11. 3. 2016, Petr Ďoubalík
Hlas národa – vrch Šipka 3. 3. 2016, video
Jak se mají Bulhaři? Snad trochu napoví video, které zachycuje shromáždění v historicky významném průsmyku Šipka v pohoří Stará planina. Uctít památku těch, kteří padli na Šipce za osvobození Bulharska v letech 1877-78, přišlo víc než 70 tisíc lidí. Takový velký počet nepřišel na Šipku od roku 1978, kdy se slavilo 100. výročí těchto událostí. Letos (3. 3. 2016) sem přijeli položit věnce různí potentáti. Někteří sklidili potlesk, jiní nesouhlasné bučení davu. Zkuste si tipnout, kdo co sklidil:
70 tisíc Bulharů vypískalo prezidenta, premiéra a ministry, všechny parlamentní skupiny a všechny poslance Europarlamentu.
Při oficiálním pokládání věnců k památníku Svobody se ovací od bulharského národa dostalo pouze ruskému velvyslanectví a vicekonzulovi Ruské federace. Bulhaři skandovali “Rosija, Rosija!“
V komentářích pod videem můžeme číst:
-Pozdrav k svátku, bratříčci! Štěstí a rozkvět Bulharsku!
-Štěstí vám bratři, pozdrav z Ruska.
-Pozdrav Bulharsku z Novorosie!
-Pozdrav z Kyjeva, jsme také s vámi!
-Bratříčci slavili! Ukazuje se, že národ Bulharska a jeho prodejné vedení, to jsou úplně různí po duši lidé. To znamená, že ještě není vše ztraceno mezi našimi národy!
-Jste borci! Pozdrav z Kazachstánu!
-Bulharsko, máme vás rádi, Krym je s vámi.
-Krasavci, Bulhaři! Cítím, že se ve světě něco děje!!! Dobro vám Bulhaři!
-Národ je těžké oblafnout, tím víc národ příbuzný.
Prostor průsmyku Šipka se stal zásadním místem obrany před tureckými vojsky v rusko-turecké válce v letech 1877 a 1878. Ruská armáda s bulharskými dobrovolníky tehdy obsadila hřebeny a bránila tureckým vojskům, které chtěly projít a spojit se s obleženými posádkami v severně položených městech. Turci neuspěli a v důsledku této války začalo faktické osamostatňování Bulharska. Jak to tenkrát asi na Šipce vypadalo?