Manuel Valls: Evropa musí uzavřít hranice

25. 11. 2015     zdroj
Premiér Francie Valls požaduje, aby EU zastavila příliv uprchlíků z Blízkého Východu. Odvolával se na poznatky, podle kterých do západní Evropy přicestovali skrytě jako uprchlíci přes Řecko a Srbsko nejméně dva teroristé z 13. listopadu. Navíc varoval před útoky v Německu a opatrně optimisticky se vyjádřil, že spolková vláda se v budoucnu bude aktivněji podílet na válce proti teroru.


Po útocích v Paříži apeloval premiér Francie Manuel Valls na Evropu, aby neodkladně zastavila příliv uprchlíků z Blízkého Východu. „ Nemůžeme v Evropě přijímat již více uprchlíků – to není možné“ , varoval socialistický politik. Kontrola hranic Evropy rozhoduje o osudu EU: „ Když to neuděláme, pak národy řeknou: Konec s Evropou!“

Valls se odvolával na poznatky vyšetřovatelů, že minimálně dva teroristé z 13.listopadu přicestovali tajně jako uprchlíci přes Řecko a Srbsko do západní Evropy. Místo, aby se do Evropy nekontrolovaně pouštěly tisíce migrantů, musí Evropa se sousedními státy Sýrie najít takové řešení, aby se tam přijalo a zachytilo více uprchlíků: „ Jinak Evropa zpochybní svou schopnost účinně kontrolovat své hranice.“

V rozhovoru se zahraničními novinami, mezi nimi Süddeutsche Zeitung, požadoval, aby Evropa konečně schválila pravidla výměny dat o cestujících a přísnější kontroly obchodu se zbraněmi. To dosud ztroskotalo i na odporu Berlína.

Valls se snažil vyhnout se kritice Angely Merkelové. Kancléřka je ve středu očekávána v Paříži při krizové schůzce s F. Hollandem. Valls vyjádřil respekt před rozhodnutím pozastavit azylová pravidla EU: „ Německo učinilo chvályhodnou volbu“. Nicméně dal najevo, že Paříž tím byla překvapena: „ Nebyla to Francie, která řekla: Přijďte“. To řekl i svému sociálnědemokratickému příteli, vicekancléři Sigmaru Gabrielovi.

Kritiku, že Berlín svým otevřením hranic nalákal do Evropy ještě více uprchlíků, vyjadřují ve Francii téměř všechny strany. Valls varoval, že situace by se s příchodem zimy mohla vyostřit: „ Především na Balkáně je v sázce mnoho – zdramatizuje se to – a sice ne někdy, ale velmi, velmi brzy.“

Valls: Jednoho dne přejdou Němci k náležité praxi

Valls vášnivě obhajoval volbu slov Hollanda a jeho vlády, kteří od teroristických útoků se 130 mrtvými vidí svůj národ ve válce. „ Pro mne je to jednoznačné: Je to válka!“

Tato „nová válka“, uvádí Valls, bude trvat dlouho: „ Možná několik měsíců, možná několik let.“ Do „sémantických diskuzí“ se pouštět nechtěl . „ Vím, že jsme se dříve tomu slovu vyhýbali, abychom teroristům neudělali tu laskavost“. Nejpozději s útoky na New York 11. září 2001je však tato diskuze ukončena. Stejně jako Al Kajda, tak i tzv. islámský stát „ není teroristická organizace jako dřív“, nýbrž organizace s vlastním teritoriem: „ Nechtějí dobýt žádnou zemi – ale chtějí ostatní země zničit.“

Valls pokračoval:“ Odmítnout slovo válka znamená popřít realitu“. Valls řekl, že milice IS mohou udeřit i v SRN. „ Také Německo a Itálie jsou ohroženy.“ Opatrně se premiér vyjádřil k otázce, jaký vojenský příspěvek ve válce proti terorismu očekává od Německa. Odkázal na debatu o větší mezinárodní zodpovědnosti, kterou začali prezident Joachim Gauck a ministr zahraničí Frank – Walter Steinmeier. S úsměvem dodal: „ Němci jsou velmi pragmatičtí lidé, jednoho dne přejdou od teorie k praxi.“

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová