového. Katar se již delší dobu snaží řešit klíčové problémy regionu spíš ve spolupráci s Tureckem než se Saúdskou Arábií. Má na svém území dokonce tureckou vojenskou základnu.
V roce 2014 došla situace mezi Rijádem a Dauhá tak daleko, že obě země odvolaly své velvyslance, později se ale znovu sblížily díky tomu, že ozbrojené bojůvky podporované oběma těmito monarchiemi společně bojovaly proti vládě v Sýrii a proti Hútiům v Jemenu.
V posledních měsících ovšem v souvislosti s uzavřením částečného příměří v Sýrii (dosaženého za aktivní účasti Turecka na příslušných jednáních) a se sílícím nepřátelstvím mezi Saúdskou Arábií a Íránem vztahy mezi saúdským královstvím a katarským emirátem opět ochably.
Bojůvky syrských povstalců podporované Tureckem a Katarem v současné době v podstatě dodržují příměří, což umožnilo Damašku s podporou Ruska a Íránu posílit syrské vládní jednotky, které nyní bojují hlavně proti IS a prodírají se k iráckým hranicím.
A to samozřejmě odporuje plánům USA a Saúdské Arábie, které nechtějí, aby oficiální syrská vláda obnovila svoji kontrolu na hranicích s Irákem.
Poslední kapkou, která rozvinutí konfliktu Kataru s arabskou koalicí pravděpodobně způsobila, byla nedávná návštěva prezidenta USA v Saúdské Arábii a rozruch, jenž vyvolal zveřejněný záměr vytvoření otevřené protiíránské aliance.
Katar, bez ohledu na existující vlastní rozpory s Íránem, se očividně obává vzniku velkého válečného konfliktu v Perském zálivu. Vzhledem k nepatrné rozloze Kataru by v případě vypuknutí války íránské údery proti katarským objektům ropné a plynařské infrastruktury mohly způsobit krach jeho ekonomiky a výrazný pokles současné životní úrovně.
Pod tlakem této hrozby začal katarský emír v poslední době zoufale lavírovat a snažit se ukázat Íránu, že Katar si válku nepřeje. Na konci května emír telefonoval íránskému prezidentovi, blahopřál mu k jeho znovuzvolení a zdůraznil, že „mezi Katarem a Íránem existují již staleté, historické a pevné vazby“ a že „Katar by rád tyto vztahy ještě více upevnil“.
Emír rovněž uvedl, že „nařídí všem existujícím organizacím a administrativním orgánům Kataru, aby zvýšily úsilí o rozšíření vztahů mezi Teheránem a Dauhá“.
V reakci na to chce Rijád přitisknout Katar ke zdi a zabránit mu v jeho dalším vstřícném postupu vůči Íránu – činí tak cestou politického a ekonomického nátlaku a nutí jej dostat zpět plně do saúdské pozice nepřátelské vůči Íránu.
Následky mohou být očekávatelné: „z ničehož nic“ se před několika dny začala formovat „katarská opozice“ tvořená některými z členů vládnoucí dynastie, žijících v zahraničí, kteří jsou prý „nespokojeni s politikou emíra“. Předpokládá se, že „štáb opozice“ se usídlí v Londýně.
mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: imp-navigator.livejournal.com