znak Charkova |
13. 11. 2016, zdroj zde a tady
Spisovatel a ruský politik Eduard Limonov a další charkovští rodáci založili veřejnou organizaci, která bude prosazovat referendum o připojení Charkova k Rusku.
To ohlásil Limonov ve svém blogu: “1,5 milionové ruské město, ležící 26 km od rusko-ukrajinské hranice, bylo zrazeno, zapomenuto, necháno v zajetí dravého ukrajinského nacionalismu.
Představitelé města, jeho veřejní činitelé a odboráři, dokonce i opatrní a umírnění, ba i ekologové, jsou strčeni za mříže, potácejí se ve sklepích SBU (Služba bezpečnosti Ukrajiny)” – řekl spisovatel. Podle něj byl Charkov v Sovětském svazu třetím největším ruským městem (podle počtu obyvatel) po Moskvě a Leningradu a Charkovská aglomerace má více než 2 miliony obyvatel.
Eduard Limonov |
“Občané, kterým neveselý osud raněného, zajatého Charkova rve srdce, se spojili a vytvořili “Centrum pro podporu ruské kultury v Charkově”. V čele střediska, jehož ředitelem jsem byl jmenován já – Limonov (Savenko) Eduard Veniaminovič. Z toho prostého důvodu, že jsem byl nejznámější osobou, žil jsem v Charkově až do věku 24 let a jsem autorem, mimo jiného, Charkovské trilogie, zahrnující romány: “Měli jsme Velkou Epochu”, “Mladík Savenko”, “Mladý darebák” – řekl Limonov.
Podle něj si centrum klade za cíl “především popularizaci myšlenky Charkova jako ruského města, jako součásti ruského světa”. “Máme v úmyslu usilovat o provedení referenda o sjednocení města s Ruskem. Budeme se věnovat i publikační a agitační činnosti. Utvářet veřejné mínění ve prospěch sjednocení” řekl Limonov. Podle něj, jen 26 km od ruských hranic, “nechali na holičkách ruské město.”
překlad: Ďouba
Pro lepší představu o Charkově: