Napsal/přeložil: Geo
26.10.2016 Eurasia 24
Z Bruselu přišla v úterý 25. října další zpráva, která může těšit militanty v Sýrii: nad „oblasti bojů s islamisty“ poprvé zamířil alianční letoun radarového systému AWACS. Není však určen k průzkumu pozemního bojiště, ale ke kontrole vzdušného prostoru, jenž už za několik dní „zahustí“ početná skupina ruských bojových letadel.
Vyslání aliančního AWACSu nad „oblast bojů“ přiznal domnělý šéf NATO Jens Stoltenberg. Prostřednictvím „světových agentur“ podotkl, že „NATO nyní poskytuje přímou podporu tak, aby koalice měla lepší přehled.“
Aniž by toto vágní konstatování obsahovalo upřesnění, komu je „přímá podpora“ určena a k čemu má koalici „sloužit lepší přehled“, odpovědi na tyto nejasnosti může dát samo určení letounů AWACS. Název znamená zkratku slov Airborne (Early) Warning and Control Systém, v překladu vzdušný systém (včasného) varování a řízení.
Zatímco Spojené státy disponují řadou vzdušných prostředků řízení a velení pro pozemní bojiště, zvláště E-8 Joint STARS, přítomnost AWACSu nad „oblastí bojů“ značí něco jiného. A to je „zašifrováno“ v dalších čerstvých Stoltenbergových prohlášeních na adresu Ruska a jeho stupňování boje proti militantům:
„Máme obavy, že (ruská) skupina s letadlovou lodí bude moci sloužit jako platforma k posílení útoků na civilisty.“ Domnělý šéf NATO současně vyzval Rusko, aby zastavilo letecké údery na Aleppo a „zasadilo se o prosazení příměří“.
Spojené státy se nasazením AWACSu především snaží Rusko zastrašit. Otázkou zůstává, kam budou američtí generálové schopni zajít a zda budou i při posílené ruské přítomnosti ochotni zopakovat nedávný úder proti syrské armádě. Protože:
Rusko má v Sýrii podle informací z otevřených zdrojů (zde je satelitní snímek základny Hmeimim z 26. září letošního roku) přinejmenším dvanáct letounů schopných vést vzdušný boj (primárně čtyři Su-35S a čtyři Su-30SM, sekundárně pak čtyři stíhací bombardéry Su-34), dále v Sýrii rozmístilo protivzdušné systémy dlouhého dosahu S-400 a S-300V4 a komplexy krátkého dosahu Pancir-S1.
Významnou posilou k ochraně syrského nebe bude právě blížící se letadlový křižník Admirál Kuzněcov s pravděpodobně patnácti letouny Su-33 a MiG-29KR/KUBR – plně způsobilými k operacím vzduch-vzduch – a také například atomový křižník Petr Veliký s modernizovaným protivzdušným systémem S-300FM Fort-M.
Zprávou, která se v mainstreamových médiích vůbec neobjevila, avšak která je z hlediska ochrany syrského vzdušného prostoru velmi podstatná, je potvrzená informace, že Rusko skutečně zmodernizovalo syrské letouny MiG-29 tak, aby mohly používat moderní protiletadlové řízené střely středního dosahu R-77/RVV-SD.
Tato vysoce účinná zbraň s aktivním radarovým naváděním (obdoba amerických střel AMRAAM) je již podle všeho v operačním nasazení syrských vzdušných sil, jak ukazuje tento snímek:
Spojené státy a představitelé jejich kolonií, sdružených v NATO, se za každou cenu snaží znesnadnit Rusku přesun masivní vzdušné a námořní vojenské síly určené k boji proti teroristům v Sýrii. Na námořní skupinu, vedenou těžkým letadlovým křižníkem Admirál Kuzněcov, v průběhu plavby dotírají britská a další bojová plavidla.
NATO v posledních dnech také zintenzivnilo informační útoky s mnohdy až absurdními obviněními na adresu Ruska.
Dalším znakem obav Západu z toho, že se Rusko chystá k možná rozhodujícímu dějství syrské války, je až křečovitě propagovaná PR akce médii nazývaná„Epická bitva o Mosul“ či „Definitivní porážka Islámského státu“ v Iráku. Spojené státy chtějí – naprosto cynicky – navodit dojem, že právě ony, a nikoliv Rusko, jsou vůdčí a vítěznou mocností bojující proti teroristům. Pravdu odhalí už následující týdny.