Jak jsem to poznal, že jsem se probral z halucinací do skutečné reality? Snadno, vzápětí jsem si totiž přečetl v českém Vyškeřáku zvaném Literární noviny od trouby Jocha, co napsal, že do Lán přijede tyran Si Ťin-pching…

Břetislav Olšer

26. 3. 2016  Rukojmí
Aniž by si tento samozvaný ředitel Občanského institutu uvědomil, že ten tyran musí zvládat pětkrát víc obyvatel, než mírotvůrce Obama, co na rozdíl od Číny bez jediné vojenské základny v zahraničí jich má po světě přes sto, navíc asi dvacet tajných věznic pro povolené mučení vězňů…
Inu, už se musím vždycky před spaním šetřit a nečíst pomatený bulvár, jelikož pak jdou na mě těžké sny plné nesmyslného chaosu a bludů od autorů humoristického Vyškeřáku…

Začalo to docela nevinně agenturní zprávou: „Volební komise Centrální tibetské vlády jmenuje třetím kalon tripou doktora Lobsanga Sangaye,“ uvedl 20. března 2016 v indické Dharmasále komisař Džampal Thosang. Kalon tripa je tibetské označení pro předsedu vlády, jehož šestičlenný kabinet složil přísahu.

Dalajláma to tušil, když předloni v březnu řekl, že po 369 letech zruší systém, který z dalajlámy činí duchovního i politického vůdce Tibetu, a aby toho nebylo málo, v noci se mi zdála zvěst, že Tibet už nemá jen exilovou vládu, ale svoji opravdickou nezávislost. Dostal jsem z toho horkost a halucinace, k tomu přibyly představy dosti bujaré; konec s převtělováním, odzvonilo reinkarnacím a nastane opravdické vládnutí, když už má svůj svobodný stát Tibet.

Zítra totiž přiletí do Česka čínský prezident Si Ťin-pching, který se prý v mém snu nečekané rozhodl udělit Tibetu nezávislost, čímž dosti narušil plány českých aktivistů, co tak ztratí možnost pro své zviditelnění demonstrovat a vyvěšovat billboardy s portrétem Dalajlámy.
Lozang Sanggjä, premiér exilové vlády Tibetu… Foto: Reuters…

Znám tento svůj horečnatý stav zvláštní halucinace, zažil jsem ji ve Lhase. Ležel jsem jak Lazar v hotelu s výhledem na palác Potálu, z výškové choroby zapříčiněné vlivem čtyř tisíc metrů nad mořem jsem byl v rámci Buddhovy msty mírně dehydrovaný a koukal kolem sebe, jak ve zjevení, až jsem na pelesti naproti sebe spatřil sedět lámu v hábitu se žlutým klínem, vsazeným do vínově rudé látky sahající až na zem. Potutelně se usmíval, měl z mého stavu viditelně rozmařilou náladu… Halucinace ve Lhase: Kdysi globální ostudě, dnes dalším divu světa…

A tak jsem včera opět blouznil; ne však už ve Lhase, ale doma v Ostravě, když jsem ve svém zlém snu slyšel zprávy o nové exilové vládě Tibetu, která se má ujmout panování přímo v Tibetu… Napadlo mě, jak asi bude tato vláda spravovala Tibet, v jehož čele byla ještě nedávno jeho svatost Dalajláma čtrnáctý. Buddhisté věří, že dalajláma je převtělením předchozího dalajlámy, jenž je vtělením bódhisattvy, osoby, jež dosáhla nirvány, ale rozhodla se vrátit na zem, aby pomohla ostatním dosáhnout blaženého stavu. Dalajláma je tedy považován za převtělence, neboli tulkua. Když takový tulku zemře, v Tibetu bývá zvykem, že se hledá jeho příští zrození.

