Nat Parry
28.6. 2016 Střípky ze světa
Na okraj americké prezidentské kampaně
Po řadu generací americká veřejnost široce akceptovala systém dvou stran, pokládaný za nejlepší možné řešení, píše Nat Parry. Dokonalý sice nebyl, přesto se ovšem jevil demokratičtější, než systém jedné strany, a stabilnější, než koaliční, typický pro Evropu.
„Během každých voleb však mnoho z nás mívá vtíravý pocit, že smrkne-li se to v USA pokaždé jen na jednu ze dvou stran, něco prostě není v pořádku.“ Tím spíš, že „komerční spotřební výběr je v Americe široký, až to zaráží. Je to paradox, uznejte, jste-li ve volbách limitováni jen možnostmi A nebo B, kdežto jakmile vstoupíte do kterékoli drogerie, máte na vybranou klidně i z 15 druhů zubní pasty.“
„Známý historik Howard Zinn to glosuje sarkasticky: ´Máme dvě politické strany a to je důkazem, že jsme demokracií. Uvědomme si však, že je to pouze o jednu, jedinou stranu víc!´“ Tvrdí-li se, že „systém jedné strany nesplňuje žádné demokratické normy“, jak lze pak „americký model o jediné straně navíc vnucovat zbytku planety jako nejlepší možné řešení z nejstarší ústavní republiky světa“.
Jeho „zastánci prohlašují, že voliči mají možnost ovlivnit výběr stranických lídrů, a neměli by si proto stěžovat, že jejich konečná volba vede z bláta do louže“. Pozornější pohled na nynější prezidentskou kampaň přitom „ukáže, že americké elity manipulují procesem výběru kandidátů“.
„Například u demokratů byl, a to již před stranickými primárkami, levicový kandidát Bernie Sanders těžce znevýhodněn tím, že tzv. superdelegáti vyjádřili jasnou podporu jeho soupeřce Hillary Clintonové. Toho se samozřejmě chytila mainstreamová média, ačkoliv tito jednotlivci v primárkách ještě ani řádně nehlasovali.“
„Podezření z mediální manipulace ve prospěch Hillary Clintonové sdílí i Eric Boehlert.“ Už mj. proto, že „média prakticky vůbec nereferovala o tisícových předvolebních mítincích demokratického kandidáta Sanderse, třebaže šlo o nejmasovější předvolební akce loňského roku“. A to „pořádané jak demokraty, tak republikány“.
„Image Bernieho Sanderse je hlavními zpravodajskými médii typu Washington Post, Newsweek a MSNBC koncipován tak, aby se jevil jako totální totální outsider, nemající v boji o prezidentský úřad sebemenší šance.“