„Existuje snad aspoň jediný důvod k naději, že to vyhraje Donald Trump,“ táže se Jakob Augstein, muž z dynastie, jež přivedla týdeník Der Spiegel na svět i k věhlasu. Podle něj ano a ten vůbec nejpádnější – „mír“.
Fakt, že „Hillary Clintonová chce v syrské válce riskovat vojenskou konfrontaci s Ruskem“. A tedy „to, co si Německo přát nemůže“. A tím staví na druhou kolej i vše, co se právem vyčítá jejímu konkurentovi. „Bláznivému narcisovi“ a „politickému ďáblovi“, vedle nějž by se daly najít „jisté klady i na zlém vlkovi z Grimmovy pohádky“. Jenomže právě Trump má i rys, který se „sice přehlíží, pro každého Neameričana je však ze všech nejdůležitější“ – „v otázce války a míru by byl zřejmě lepší variantou, než Clintonová“.
„Občanská válka v Sýrii je nejnebezpečnější konfliktem dnešního světa. Zasahují do ní USA, Rusko, Irán, Turecko, Izrael i Saudská Arábie. Každý z nich sleduje vlastní zájem. A právě v Sýrii hodlá Hillary Clintonová riskovat vojenský střet s Ruskem.“
Dožaduje se „zřízení bezletové zóny nad Sýrií nebo jejími částmi“. Prý v zájmu „skoncování s útrapami civilního obyvatelstva, či aspoň jejich zmírnění“. Navenek to vypadá „jako mírový projekt. Ve skutečnosti by šlo o válečný akt. Rizika jsou nedozírná. Hlavně riziko vojenského konfliktu s Ruskem.“
„Nejvyšší důstojník Spojených států amerických, generál Joseph Dunford, šéf spojeného velení štábů amerických ozbrojených sil, o tom nemá nejmenších pochyb.“ Pokus o „kontrolu celého vzdušného prostoru nad Sýrií“ by podle něj „znamenal válku se Sýrií a Ruskem. Dunfordův předchůdce odhadoval už před několika lety, že účinná bezletová zóna nad Sýrií by si vyžádala nasadit 70.000 vojáků a měsíční výdaje ve výši miliardy dolarů.“
„Hillary si však nedá pokoj: ´Jako ministryně zahraničí jsem byla pro bezletovou zónu a jsem pro ni i dnes,´ prohlásila i před před několika dny. A aby vyloučila pochyby, jak to myslí, dodala: ´Potřebujeme páku proti Rusům´.”
Donald Trump sice maximum, aby vše, čím se pro prezidentský úřad nehodí, vydal napospas svým kritikům. „Co se však týká války a míru, má čistý štít. Má-li Trump vůbec jakoukoli zahraničněpolitickou koncepci, pak tu, že Ameriku radno udržet mimo spory tohoto světa, než aby se do nich zapletla ještě hlouběji.“
„I v Německu jsou teď sice generálové po bitvě, které nepřešla chuť na vojenské intervence. Šéf Zelených Cem Özdemir právě vyslovil se vší vážností lítost nad tím, že se Německo svého času nepodílelo na intervenci v Libyi. Özdemir požadoval pohrozit bezletovou zónou i nad Sýrií, současně však varoval: ´Je-li do konfliktu zapletena nukleární velmoc Rusko, v otázce vojenských intervencí vyzývám k zásadní opatrnosti.”
„Představa válečného střetu mezi USA a Ruskem nahání většině Němců hrůzu. Pokud by rozhodnutí byl na nich, demokratická kandidátka to vyhraje na celé čáře.“ Tím ostřeji stojí otázka „čím to, že německá veřejnost hrozbu v případě, že Clintonová zvítězí, ignoruje?“ Příčinou nejsou jen skandály, provázející Trumpovu kampaň, za nimiž se jeho skutečné cíle ztrácejí. Samotnou Hillary, coby „produkt amerického politického establishmentu“, Evropa totiž vnímá jako faktor „zahraničněpolitické kontinuity“. Aniž si připouští, že právě to je však i zárukou, že „bude pokračovat v katastrofální americké politice vojenských intervencí se vším všudy“.
„Ano, Donald Trump je fraškou. Připomíná však, že Západ je tváří v tvář krizím tohoto světa již dlouho vyčerpán – morálně, vojensky i politicky. Západ se potácí mezi iluzí veškeré zodpovědnosti a realitou omezených možností. Západ se zmítá ve svých rozporech.“
„Amerika podporuje Kurdy a zároveň je spojencem Turecka, jež s Kurdy válčí. Proti IS si nechají USA pomáhat od Saúdů, patřících ke sponzorům islámského terorismu. V Sýrii se zájmový konflikt Ameriky s Ruskem zdá být nepřeklenutelný – Izraeli, největšímu americkému spojenci v regionu, však nebrání ve spolupráci s Putinem. Hrozivé utrpení Allepa Západ sice děsí – vzbouřenci se však k vyklizení města, jímž by obyvatelstvo uchránili před dalšími bombami, nemají.“
Situace nás „den co den dostává pod morální tlak, který je doslova nesnesitelný“. Tváří v tvář „obrazům hrůzy, jež tato válka, tak jako ostatně kterákoli, produkuje, obelháváme sami sebe. Poněvadž je-li tím, co se nás týká, opravdu lidské utrpení, Západ by se v Sýrii měl přestat řídit svými mocensko-politickými cíli. V žádném případě to není tak, že Západ nemůže nic dělat – právě naopak: Může se totiž přestat vměšovat.“
„Clintonová si stojí za kontinuitou americké politiky. Trump si stojí za rozchodem s tradicí. Jak prolhané musí být ty tradice, vidí-li čestnější možnost i někdo takový jako Trump. Jeho dosavadní úspěch lze totiž vysvětlit pouze tím, že akcentuje potřebu nového začátku. New York Times nedávno napsaly: ´Trump je logický důsledek všeho, co je na Americe špatné.”
„Ta věta obsahuje víc pravdy, než je milé nám všem.“
– – –