Václav Marek
5.3.2016 Vaše věc
Poprvé za dobu kam sahá má paměť, byl vyhlášen veřejný konzultační proces k návrhu nové tarifní soustavy na platbu za elektřinu. Poprvé dostalo dolních 10 milionů spotřebitelů možnost říci svůj názor na diskriminační platbu za velikost jističe před elektroměrem! Předsedkyně Energetického regulačního úřadu ukázala lidem, že je i jiná možnost, než nám předvádí politici, nechala promluvit spotřebitele z domácností!
Přesto, že návrh byl z důvodů hrůzné podoby zrušen, konzultační proces pokračuje až do 30.6.2016 a všichni, kteří nám diskriminační platbu za jistič zavedli, by rádi svoje dílo, uvedené do praxe v zájmu velkoodběratelů a energetiků, udrželi při životě. Nikdo nebude poškozen, hřímal v televizi poslanec Urban v roce 2001, kdy se tato kulišárna uskutečnila. Samozřejmě myslel velkoodběratele a energetiky, poněvadž domácnostem z tohoto důvodu byly zdraženy platby za používání sítí o 9,9%.
Jestli si někdo myslí, že platba za distribuci je jen okrajová záležitost tak ho hned vyvedu z omylu. Jako příklad uvádím svoji fakturu z třípokojového bytu v paneláku:
36% – za distribuci, zatím se platí podle spotřeby
30% – za spotřebu vlastní elektřiny
14% – stálý plat společnosti prodávající elektřinu
11,5% – na podporu obnovitelných zdrojů, zatím podle spotřeby
6% – diskriminační platba za jistič
2,5% – služby dle odběru
Nová tarifní soustava chtěla skokově zvýšit diskriminační platbu za jistič na 42% a díky předsedkyni ERÚ neprošla. Nejvíce měli být postiženi majitelé dvou nebo tří elektroměrů (byt, garáž, zahradní chatka), kteří by za stejnou spotřebu a stejné zatížení distribuční soustavy platili dvakrát nebo třikrát tolik než majitel elektroměru jednoho v rodinném domku. To znamená 5000 Kč až 10000 Kč navíc!
Komu se takové myšlení vlády a parlamentu nelíbí, má možnost poslat na adresu nts@eru.cz návrh jednoduchého a před rokem 2001 prověřeného řešení: Zrušte platbu za jistič a zaveďte spravedlivou platbu za odebraný příkon. Využijme této příležitosti, podruhé se opakovat nebude! Šetrní lidé a podnikatelé měli být postiženi méně, ale také! Pouze 2000 Kč za rok.
Ing. Václav Marek