Friday Edition: Příprava na „déhumanisation“

Erik Best
28. 4. 2017        EB
Před deseti lety jsme psali o riziku přesouvání českých pracovních míst do evropských zemí s nižšími mzdami, čemuž Francouzi říkají „délocalisation“. Očekávali jsme, že se z toho jednou v České republice stane politické téma, zatím se ale veřejně mluví jen o několika případech. Větším rizikem souvisejícím s růstem mezd je zánik pracovních míst na úkor práce robotů. Zatímco ČSSD a odbory tlačí na „konec levné práce,“ zaměstnavatelé hledají alternativy. Příštím trendem možná bude místo „délocalisation“ (přesunutí práce) spíše „déhumanisation“ (odlidštění práce).


Zde je náš text z 9. května 2007:

Nicolas Sarkozy i Ségolène Royalová během francouzské předvolební kampaně mluvili o nutnosti bránit se délocalisation, tedy přesunu pracovních míst do zemí s nižšími mzdami. Sarkozy vyzval Evropskou unii k ochraně svých občanů před neférovou konkurencí, především z Asie, a před fiskálním, sociálním a enviromentálním dumpingem ve střední a východní Evropě. Royalová chtěla zastavit přísun unijních peněz do společností, které přesunují pracovní místa z jedné evropské země do druhé, a chtěla zdanit jejich produkty v okamžiku, když by je chtěly znovu importovat. Před pár lety by se taková rétorika setkala v ČR s nepřátelským přijetím, dnes už ale nikdo ani nemrkne. České období mohutných investic zvenčí pomalu končí a pozornost se obrací k tomu, jak udržet investory, kteří už tu jsou. Protože investoři začínají proudit dále na východ, aby se vyhnuli rostoucím mzdovým nákladům, za chvíli budou na neférovou délocalisation láteřit i čeští politici.

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 9. května 2007 pod názvem Preparing for ‘délocalisation’.