Potála… Snímek Břetislav Olšer

Najednou jsem to v mém snovém nevědomí vzal na vědomí, jen mi přišlo líto českých vyvěšovačů tibetské vlajky, jelikož nyní přijdou o svůj propagandistický trik. Jen jsem měl starosti; duchovní síla buddhismu je jistě nezanedbatelná, ale když si zvolili exilovou vládu Tibetu, která má nyní bez přípravy začít skutečně pracovat, někdo přece musí být ministrem stavebnictví, průmyslu, místo školství bude ministerstvo dalajlamismu, dále kultury, financí, zdravotnictví, vnitra a ještě připojeno ministerstvo obrany…

A to je asi tak vše pro členy exilové vlády, co se od nynějška budou muset sami starat o blaho své země; ovšem jedna věc je sedět v Indii a dělat, že na dálku vládnou Tibetu a druhá věc je být přímo ve Lhase a napravovat škody po Číňanech, co jen stavěli letiště, dálnice, železnice, domy, renovovali a restaurovali kláštery, starali se o školství a zdraví lidí, také o potravinářství… Prostě, když činili samou neplechu..

Představy exilové vlády, že buddhismus jim vyčaruje dalšího dalajlámu, jsou sice lákavé, ovšem teorie buddhistická je přece jen něco jiného, než realita světská… Zprávy i nadále šokují, vžívám se do pozic tibetských státníků; ministr vnitra a výzvědných služeb to bude mít nejsnadnější, okamžitě totiž místa po čínských policistech zajmou vojáci US Army, res. NATO, místo firem z Číny přijdou firmy ze Západu, na horách Tibetu si CIA v jeho horách v jednom ze starých buddhistických klášterů ve výšce kolem pěti kilometrů zřídí pod vedením náměstka ministra Bushe. ml. již dvacátou první tajnou věznici pro “teroristy” mimo americkou jurisdikci, aby se nemohlo tvrdit, že to jsou USA, kdo mučí vězně. Stejně tak konají už na kubánském Guantánamu, iráckém Abú Ghrajbu, v Polsku, na Ukrajině či v Jordánsku a jinde… Bush ml., Cheney i Riceová věděli o brutálním mučení a libovali si

Dalajláma se svým přítelem přes duchovno Šóko Asaharou, vůdcem sekty Óm šinrikjó, kterého představí ministru zdravotnictví exilové vlády, aby věděl, kde získat léčivou látku sarin…

Můj sen pokračoval; stejně vystaráno bude mí i ministr obrany. Nastoupí tibetští spojenci, co už mají v Tibetu své zkušenosti. Když totiž Čína necitlivě zaváděla pozemkové reformy a další společenské změny, což vedlo ve druhé polovině 50. let k nepokojům, které přerostly v ozbrojené povstání proti čínské nadvládě. To bylo “skrytě podporované USA”; s žádostí o podporu se na Ústřední zpravodajskou službu (CIA) obrátilo samo vedení povstalců v provincii Kham; CIA ale na pokyn presidenta USA Dwight D. Eisenhowera trvala na tom, že požaduje oficiální žádost ze Lhasy.

Nakonec však CIA začala poskytovat skrytou podporu povstání i bez prosby z Lhasy, která se mezitím naplnila uprchlíky z provincií Amdo a Kham, kde povstání začalo. O masakr Tibeťanů se tak svorně podělila Čína spolu s CIA. Navíc v rozhovoru pro New Yorku Times Dalajláma potvrdil, že jeho bratr s odbojáři dostali peníze i výcvik od CIA, jež se v roce 1956 rozhodla udělat z Tiberu baštu proti komunismu v Asii. Válka ale ukázala, že Čína je schopná USA vzdorovat a ty se proto rozhodly Čínu destabilizovat. A to bude rovněž úkol právě nastupující nové tibetské vlády.

