Je Evropa na pokraji války?

Je Evropa na pokraji války?
8.3.2016 Security magazin

Politická destabilizace, konflikty mezi Kurdy a Turky v Německu, mezi šíity a sunnity v západní Evropě, i doutnající válka na Balkáně. Pochmurné vyhlídky Evropy.

Dnes server ParlamentniListy.cz zveřejnil rozhovor s poradcem několika československých komunistických premiérů a významným politickým analytikem Jaromírem Sedlákem. V něm mimo jiné uvádí:

“V červnu, až bude ve Velké Británii probíhat referendum, bude Evropa už v takovém rozkladu, že by Britové byli blázni, aby hlasovali pro setrvání v Evropské unii. Ostatně v Německu už se hroutí státní aparát. A letos mají přijít až dva miliony uprchlíků. Argument, že toho hned využijí Skotové, aby se trhli a sami si požádali o členství v EU, je mimo. Zlatý oči. I oni budou vidět ten bordel v Evropě.”

Podobný názor vyjádřil koncem února francouzský politický analytik Maxime Tandonnet pro list Le Figaro, který uvedl: “Evropské unii se nepodařilo udržet jeden ze základních stavebních kamenů, na kterém postavila svoji budoucnost. Existuje reálné nebezpečí, že politická destabilizace Evropy povede k návratu nacionalistických režimů,”

“Ostatně v Německu už i někteří bývalí přívrženci Merkelové říkají, že se bude střílet. Prý to začnou Maďaři a Makedonci. Na Balkáně vznikne nejspíš kvůli tomu nová válka, podobná té z devadesátých let. Nikdy to tam neutichlo, pořád to vře. Bude také velmi krvavá. Nicméně se to nemusí rozšířit do celé Evropy.”

Německá kancléřka Merkelová v pondělí 2. listopadu loňského roku na konferenci v jihoněmeckém Darmstadtu varovala, že uzavření hranic v rámci Evropy by mohlo vést k vojenskému konfliktu na Balkáně. Merkelová se tehdy údajně snažila vyvolat strach mezi vládami balkánských států, aby je odvrátila od rozhodnutí postavit podél svých hranic zábrany proti uprchlíkům.

“V případě potřeby je na německých hranicích nutné použít střelné zbraně,” tvrdí šéfka opoziční AfD

Analytik Jaromír Sedlák dále uvádí: “Možná asi dojde na Zemanova slova, vyhlásí se všeobecná mobilizace a všichni se budou snažit za každou cenu izolovat od konfliktu. Ostatně i uprchlíci jsou ozbrojení. Pro osobní obranu si nesou slzáky, pepřáky, dýky a jiné obranné prostředky. Bojí se totiž jeden druhého. Takže se do té války zamíchají ještě problémy mezi šíity a sunnity, Kurdové versus Turci a tak dále.” Celý rozhovor naleznete zde.

Není bez zajímavosti uvést, co řekl prezidentský kandidát Donald Trump – podle něj vyvolá uprchlická krize v Evropě revoluce a může znamenat i její konec, pokud země nevezmou situaci pevně a rozhodně do svých rukou.

Na konci loňského roku upozornili bezpečnostní experti ze Stratforu na tři hlavní trendy v letošním roce:

  • vztahy mezi USA a Ruskem se ocitnou na “mrtvém bodě,
  • v Evropě bude i nadále vzrůstat nacionalismus a 
  • Turecko posílí svůj význam “regionální mocnosti”. 
Tyto trendy jsou vzájemně propojeny a budou se přímo ovlivňovat. Islámský stát (IS) se nepodaří v příštím roce porazit, ale díky intenzívním vojenským zásahům bude oslabena jeho “konvenční schopnost”. Hrozba IS bude příčinou vzrůstající islamofobie na Západě, která povede k postupnému rozpadu Evropské unie, tvrdí Stratfor. “Kontroly na hranicích a výzvy k zachování národní identity oslabí celou EU. Uzavřené hranice způsobí nárůst migrantů v oblasti západního Balkánu, přitom tento region se již nyní vyznačuje etnickým a náboženským napětím.” 

„Společnost v západní Evropě je na pokraji chaotického násilí způsobeného narušením hospodářství, masovou imigrací a terorismem,“ varoval začátkem ledna spoluobčany armádní generál André Blattmann, velitel švýcarských ozbrojených sil.