Robert Fisk
28.5.2017 Zvědavec
Hle, tu je Trump, hovořící o „konečné dohodě“ mezi Izraelem a Palestinci – jako kdyby mír byl jen nějaké zboží, které se dá koupit nebo prodat.
Trump se nemohl v Rijádu zmínit o tom, odkud pochází většina únosců z 11. září nebo čí sunnitský islám byl inspirací pro ISIS – ani o tom, v které zemi se usekávají hlavy s požitkem, jaký si vychutnávají členové ISIS. (Odpověď zní: Saúdská Arábie). A když Trump v pondělí dorazil do Izraele, byl postaven před nový protokol o cenzuře: neuvádějte, kdo zabírá jaké pozemky na Západním břehu Jordánu, nebo která země násilně a nepřetržitě krade půdu – legálně vlastněnou Araby – pro Židy a pouze pro Židy. (Odpověď zní: Izrael).
Takže, bingo, v největší alianci na Středním východě, která kdy byla vytvořena, Saúdové, ostatní sunnitští arabští diktátoři a americký potrhlý prezident s izraelským cynickým předsedou vlády se shodli na identitě ďábelské země, kterou mohou všichni jednohlasně proklínat – země, která nabádá ke „světovému teroru“, podněcuje nestabilitu na Středním východě a je největší hrozbou světového míru: šíitský Írán.
Takže během několika minut po přistání na letišti v Tel Avivu – jehož ranveje jsou zčásti postaveny na pozemcích, které před 60 lety legálně vlastnili palestinští Arabové – autoři Trumpových projevů (protože Trump by tohle zaručeně nenapsal) zase rozvířili nenávist k Íránu, íránskému „teroru“, íránským spiknutím a neustálé touze Íránu vyrobit nukleární bombu. A to vše přichází v době, kdy si v Íránu znovu zvolili rozumného prezidenta, který před dvěma lety podepsal jadernou dohodu, což podstatně snížilo strategickou hrozbu Íránu pro Izrael, Araby a Ameriku.
„Íránu nesmí být nikdy umožněno, aby vlastnil jadernou zbraň,“ řekl americký vrchní velitel. Írán „musí ukončit své neochabující [sic] financování, výcvik a vyzbrojování teroristů a domobrany.“ Kupříkladu mimozemšťan, který by ve stejnou dobu přistál v Tel Avivu, by si z toho jistě učinil závěr, že ve vytvoření ISIS má prsty Írán, a že Izrael již bombarduje kruté a agresivní vyznavače kultu islámského kalifátu. A mimozemšťané – zajisté chytřejší než americký prezident – by byli zcela jistě ohromeni, až by zjistili, že Izrael bombarduje Íránce a Syřany a jejich milice, ale dosud ani jednou – vlastně nikdy – nebombardoval ISIS.
Není divu, že se Trump snažil držet připraveného scénáře. Jinak by totiž mohl udělat něco rozumného a normálního. Například poblahopřát novému íránskému prezidentovi k jeho vítězství a poděkovat mu za to, že dodržuje jadernou dohodu; nebo by mohl požadovat ukončení izraelské okupace a izraelské kolonizace arabské půdy; nebo by mohl sdělit unaveným starým diktátorům a princům z arabského světa, že jediný způsob, jak se mohou zbavit „teroru“ – a jak mohou i Ameriku zbavit „teroru“ – je, že budou zacházet se svým lidem důstojně, a že budou chránit jejich lidská práva. Ale ne, to je příliš rozumné, spravedlivé a morální – a příliš komplikované – pro člověka, který už dávno vypadl z reality a vstoupil do „Twitterworldu“, do světa tweetů. Hle, tu je Trump, hovořící o „konečné dohodě“ mezi Izraelem a Palestinci – jako kdyby mír byl jen nějaké zboží, které se dá koupit nebo prodat. Jako kdyby právě handloval se Saúdskou Arábií: zbraně za ropu a dolary.
Ale potom, když seděl vedle Netanjahua, pokazil scénář. K úlevě všech se však vrátil k děsům jaderné dohody s Íránem, dohody, která je „neuvěřitelná“, „hrozná věc“, a kterou Spojené státy uzavřely. „Hodili jsme jim záchranné lano – a tím jsme jim umožnili pokračovat v teroru.“ Netanjahu řekl, že íránská hrozba „donutila lidi [sic], aby se spojili dohromady velmi pozitivním způsobem“.
To bylo skutečně „neuvěřitelné“. Trump je ve své podivné nevinnosti přesvědčen, že přání sunnitského muslimského světa zničit šíitský Írán a jeho spojence je klíčem k arabsko-izraelskému míru. Tohle měl možná na mysli – pokud tím něco myslel – když říkal, že jeho návštěva znamená „vzácnou příležitost přinést bezpečnost a mír tomuto regionu, lidem v této oblasti, porážku terorismu a vytvoření budoucí harmonie a míru“ – mimochodem, tohle bylo ve scénáři – v tom, co nazval „touto starodávnou a posvátnou zemí“. Měl na mysli Izrael, ale použil stejnou frázi o Saúdské Arábii a nepochybně by ji použil i o Švýcarsku, Lesothu nebo také o Severní Koreji, pokud by to přineslo jakoukoliv výhodu. Nebo ostatně také o Íránu.
Kdo ví, jestli bude Trump schopen čelit židovské kolonizaci, rozkrádání půdy a malému palestinskému diktátorovi, až se v úterý setká s Mahmúdem Abbásem; nebo dodržování lidských práv, nebo spravedlnosti. Jeho projev v Izraelském muzeu, který bude následovat poté, se stane senzací, pokud se nebude držet scénáře. Ale sázky se uzavírají na obsah řeči: jednota sunnitských Arabů v jejich nenávisti vůči šíitským Íráncům – milosrdně opomine „sunnitské“ a „šíitské“ detaily v případě, kdyby to snad mělo odhalit tuto hru; užší vztahy mezi diktátory z Perského zálivu a jejich princi s Izraelem, který zabírá půdu; požadavek na Palestince, aby ukončili „teror“ proti svým okupantům – samozřejmě by vynechal slovo „okupanti“; a věčná, nekonečná, posvátná láska Ameriky k Izraeli, ať už je to správné nebo špatné.
V neděli CNN uvedla v hlavních zprávách „opětovné spojení“ s Araby. V pondělí BBC uvedla v hlavních zprávách „opětovné spojení“ s Izraelem. To, co obě tyto společnosti mínily – ale neodvažovaly se to říci – je, že Trump si myslí, že může přimět Araby a Izrael k tomu, aby zničili moc Íránu po té hrozné a morální době, kdy byl prezidentem Obama. To znamená „válku“, nejlépe mezi muslimy. Skutečně, „konečná dohoda“.
Trump Is About To Really Mess Up In The Middle East vyšel 23. května 2017 na ICH. Překlad v ceně 330 Kč Zvědavec.