Merkelová chce Východoevropanům udělit lekci

27. 11. 2015          Spiegel on line (kráceno)
Na summitu EU – Turecko, který se bude zabývat uprchlíky, má EU uzavřít s Tureckem obchod, kritiky označovaný za špinavý: Turecko dostane 3 miliardy EUR na zlepšení situace uprchlíků v táborech, zejména Syřanů. Má se tak postarat, aby se do Řecka vydalo méně uprchlíků. To předpokládá tzv. akční plán, který vyjednala Evropská komise s Tureckem.


Evropané jsou za to ochotni slevit ze svých hodnot. Měla by se urychlit plánovaná liberalizace víz pro turecké občany a obnovit jednání o přístupu Turecka k EU, ačkoliv situace v zemi ohledně lidských práv není uspokojivá. Tento obchod se má zpečetit v neděli.

Pár dní před summitem však probíhá prudký spor o peníze. Podle Evropské komise má Turecko obdržet pro léta 2016 a 2017 tři miliardy EUR. Evropská komise a menší členové EU chtějí, aby se z rozpočtu EU vzala jen suma 500 miliónů EUR. Zbytek by pak měly zaplatit členské země podle obvyklého rozdělovacího klíče. Na Německo by tak připadlo asi 540 miliónů EUR, na Brity asi 420 miliónů .

Dále SPIEGEL online uvádí, že tyto země se však proti takovému návrhu staví a trvají na tom, aby se celý obnos zaplatil z rozpočtu EU. Teoreticky by se peníze mohly vzít z dosud nevyčerpané části , určené pro nouzové účely. Pak by ale chyběly při nouzovém stavu v zemědělství a strukturální pomoci.

Z těchto peněz však profitují především novější východoevropské státy EU. Ty se v otázce uprchlíků pravidelně stavějí na odpor. Když už východoevropští členové nechtějí spolupracovat při přijímání uprchlíků, pak by bylo solidární, kdyby se intenzívněji podíleli na financování společného problému, zní z německé strany.

Podle SPIEGELU je kancléřka Merkelová již delší dobu naštvaná kvůli blokačnímu postoji zejména Východoevropanů při rozdělení uprchlíků. Dohodnuté rozdělení 160 000 uprchlíků z Řecka a Itálie na zbytek EU se uskutečnilo přes odpor některých východoevropských států. Slovensko pohrozilo Evropským soudním dvorem. Nová polská vláda prohlásila po útocích v Paříži, že se již necítí být vázána závěry.

I nyní vykonávají východoevropské země tlak, aby z dokumentu, který dohodla EU s Tureckem, zmizel sebejemnější poukaz na kontingenty uprchlíků.

V EU si Berlín svým tvrdým postojem v otázce financování moc přátel neudělal. V pátek odpoledne se má opět hledat řešení. Vysoce postavení úředníci EU stanovisko Německa kritizují, ale zjevně uznávají, že Merkelové jde o princip, uzavírá SPIEGEL online.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Spiegel online , 27. November 2015, Von Peter Müller, Brüssel