Historický snímek tibetského letiště, které se změní v pastviny dobytka, hlavně jaků… Snímek Břetislav Olšer


Nový ministr dopravy se však zapotí nejvíc; zruší letiště, rozbourá dálnice, místo svištících aut se po nich budou loudat tibetské antilopy, osli a jaci, vytrhány budou i koleje železnici na trase Peking-Lhasa. Konec s železnicí na náhorní plošině, která je zatím nejdelší a má největší nadmořskou výšku na světě, začíná v městě Xi Ning v čínské provincii Qing Hai a končí ve Lhase. Je celkem 1956 kilometrů dlouhá, její průměrná nadmořská výška po celé trati je přes 4000 metrů, nejvyšší úsek je 5072 m nad mořem a nazývá se „železnice nejbližší nebi“.

Jako trest Číně za její mnohaleté vládnutí Tibetu bude McDonald´s připravovat hod dogy z pandího masa… Snímek Břetislav Olšer

Železnice prochází 550 kilometry tundry třemi tunely. V této zóně se často objevují stěhující se tibetské antilopy, tibetští divocí osli a další vzácná zvířata náhorní plošiny, proto prostory mezi mostními pilíři mohou fungovat jako přechody pro stěhující se zvířata, což bude parketa pro ministra zemědělství. Ten přechody pro zvěř zruší ministr též a nechá je napospas hladovým nevolníkům, čímž se blýskne u OSN, jak dbá o zdravou masitou výživu svých občanů. Postará se o to mj. vyvařovna McDonald´s, jež bude mít na jídelním lístku rovněž hod dogy z pandího masa…
Šťastní otroci děkují exilové vládě, že jim vrátila dávnou hrdost…

Z dobře živených Tibeťanů následně vzniknou jako v úžasném feudalismu noví nevolníci a otroci, které budou opět na počátiku třetího tisíciletí vlastnit jejich zachránci před krutou Čínou, buď vládní úředníci, aristokraté nebo vysocí lámové. Ti je budou moci jako za starých časů svobodného Tibetu nevolníky půjčovat, dávat jako vklad do hry, zastavovat na hypotéku, darovat je či prodat. A tím se vyřeší i předškolní školství; jakmile se nevolníkovi narodí dítě, stane se majetkem pána. Ministr financí zase začne vládnout lichvě, robotě a vysoké daně opět vytvoří pilíře režimu; mezi nimi bude i  český poradce prof. Martin Putna, který povede duhový odbor pro homosexuální lámy…
Ministr zdravotnictví bude zavádět nové zařízení pro rovnání krční páteře v rámci tradiční tibetské medicíny…

Mimořádný ministr dalajlamismu zase zruší veřejného školství, aby znovu zavedl jeho svobodné klášterní oddělení pro náboženské vzdělávání především mnichů, z nich pak vyroste nový dalajláma a místo hlavního jazyka tibetštiny zavedeného Čínou, se bude vyučovat angličtině. Dalším českým poradcem nové vlády se stane další poradce z ČR Martin Bursík, jenž bude řídit odbor, specializující se na hledání nového dalajlámy, což je poměrně složitá záležitost a může trvat i několik let.
Mladé Číňanky se budou v rámci svého pokání za okupaci Tibetu modlit za dalajlámu… Snímek Břetislav Olšer

Tímto úkolem budou pověřeni zpravidla nejvyšší lámové, kteří po smrti stávajícího dalajlámy hledají chlapce, jenž věkem odpovídá datu úmrtí předchozího. Lámové vyslaní podle předpovědi na místo jeho bydliště údajně v příbytku jejich rodiny rozpoznali svá zjevení, a když vybranému chlapci předložili řadu předmětů, vybral ty, které patřily poslednímu dalajlámovi a křičel, že patří jemu. To bylo dostačující znamení a tak brzy další Lhamo Döndub nastoupil složitou přípravu ve Lhase, která zahrnovala výuku filosofie, medicíny a metafyziky…
Pomník odvěkému příteli Dalajlámy – ležícímu a spícímu Karlu Schwarzenbergovi, knížeti Karlu Spáči I…

