Tereza Spencerová
18. 5. 2017 Literárky
Takřka každý den přináší nejrůznější „skandály“, jejichž podstata bývá často neuchopitelná, nedopovězená, mimo kontext nebo rovnou skrytá.
Kauza „Trump Rusům vyzradil tajemství“ nabírá na obrátkách. Bílý dům zprvu vše popíral a tvrdil, že Donald Trump ani neměl potřebné zpravodajské informace, které by vyzradit vůbec mohl, ale kruhovou obranu neudržel dlouho,
neboť ji na svém oblíbeném Twitteru zbořil sám Trump – vzhledem k tomu, že je řeč o výbušných laptopech Daeše na palubách civilních letadel, a tím i obecně o bezpečnosti leteckého provozu, existují prý racionální „humanitární důvody“ k tomu, aby se o informaci podělil s Rusy a umožnil jim tak přijmout příslušná bezpečnostní opatření.
Americký prezident k tomu navíc zdůraznil, že má z titulu své funkce „absolutní právo“ sdílet zpravodajské informace, což je bez ohledu na celý ten „hukot“ kolem pravda. Američtí prezidenti mají právo pracovat s tajnými údaji podle svého uvážení, včetně jejich sdělování zahraničním politikům. Nynější „skandál“ se ale točí kolem skutečnosti, že byla tajná fakta sdělena právě Rusku. V americkém Kongresu dál panují silně rusofobní nálady, přičemž pro některé volené zástupce lidu bylo „přes čáru“ už jen to, že Trump ve Washingtonu vůbec přijal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Například členka Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Stephanie Murphyová má za to, že nějaký „vhodný kontakt“ s ruskou vládou ani nemůže existovat…
Bez ohledu na legitimitu prezidentova postupu je to ale skandál „Trumpa s Rusy“, což znamená, že z titulních stran hned tak nevyšumí. Naopak, síly, které ho budou přiživovat, v rámci útoku na Trumpa odhalují, že americký prezident Rusům předal informaci pocházející od izraelského zpravodajského zdroje z nejmenovaného syrského města – a tím, mimochodem, už i celý svět nyní ví v kostce nejspíš totéž, co Trump prozradil Rusům…
Izraelská tajná služba kvůli vyzrazení tajné informace prý „pění vzteky“, míní Trumpovi kritici s tím, že se tak „naplňují nejhorší obavy“ židovského státu z toho, že v rámci exkluzivní výměny zpravodajských informací mezi USA a Izraelem dané údaje putují dál bez předchozího izraelského souhlasu. Izrael prý byl už těsně po Trumpově zvolení varován, aby novému americkému prezidentovi moc tajných informací nepředával, protože skončí u Rusů, a nyní se tak tedy i stalo… To vše může být i pravda. Ale také nemusí, samozřejmě. Koneckonců, izraelské a ruské tajné služby si už roky vyměňují informace (nejen) o amerických politicích, obě země v poslední době sbližují své názory na situaci v regionu, Rusko předběhlo Západ s uznáním Jeruzaléma za metropoli Izraele, a posiluje se i vojenská spolupráce obou zemí, a tak nelze v nejmenším vyloučit, že Rusko už stejnou informaci od izraelské strany dávno dostalo (nebo v rámci svého angažmá v Sýrii o problému ví po „své vlastní linii“). Je pravděpodobné, že nynější izraelské „rozhořčení“ je Trumpovými domácími kritiky silně „přefukované“ a ze strany Izraele případně jen hrané – souvisí totiž spíš s izraelsko-americkými vztahy, konkrétně s obavami Izraele z nejasných Trumpových úmyslů kolem řešení palestinské otázky, přičemž je prý řeč až o právu Palestinců na sebeurčení, nebo možná i z amerických plánů zmírnit protiíránské sankce.
Nabízí se ale i další úhel pohledu. Ona údajná izraelská zpravodajská informace prý už letos v březnu….. …… ………….