24.11.2015 RusVesna
Zatímco ostatní členové aliance bojují proti Islámskému státu, Turecko stojí stranou, a dokonce zakazuje k tomu používat svoje území. V Bruselu začalo zasedání Rady NATO, kterou naléhavě svolalo Turecko po zničení ruského letounu dnes ráno na turecko-syrské hranici. Sestřelením letoun protiteroristické koalice vyjádřilo Turecko podporu islámskému státu, a může být nyní vyloučeno z Aliance, řekl slavný norský politolog a spisovatel Bjørn Nistad.
“NATO opakovaně uvedlo, že bude bojovat s islámskými teroristy tímto způsobem, a Turecko jako člen Aliance nejblíže položený k Sýrii se mohlo připojit k operaci. Místo toho brání zahraničním letounům, včetně letounů členských států NATO a protiteroristické koalice, protínat svůj vzdušný prostor, zatímco ono samo se zapojit do této operace nechce,” řekl Nystad.
“Nelíbí se mi, aby Turecko vedlo válku proti Rusku. Jestli by na jeho území zavítala například francouzská stíhačka, také by ji mohli sestřelit. To dává Alineci právo vyloučit Turecko z NATO. Navíc, doteď neexistuje žádný jasný důkaz, že letadlo bylo sestřeleno právě nad tureckým územím.”
Podle něj Turecko fakticky pomáhá bojovníkům ISIL, například tím, že podporuje radikální islamisty nákupem ropy, dodávkami zbraní do Sýrie, a zároveň, dotíráním a útoky na pozice kurdské strany Demokratický svaz (PYD) v Sýrii, která také bojuje proti Islámskému státu.
Podle mínění norského politologa, Turecko se snaží prezentovat jako nevinný před zasedáním Rady NATO.
“Zdá se, že tímto způsobem ze sebe snímá odpovědnosti za incident a přesouvá ji na bedra koalice,” řekl Nystad.
“Co se stalo, může být nyní důvodem pro jeho vyloučení z koalice.“
Sotva všichni členové NATO přistoupí na to, aby bránili Turecko tváří v tvář Rusku, říká Nystad.
“Turecký prezident Erdogan se od ostatních prezidentů členských zemí NATO odlišuje svým autoritářstvím, ve srovnání s ním běloruský vůdce Lukašenko je mnohem demokratičtější. Nicméně na obranu Turecka mohou vystoupit Spojené státy. V této souvislosti bude přinejmenším velmi pochybně vypadat, že Američané bojují proti Isámskému státu. Kdyby Turci byli přesvědčeni, že USA jsou skutečně proti teroristům, sotva by sestřelili letoun státu, který bojuje proti ISIL”.
Podle slov Nystada i přes vysokou účinnost ruských pilotů v Sýrii západní média vyrábějí skeptický obraz ohledně účasti ruských ozbrojených sil v syrské operaci.
“U nás všechna média mluví o ruské agresi, že syrští občané trpí při bombardovacích útocích, že umírají děti. Doufám, že takový postoj k Rusku nebude bránit tomu, aby členské státy NATO střízlivě posoudily, co se stalo a potrestaly Turecko,“ uzavřel analytik.
Dnes ráno byl na hranici Turecka a Sýrie sestřelen ruský vojenský letoun Su-24. Turecký generální štáb oznámil, že ruský bombardér byl sestřelen stíhačkou F-16, když narušil vzdušný prostor země a nereagoval na varování. Zatímco podle ministerstva obrany Ruské federace se letoun v okamžiku sestřelu nacházel nad územím Sýrie. Dříve turecká strana varovala ruskou pro porušení vzdušného prostoru Turecka ruskými letouny během vojenských operací v Sýrii.