Stala se Česká republika kolonií? Vy nevíte, jak ti lidi žijou, to snad není pravda, řekla Ilona Švihlíková. A nastala rozepře… Podívejte si na video!

28.4. 2016   Parlamentní listy

Stala se Česká republika kolonií?
O tom, zda se Česká republika stala kolonií, diskutovali v nočním středečním pořadu Souvislosti Jana Pokorného na ČT2 ekonomka Ilona Švihlíková, ekonom a poradce Václava Klause Jiří Weigl, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a expert ČMKOS Pavel Janíčko.


Podle Ilony Švihlíkové se Česká republika po roce 1989 začlenila do světové ekonomiky na bázi kolonie. „To, čí kolonie, nedává smysl. V systému globálního kapitalismu nelze označit konkrétní stav. Jsme v pozici závislé ekonomiky. Je to stav, který je neudržitelný,“ myslí si Švihlíková. „Na počátku byla transformace, která byla do určité míry směřována národní cestou. Struktura té ekonomiky nás drží v oblasti nízkých mezd, nízké životní úrovně,“ podotkla.

Diskuse o TTIP i mzdách

A řeč přišla i na TTIP. „Nevím, nečetl jsem, slyším z doslechu různé pohledy. Ale obávám se, že Evropa není dnes ve stavu, kdy je pro ni otevírání se dobré. Evropa není v současné době v takové kondici, aby mohla vyjednávat smlouvu se Spojenými státy,“ myslí si Weigl. Proti TTIP je v určitých ohledech i Švihlíková.
Oproti tomu je pro TTIP Špicar. „Pokud se nedokážeme dohodnout odstranit celní bariéry a spolu obchodovat, budeme ve vleku například Číny,“ podotkl Špicar.
Pokračovalo se i ve vztazích mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. „Zaměstnanec se neobejde bez zaměstnavatele a zaměstnavatel se neobejde bez zaměstnance,“ řekl Špicar. Zároveň dodal, že stát selhal ve vzdělávání a že také zaměstnavatelé velmi často nemohou najít odpovídající pracovní sílu. Švihlíková následně poukázala na nízké platy. „Centrální plánování zničilo vyspělou ekonomiku,“ podotkl Špicar. „Nesvalujte to na centrální ekonomiku,“ dostala se do varu Švihlíková.
„My jsme byli vždy zemí mzdově zdrženlivou,“ podotkl k tématu Weigl. „V Čechách nikdy neexistovaly ani sklony k velkým dluhům. Je tu ochota zaměstnanců takovouto mzdovou politiku přijímat. Hraje to pro zaměstnavatele pozitivní roli, pro zaměstnance méně,“ doplnil Weigl.
Špicar následně svým výrokem, že lidé jsou asi spokojeni se svými mzdami, neboť se nesdružují v odborech, pobavil především Švihlíkovou. „To snad není pravda,“ povzdechla si. „Běžte si zakládat odbory. Vůbec nevíte, jak ti lidi žijou,“ rozhorlila se vůči Špicarovi Švihlíková. „Já bych nechtěla být vaším zaměstnancem,“ podotkla s tím, že lidé se běžně bojí ozvat, aby nepřišli o práci. „Vy byste měla být zaměstnancem kohokoli,“ podotkl závěrem Špicar.

celý pořad zde