Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro s největší pravděpodobností skončí ve své funkci po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu.V médiích uslyšíme,že pan Schapiro si na rozdíl od celým národem nenáviděného Zemana získal sympatie spousty Čechů…Jak jinak
Schapiro byl velvyslancem v České republice od září 2014 a do podvědomí české veřejnosti se zřejmě nejvíc dostal v dubnu 2015, když veřejně kritizoval záměr českého prezidenta Miloše Zemana zúčastnit se oslav 70. výročí ukončení druhé světové války v Moskvě. Zeman se tenkrát zúčastnil těchto oslav jako jeden z mála evropských politiků a nenechal si líbit ani Schapirovu kritiku – v reakci na ni prohlásil, že „pan Schapiro má dveře na Hrad zavřené.“
Zřejmě z těchto důvodů si někteří čeští aktivisté, kteří se zaměřují především na organizování protestních akcí proti českému prezidentovi, Andrew Schapira tak oblíbili. Nicméně účast pouhých 40 lidí na akci, která byla v některých médiích dopředu propagována, nelze nazvat jinak než propadák. Byť věřím tomu, že od jejich organizátorů se naopak dozvíme, že akce byla velmi úspěšná a je názornou ukázkou toho, že pan Schapiro si na rozdíl od celým národem nenáviděného Zemana získal sympatie spousty Čechů…
K Schapirovu odchodu se vyjadřovali i někteří čeští politici (viz odkaz zde) – a překvapilo mě, že k němu byli kritičtí nejenom levicoví politici, ale i například politici z ODS, které lze asi těžko osočovat z toho, že by byli „protiameričtí.“ Například europoslanec za ODS Jan Zahradil prohlásil: „Znal jsem šest posledních velvyslanců USA osobně: Shattuck, Stapleton, Cabaniss, Graber, Eisen, Schapiro. Ten poslední byl nejhorší.“ Věřme tedy, že si Schapirův nástupce ve funkci amerického velvyslance v ČR (ať už jím bude exmanželka nového amerického prezidenta Ivana Trumpová nebo kdokoliv jiný) bude počínat lépe.