11. 1. 2016 zdroj a zdroj
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se bude v roce 2016 zhoršovat kvůli nebojeschopnosti armády této země. Podle Spiegelu je to uvedeno v tajné zprávě NATO. V dokumentu publikovaném novinami je uvedeno, že afghánská armáda, nehledě na mnohamiliardové infuze, nemůže vykonávat své funkce. Konkrétně ze 101 pěších jednotek je plně funkční pouze jedna, dalších 38 má “mnoho problémů.” Deset praporů s počtem 600 vojáků je ve zprávě kvalifikováno jako nefunkční.
Nejvážnější situace vznikla na jihu Afghánistánu, kde působí Taliban. Konkrétně ze 17 praporů 205. sboru afghánské armády, umístěného v provinciích Kandaháru a Zábul, je omezené účasti v bojích schopno pouze 12.
Kromě toho zpráva poukazuje na obtížnou situaci se ztrátami mužstva afghánské armády, které v roce 2015 vzrostly o 42 procent. Každý den je v průměru podle dokumentu v Afghánistánu zabito 22 vojáků a celkový počet ztrát za rok překročil 8000 lidí. Situaci zhoršují masové dezerce vojáků, z nichž část přechází na stranu Talibanu.
Hnutí “Taliban” vzalo znovu pod kontrolu po stažení vojsk mezinárodní koalice značnou část Afghánistánu. Talibanem byly zcela vytlačeny vládní síly z jižních provincií Hilmand a Kandahár, navíc se zmocnil i rozsáhlých území v severních provinciích Kunduz a Badachšán. V září 2015 Taliban obsadil město Kunduz, které byla armáda schopna dobýt zpět pouze s pomocí leteckých úderů ze strany koalice.
6. prosince bylo oznámeno, že asi 1600 teroristů, kteří přísahali věrnost v Rusku zakázané skupině DAEŠ, obsadilo část čtyř východních provincií Afghánistánu. Uvádí se, že cílem teroristů je vytvoření nové provincie “chalífátu” na hranici s Pákistánem. Úspěšný postup DAEŠ v Afghánistánu je spojován se stažením britských a amerických jednotek ze země a také s rozkolem uvnitř hnutí “Taliban”.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová