Napsal/přeložil: Geo
30.3. 2017 Eurasia 24
Po řadě kritických prohlášení a nevstřícných kroků vůči Rusku nyní prezident Běloruska prohlásil, že má vynikající vztahy se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Učinil tak jen několik dní poté, co Minsk čelil pokusu o destabilizaci způsobem, jakým začala současná ukrajinská katastrofa.
Lukašenko řekl, že mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem není třeba prostředníků, protože vztahy mezi nimi „jsou vynikající“. Podle Lukašenka si on i ruský lídr jsou vždy „schopni najít čas na setkání a řešit problémy“. Řekl, že s Putinem jsou „rodní bratři“.
Celá série Lukašenkových prohlášení z uplynulých let a zejména posledních měsíců ale nebyla vůči Vladimiru Putinovi a jeho politice vůbec přátelská.
Lukašenko se například postavil proti Rusku v otázce Krymu, otevřeně chválil kyjevské nacionalisty typu Oleksandra Turčynova a na začátku letošního února dal najevo, že se hodlá od Ruska dále odvracet: „Musíme se kamarádit se všemi našimi sousedy. Mávali jsme dosud jen jedním křídlem a je známo, kam jsme doletěli. Rusko, Ukrajina, Polsko, Litva ani Lotyšsko nám nejsou cizí. Jsou to z boží vůle naši sousedé.“
Jenže tento přístup mu dlouho nevydržel – a ze všech přátelství zůstalo jen to s Ruskem.
Mezi tím totiž v Bělorusku začalo růst napětí, kdy záminkou „nespokojenosti Bělorusů“ – jak referoval mainstream – měl být prezidentův dekret o zdanění nezaměstnaných, kteří nejsou evidování na úřadech práce. Lukašenko vychází z faktu, že i ten, kdo řádné nepracuje a přitom není v evidenci nezaměstnaných, zákonitě musí z něčeho žít – a právě speciální daní chtěl kompenzovat úniky vznikající běloruskému hospodářství všemožnými šedými nebo černými způsoby.
Ani ne dva měsíce po svém prohlášení o „kamarádství se sousedy“ obvinil dva z uvedených, Litvu a Polsko, z financování ozbrojených provokatérů. Třetího souseda, Ukrajinu, zase nařkl z toho, že na jejím území se při pomoci Západu skupiny ozbrojených provokatérů formují.
Napětí v Bělorusku vyvrcholilo v sobotu 25. března, kdy policie rozehnala nepovolenou demonstraci a pozatýkala část jejích účastníků. Po delší době se ozvala tvrdá kritika Lukašenka ze Západu – EU i Spojených států.
Nyní Lukašenko spatřuje svého „rodného bratra“ ve Vladimiru Putinovi.
Těžko totiž pochybovat o tom, že Lukašenkovi s přípravou na udusání doutnajícího „minského majdanu“ pomáhalo Rusko Vladimira Putina – země, která podle dřívějších Lukašenkových prohlášení tak vehementně „omezovala běloruskou nezávislost“. A zatímco ještě před třemi lety běloruský prezident nesouhlasil s federalizací Ukrajiny a události v této zemí ztotožnil s jejím „bojem za nezávislost“, dnes najednou vyjadřuje obavy z pokusů udělat z Běloruska „druhou Ukrajinu“.
Pokud by Vladimir Putin připustil destabilizaci Běloruska, ohrozil by tím mír v Evropě a samotnou existenci Ruska v jeho současné podobě, nemluvě o integračních projektech, jako je Eurasijská hospodářská unie.
I když mainstreamoví novináři neopouštějí svůj omezený úhel pohledu a jazyk založený na tupých klišé jako „opoziční demonstrace“ nebo „svoboda projevu“, pokus o destabilizaci mohl mít nedozírné následky. Odehrál se v nejrizikovější části Evropy.
Ze všech stran Běloruska se totiž koncentruje nebývalé množství sil – na západě v Polsku, na severu v Pobaltí, na jihu na Ukrajině i na východě v Rusku.
I Putinův „rodný bratr“ snad konečně pochopil, jaké následky by jeho hra na obě strany mohla nakonec mít.
Geo, Eurasia24.cz