Aleš Macháček
13.1.2016 E-republika
Boj o zásobování vodou ukazuje vítězství politiky nad potřebami reálných lidí. A zvířata v krymské ZOO k tomu patří také.
Nejvyšší soud Krymu rozhodl o nezákonnosti svrhnutí ukrajinského presidenta Janukoviče a platnosti následného referenda 16. března 2014 na Krymu, kdy se tato oblast schoulila do objetí ruského medvěda. Nové orgány moci Ukrajiny podstatně omezily přítok vody severo-krymským kanálem, ale tato voda podle všeho byla včas a řádně placena. Informace přinesl web Sputnik zde. Celkem 402 km dlouhý kanál ukončil dovoz vody na valnících tažených koňmi a příděly vody na vědra. Kanál byl téměř neudržovaný nejméně od rozpadu sovětského impéria. Ale i při své neustále klesající účinnosti představoval záchranu zemědělské a živočišné produkce, umožňující život více než milionu obyvatel.
Není pochyb o tom, že od 16. 4. 2014 jsou mnohé články ohledně přísunu vody poplatné tomu či onomu tiskovému zadavateli. Můj oblíbený je článek Ruští okupanti ničí ekologii Krymu, z něhož cituji tuto perlu.
… Ruští okupanti na Krymu aktivně budují potrubní síť vedoucí do Severokrymského kanálu, aby do něj mohli přivést vodu, kterou získávají vrtáním sond a odčerpáváním z artézských zdrojů.
Dne 22. ledna 2015 Deborah Lutterbeck poukazuje na těžký úděl zvířat v safari, ohrožených nedostatkem vody. V článku Wells running dry at Crimea Safari Park, který kliknutím můžete shlédnout i jako video. Jinde najdete články o problémech nově vybudovaného komplexu výroby limonád a hnojiv firmy Crimea Titan Dmitrije Firtaše, na nějž vydala zatykač FBI. Jeho krymská firma má potíže s dodávkou vody, protože nyní je stále více odkázaná na podzemní vodu, ale zatím vyrábí.
Nezávislá analytička z Washingtonu Sana Badratenko ve svém článku A New Approach to Reintegrating Eastern Ukraine and Crimea připisuje ruskému vedení vinu za technickou zaostalost a skutečné omezení dodávek vody kanálem. Vedení Krymu má prý na starosti pouze vojensko-strategické požadavky a o potřeby krymské oblasti a lidí se ve skutečnosti nestará. Článek připomíná, že bez tohoto kanálu se Krym stane prakticky neobývatelným, jako to bylo před jeho vybudováním v roce 1963. Podle autorky jde o úmysl, protože ruské vedení chce udělat z Krymu vojenské předpolí a proto ignoruje jeho ekonomické potřeby.
Mezinárodní institut vodního hospodářství (IWMI) reflektuje přírůstek lidí na planetě a úbytek zdrojů vody a snaží se definovat, jak dalece jsme v krizi. Rozděluje nedostatek vody na faktický a ekonomický a snaží se poskytnout rámcové i podrobné analýzy a cesty k nápravě. Globálně 70 % veškeré produkce sladké vody je použito v zemědělství. Na tom, jak zvládneme spotřebu vody v dalších dekádách, závisí jistota cen a dostupnost potravin. Kromě IWMI, kde je krymský problém už zmíněn na Twitteru, existují i další organizace, které se problémem nedostatku vodních zdrojů obsáhle zabývají (SIWI, GWP, World Bank Water, IUCN Water Programme atd.) Ale zpět ke Krymu. Článek Sputniku Živá a mrtvá voda je nepochybně proruský, ale podle mne podává popis nejpravděpodobnějšího scénáře.
Ať Krym nemá nikdo, když ho nemáme my, molodci ukrajinští!!! Naši řeku do našeho moře!! Nikdo se nezmiňuje o obyvatelích. Samozřejmě, vždyť 68 procent z nich jsou “jenom” etničtí Rusové.
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Související články:
- Rusové si ze západních sankcí nic nedělají
- Frontové linie v Novorossiji se daly do pohybu
- Co se děje na Východě? (1. díl – Ukrajina)
- Křížová cesta statisíců poutníků za mír na Ukrajině
- Ukrajina aneb Zamyšlení nad současnými válkami
- Putin nastavil nová pravidla pro boj s korupcí
- Gardový vojín Serjoženka – nejmladší voják Velké vlastenecké války
- Bez mučení o mučení
- Ukrajinští bojovníci za svobodu se mohou ohřát u zlevněného ruského plynu
- Systém Gitmo aneb banalita zla