Tento ministr dále prohlásí Dalajlámův dopis Mao C-tungovi za falzifikát, stejně jako jeho oslavnou báseň šéfovi čínských komunistů Maovi s názvem: „Je kultivovaný a zdvořilý“… Vyvrátil také propagandu, že by snad byl Dalajláma marxistou; zkrátka vše dle prvního českého post sametového ministra vnitra Sachera, když likvidoval seznamy disidentů. Naopak bude postaven pomník odvěkému příteli Dalajlámy ležícímu a spícímu Karlu Schwarzenbergovi, s nímž zřejmě tibetský duchovní pařil, když žil kníže ještě nedaleko Salzburgu u babičky z matčiny strany, která ho živila. O několik let později se přestěhoval do bytu ve Vídni, který se brzy proměnil ve společenský salon s kavárenským bujarým životem.

Bustu si zaslouží též britský vojevůdce Younghusband, který dal v roce 1904 Tibetu tu pravou svobodu, kdy byla podepsána dohoda mezi britskými silami, světskými a církevními reprezentanty této vlády a zástupci klášterů… Vzkaz všem vyvěšovačům tibetských vlajek; před 112 lety byla invaze vojska Britů do Tibetu
“Posledních čtyřicet roků jsme za Číňanů nesmírně strádaly, taktak, že jsme se dožily svých sto pěti let,” říkají šťastné Tibeťanky… Snímek Břetislav Olšer

Rovněž bude otevřena expozice věnovaná též dokumentům, jak byla v roce 1936 Himlerem založena “Německá himálajská nadace”, která se stala důležitým nacistickým propagandistickým nástrojem, a to nejen pro organizování spekulativních expedicí. Měla se zajímat o údajné “germánské kořeny” horského národa Hunzukuc v Himálajích. O dva roky později už vyrazila pětice mladých německých vědců do Tibetu se záměrem pátrání po “pravých a původních” Árijcích”, kteří údajně na “střeše světa” našli útočiště…

A tak se do svobodného Tibetu svobodně rozjedou i bývalí čeští vyvěšovači tibetských vlajek, aby konečně uviděli romantiku a původní svět buddhismu, chudáky v chýších bez elektřiny, televizí a mobilů, lidi, co se oblékají jako ve starověku, a ne Tibeťany v džínách, na motorkách, v mercedesech a u digitálních televizí. Ta hrůze hrůz bude pryč, když Čína implantováním svojí komunistické ideolopgie zničila tu krásně zaostalou tibetskou kulturu, náboženství s modlitebními mlýnky a dřevěnými návleky na ruce, s nimiž se pak plíží po břichu ke své svatyni k Buddhovi tisíců očí…

Najednou jsem se ve svém horečnatém stavu znovu uslyšel, jak těžce sípám: „Budu zvracet…“ Když jsem otevřel oči a definitivně se probudil, láma byl ten tam… Ne na všechno musí mít našinec žaludek… Zvláště, když už ví, že život je smrtelná choroba a Dalajláma své reinkarnace už definitivně zabalil, ale hlavně že Čína naštěstí na nezávislost Tibetu ani nepomyslela, jelikož Tibet byl odjakživa čínský…

Jak jsem to poznal, že jsem se probral z halucinací do skutečné reality? Snadno, vzápětí jsem si totiž přečetl v českém Vyškeřáku zvaného Literární noviny od trouby Jocha, co napsal, že do Lán přijede tyran Si Ťin-pching, aniž by si tento samozvaný ředitel Občanského institutu uvědomil, že ten tyran musí zvládat pětkrát víc obyvatel, než mírotvůrce Obama, co na rozdíl od Číny bez jediné vojenské základny v zahraničí jich má po světě přes sto, navíc asi dvacet tajných věznic pro povolené mučení vězňů…

Inu, už se musím vždycky před spaním šetřit a nečíst pomatený bulvár, jelikož pak jdou mě těžké sny plné nesmyslného chaosu a bludů od autorů humoristického Vyškeřáku..