Odkud vichr války vane

19. 2. 2016   Tribun
 

Karel Dolejší z Britských listů sepsal další ze svých protiruských opusů, ve kterém varuje před eskalací v Sýrii, za kterou ponese Rusko odpovědnost tím, že nepřestává překážet plánům NATO a drží padnout Assada. Ve své zaslepenosti pan Dolejší nějak nepostřehl, že všechny argumenty, kterými se snaží před Ruskem varovat, ve skutečnosti ukazují na někoho úplně jiného.

Jediná americká zásada, kterou Barack Obama ještě neporušil, stanoví nedodávat bojovníkům proti Asadovi protiletadlové zbraně, jimiž se mohli bránit před ruskými nálety.

Nejsou to Rusové, kdo skrytě, ale nepokrytě, intervenují v suverénní zemi proti suverénní vládě. Destabilizace a eskalace v Sýrii jde nutně na konto těch, kteří povstání proti Assadovi, jenž posléze přerostlo v občanskou válku, vyvolali a materiální i morálně podporovali a stále podporují. Rusové si nezačali, Rusové jen reagují.

Útok na Azaz pravděpodobně začne ve čtvrtek nebo v pátek. Pokud by obrana města nebyla úspěšná, Turecko, které dalo mnohokrát za sebou najevo, že Kurdům nedovolí město obsadit, se bude muset rozhodnout, co dál. Jednou z možností je, že vyzve obyvatele k odchodu a následně Azaz úderem ze svého území zničí. Podobným způsobem se již vyjádřilo k budoucnosti heliportu v Menaghu. Druhou možností je, že 2. turecká armáda, nejpravděpodobněji její 5. a 20. obrněná brigáda, vjede na syrské území a převálcuje kurdské pěšáky.

Ten, kdo situaci v Sýrii hrotí, je tu jasně pojmenován: je to Turecko. Turecko, které je zjevně přesvědčeno, že může intervenovat v Sýrii proti Kurdům, byť, na rozdíl od Rusů, nemá k žádné takové intervenci od syrské vlády mandát. Ten by sice šlo nahradit mandátem OSN, ale v žádném případě mandátem NATO, nebo dokonce Velkoturecké myšlenky. Pan Dolejší se ovšem nad tím, že  náš spojenec Turecko chce intervenovat proti našemu spojenci Kurdům, a ať již mimochodem, nebo záměrně, tak podpořit našeho nepřítele Islámský stát, ani na chvilku nepozastaví. Proč by Turecko muselo zasahovat proti Kurdům, notabene na území třetího státu (vlastně druhého, protože Kurdové svůj vlastní stát, i díky „péči“ Turecka, nemají)? Jak by vůbec mohlo? Protože je v NATO a když je někdo v NATO, tak je vždy v právu a může si dělat, co chce? Turci mají na Kurdy dlouhodobě pifku a při vzpomínce na Tureckou genocidu Arménů je jasné, jak důslední a odhodlaní umějí Turci být. A Dolejší tomu přitakává.

Moskva nepochybně doufá ve druhou možnost, tedy v pozemní útok, která by jí poskytla pretext k útoku na Turecko. (…) Jestliže Turecko zahájí pozemní intervenci v Sýrii, Moskva získá záminku k jeho napadení. V takovém případě Ankara bude chtít aktivovat článek 5 Severoatlantické smlouvy.

Odpovědnost NATO, jmenovitě USA a především Turecka, si pan Dolejší prostě vůbec nepřipouští a o jejich krocích ani na okamžik nezapochybuje. Já osobně se ale víc než Rusů bojím lidí, kteří jsou přesvědčeni, že zatlačování Ruska je účel, který posvětí jakékoliv prostředky. Kdyby to byli jen agitátoři jako Dolejší, nemuselo by být ještě tak zle, jenže takových se i mezi politiky a vojáky najde víc, než dost. Dolejší ovšem pilně připravují půdu pro souhlas veřejnosti s jejich vražednými avantýrami.

P.S. Všimli jste si, že pan Dolejší ani jednou nezmíní Islámský stát? Trochu se bojím, že to vůbec není náhoda, ale důsledek jeho přesvědčení, že když se ve Washingtonu rozhodnou, že Assad musí pryč, a v Moskvě, že ho podrží, tak se z každého, kdo proti němu zdvihne zbraň, stane vážený a ctihodný spojenec. Svržení Assada má přednost před zničením Islámského státu. Tady si ale zřejmě Dolejší nic nevymýšlí a věrně komunikuje neoficiální, ale o to pevnější, stanovisko NATO.