Jaroslav Bašta
11.6.2017 PrvníZprávy
Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.
Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách.
Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.
Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.
Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.
Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.
U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.
Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
Související článek:
Musíte si dát pozor při nákupu piva: Pohoršujete tím islamisty!