Jiří Baťa
5. 11. 2015
Atmosféra vládnutí na radnici v Praze je chtělo by se říct hustá, ale realita je spíše opačná, podobná tomu, máme-li žaludeční či střevní potíže. Pak by se hodilo poněkud sarkasticky říct, že je to tam na pos…í!
Jak by ne, když v pražském zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů (subjektů) a po nich se žádá sestavit koalici, která by vládla Praze. Při pomyšlení, jaká se nabízí směsice politických rádoby vládců, člověk nabývá dojmu, že všichni zainteresovaní pokud se sami nezbláznili, pak si dělají z Pražanů srandu. Jen pro názornost skladba těch, co usilují o moc a vládnutí Praze: v pětašedesáti členném zastupitelstvu má hnutí ANO 2011 sedmnáct mandátů, TOP 09 a nezávislí dvanáct, po osmi mají zastoupení Trojkoalice, ODS a ČSSD. Kromě toho jsou v zastupitelstvu ještě čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí (spíše bezprizorní). Takovou kytici by nesvedl stvořit ani sám mistr Erben. Nejde však ani tak o pestrobarevnost symbolů jednotlivých subjektů, spíše o jejich počet a s tím související názorové, politické, ekonomické, sociální, kulturní cítění, neřku-li dokonce ideologické smýšlení. V této skrumáži o moc usilujících subjektů se nachází jak pravicové, tak levicové, ale i středo pravé (případně středo levé) ideologické zastoupení.
Nepamatuji, že by od posledních komunálních voleb panovala na pražském zastupitelstvu nějaká trvalejší shoda, že by se neprojevovaly především politické třenice, nevraživost, neshody všeho druhu atd., jinými slovy, že by na radnici panoval klidný, ve všeobecné shodě tvůrčí duch. Ani nechci zmiňovat persony, které se na tom všem podílejí nebo podílely, ale vezmeme-li v úvahu roli, kterou má Praha, coby hlavní město republiky vůči ostatním občanům ČR, pak je to také zrcadlový odraz nejvyšší politiky a bída politických stran, kde se ovšem řada těchto problémů daří udržet tzv. pod pokličkou. Nemá cenu si nalhávat, že i vládním koalice má podobné problémy, jen o několik řádů důležitějších, že i v koalici samotné nepanuje vždy selanka a shoda a což teprve, když se do toho ještě „opře“ Kalouskova a Fialova opozice! Nicméně i přes tyto jiskry, které občas z vládnutí koalice odletí, celorepubliková politika je relativně ustálená. Ovšem ustálená nikoliv ku prospěchu občanů, ale především ku prospěchu politiky jako takové a politiků samotných. Jim totiž může bát úplně jedno, jestli je politika pro občany prospěšná či nikoli, protože oni „mají své jisté“ a to ostatní? Však ono to nějak dopadne!
Obrátíme-li pozornost zpět k pražskému zastupitelstvu, tak to co je řečeno ke koaliční vládě, zdaleka neplatí o Pražské radnici. Připomenu jen, aniž bych to chtěl nějak analyzovat nebo pitvat, několik vážných kauz, které poškodili nejen občany Prahy, ale protože šlo a vždy jde o peníze všech daňových plátců, pak se to také týká všech občanů. Tak tedy: OPEN card, tunel Blanka, Pražské služby, Zakázky na svoz odpadů , Tramvaje pro dopravní podnik, Pronájem Škodova paláce, Zakázky na informační technologie a řada jiných, více či méně vážných případů, které všechny svým způsobem negují práci zastupitelstva. Místo řádné a odpovědné práce, se řeší problémy, kauzy a personální změny, poslání resp. práce zastupitelů nemá odpovídající úroveň, přesto „vlak jede dál“, magistrát notně pokulhávající (a prodělávající) funguje dál.
Co je však alarmující je skutečnost, že navzdory všem dlouhotrvajícím problémům, kdy řada věc byla odstavena „k ledu“, nebo se dlouhodobě bezvýsledně jen (ne)řeší, zastupitelstvo není placeno za výkon práce, ale za hodiny, dny ne-li měsíce hádek, roztržek, domlouvání se na věcech v případech, kdy jsou předmětem nesouhlasů, svárů, vzájemných potyček, neshod a problémů. Je to zkrátka záležitost, kterou nelze nazvat politikou nebo politickou prací, ale stav , kdy nadále přetrvává boj o koryta, konexe, vazby na kmotry , přetrvává korupce atd., kdy jde o to nejpodstatnější – o peníze. A o ty jde vždy, všude a každému.
Jak uvedeno v titulku, je to politická nepolitika, či spíše nepolitická politika, kterou lze takto ohodnotit jako činnost radních a zastupitelů, kteří se nemohou shodnout a sjednotit , což vytváří atmosféru politiky, tzv. „od zdi ke zdi“! Politiky, která v žádném případě není přínosem ani Praze, ani jejím občanům a konec konců ani republice samotné. Jedním slovem: blamáž a druhým slovem ostuda!
Nutno však konstatovat, že v tom není Praha sama, neboť o nic lepší situace nepanuje ani na radnici v Brně. Pro upřesnění, v Brně rovněž hrozí rozpad koalice ve složení ANO 2011, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Skladba politických stran a hnutí v obou případech, tedy jak v Praze tak i v Brně, je z naprosto nesourodého těsta, spíše to lze přirovnat k ohni a vodě, neboť se v koalicích a spolupráci schází naprosto sobě navzájem si odporující myšlenkové tendence a proudy. V trendu současné doby je to však OK, je to ten „správný“ projev demokracie, kdy se dává šance každému, kdo má „ku.e“ nebo „ko.y“, umí otevřít ústa, má ostré lokty, vzývá pravdu a lásku, je příznivcem pražské kavárny, nebo je politický prostitut(ka), který(á) kde vydělá peníze, tam se bude politicky – nepoliticky angažovat. A odpovědně pracovat? To bude, až když bude nejhůře a bude k tomu donucen. To se však stává jen málokdy, jinak by nemohl nastat stav, o kterém je řeč.
Jiří B a ť a , 4. listopadu 2015