Zdeněk Hrabica
17. 5. 2016
Jeden ministr za českou kulturu, druhý za národní osvětu. Jeden vyměnil kněžský ornát za civilní oblek a vypravil se k tažení proti komunismu. Kompenzuje své nevěřícné ambiciózní tažení v štramáckém klobouku s kytičkou v ruce – a to nyní každoročně 17.listopadu i u Hlávkových kolejí. Druhý střídal uniformy, vyměnil legionářský stejnokroj za uniformu plukovníka Gšt. československé armády. Nakonec dokonce za uniformu Protektorat Bőhmen und Mähren.
Jeden zaujal místo v Nostickém paláci, druhý v Kolovratském paláci. Jeden se letos jako člen české vlády, vedené sociálně demokratickým předsedou, vypravil v den terezínské tryzny do Norimberku, sám přesvědčený jako jeho představený, že se má historie druhé světové války přepsat.
Přesvědčený, že se již snad definitivně mají ze sudetských Němců udělat nikoliv oběti Adolfa Hitlera, ale oběti po odplatě prahnoucích krvelačných Čechů. Europoslanec Posselt,s nímž se už žoviálně družíme a s nímiž v Praze také úřadujeme, nechal slyšet v bavorských novinách, v Mnichovském Merkuru v rozhovoru nadepsaném titulkem „Chladnokrevně připravený zločin“ – jako ještě nikdo. Ani muk o Hitlerovi a jím vyvolané druhé světové válce. Přetřásal odsun sudetských Němců. Ten druhý, který s Němci kolaboroval, mnoho desítek let dříve mluvil hodně podobně z Kolovratského paláce o „nové Evropě“ – o „nové pravdě.“
Jeden teď mluví z ČRo PLUS o Norimberku posledního víkendu jako o folklorním vystoupení sudetských Němců, které nazval „milými krajany“ – druhý však své Čechy určil mnohem jasněji, přisoudil jim germánské kořeny.
Jak Eman skončil, není třeba připomínat. A nemysleme si, že se na něj vztahovala slova klasika: Eman je pašák!
Psáno pro Novou republiku, Slovo a LUK