Břetislav Olšer
29.11.2015 Rukojmí
Prof. Tomáš Halík od září do prosince 2015 působí na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana. Působení monsignora preláta v USA je jeho zásadní americká příprava na souboj o křeslo prezidenta Česka.Nechci malovat čerta na zeď, ale vzhledem k rozložení momentálních českých nálad by se prelát Halík stal prezidentem jedině v případě, že proti němu v druhém kole kandidovala lázeňská pacientka v hidžábu.Inu dle esoteriky Tomáše Halíka je mír vlastně válečný zločin; společně s Danielem Hermanem, dnešním ministrem kultury nadšeně vítali v roce 1999 agresi NATO proti Jugoslávii, známou též pod pracovními názvy „humanitární bombardování“ nebo „lidská práva s plochou dráhou letu“
Když selhaly v minulých letech pokusy Spojených států mít svého člověka hlavou českého státu; viz. Švejnar, Albrightová a Schwarzenberg, byl vyměněn velvyslanec USA v Praze. Tím novým se stal Andrew Schapiro, jenž se ihned pustil do díla. Velvyslanec odevzdal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi koncem září 2014 a hned prý; navyšujte rozpočet na obranu. O týden později odjel do Brna na schůzku s Vrchním státním zástupcem Pavlem Zemanem. O čem spolu v brněnské restauraci Rialto jednali, není určeno ke zveřejnění; ambasáda USA schůzku nekomentovala vůbec.
New York… Snímek Břetislav Olšer
Můžeme jen spekulovat, že ve fázi, kdy teče Spojeným státům nejen ve střední Evropě do bot, poslal Obama do Česka svého spolužáka, co se jeho židovská matka narodila v ČSR, že snad Čechy zlomí a přivede je zpět do náruče pravdoláskové. Bílý dům je podle něj ve zmatku; Češi kopou za Putina. Tvrdí však, že chce Česko odnaučit korupci.A zpoza oceánu se nechal slyšet i americký senátor John McCain byl velmi znepokojen postojem českého prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimíru Putinovi. A Maruška Albrightová ze Smíchova, která byla u bombardování Bělehradu, mu jen přikyvovala. Co by dělal svět, kdyby zjistil, že má Rusko jako USA na dvacet tajných věznic v Afghánistánu, v iráckém Abú Ghrajb, na Guantánamu, v Polsku, Pákistánu, Jordánsku a nejnověji i na Ukrajině, všude tam, kde neplatí americké pokrytectví, že mučení je proti lidským právům… Zde…
A politické školení americké demokracie ihned začalo; po Andrewu Schapirovi vystoupil v Černínském paláci prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman (71), aby nasměroval českou diplomacii na Západ. Vyprávěl, jak byl roztrpčen Zemanovými výroky v Číně. A stejně, jako nás před desítkami let poučovali Sověti, co je to plíživá kontrarevoluce, a jak co můžeme či nemůžeme, cepoval dnes naše Zaorálky. Doslova pan Gershman řekl, že “Zemanovy výroky jsou strašná věc” a že si to při návštěvě USA pěkně odskáče za své názory na lidská práva v Číně a Tibetu, k Rusku, Ukrajině a sankcím. Svoboda slova, názorů a projevu poamericku… Resumé; proč nelze učinit státní převrat ve Spojených státech? Jelikož tam nemají velvyslanectví USA…
Vraťme se však k dnešku, před několika dny ve čtenářském průzkumu MF Dnes, kdo by měl být příštím prezidentem ČR, vyhrál Miloš Zeman; jak mezi lidmi se základním vzděláním, mezi středoškoláky i vysokoškoláky. Ti ho volili 9120 hlasy, zatímco generála Pavla 7892 a pátera Halíka 6866; Zeman dostal 22,6 % procenta hlasů. Vyhrál ve všech krajích, pouze v Praze o pouhou desetinu procentního bohu prohrál s generálem Petrem Pavlem. Na dalších místech celkově za Zemanem (22,6 %) skončil právě Petr Pavel (14,4 %), třetí byl kněz Tomáš Halík (9,5 %), čtvrtý ekonom Jan Švejnar (7,9 %) a první pětici uzavírá exprezident Václav Klaus (6,5 %). Žádného ze 13 nabízených kandidátů si nedokázalo vybrat 11,7 procenta hlasujících. Do hlasování se zapojilo celkem 110 574 čtenářů.
Situace je vážná, nikoli však tragická. Je nutné odletět na konečnou kandidátskou přípravu za oceán. Proč by měli mít své tréninkové tábory pouze hokejisté NHL? Prof. Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny, tak od září do prosince 2015 působí na Institute for Advanced Study na University Notre Dame ve státě Indiana. V říjnu přednášel ve Washingtonu na Georgetown University, na Woodrow Wilson International Center for Scholars (v rámci Annual Freedom Lectures) a na Velvyslanectví ČR. V listopadu navštívil New York, účastnil se diskuse s prezidentkou Union Theological Seminary prof. Serene Jones, přednášel a předčítal ze své nové knihy v rámci Festivalu evropské literatury a na Carnegie Council for International Etics debatoval s publicistou Ianem Burumou o uprchlické krizi a identitě Evropy (beseda byla natáčena 30 televizními stanicemi). A cestou zpět neopomene poděkovat za podporu Vatikánu, kde bude dva dny na mezinárodní konferenci na Papežské univerzitě Urbaniana a na konferenci na Papežské univerzitě Gregoriana. Otevřený dopis prelátu Halíkovi…
Vatikán… Snímek Břetislav Olšer
To koukáte, to koukáte, co jsme to měli k večeři? Kdo vlastně je Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny pro žijící osoby, které se zasloužily o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“? Vystudoval sociologii a filosofii na FF UK v Praze, do roku 1968 byl členem výboru ČSM, později členem komise ZV ROH pro socialistickou soutěž. V letech 1972–1975 působil jako podnikový psycholog a sociolog v podniku Chemoprojekt; soutěžil o titul Brigády socialistické práce československo-sovětského přátelství, dnes dle něj brigády práce asi imperialistické.
Připomeňme si jeho curriculum vitae této interesantní figurky a pochopíme vše; podle kádrových materiálů projevoval v pracovní a odborné oblasti angažovanost za realizaci politiky KSČ a byl ochotný a svědomitý, měl velmi dobrý vztah k lidem a v kolektivu byl oblíben. Patřil k zakládajícím členům Ekumenického hnutí inteligence a studentů a Díla koncilové obnovy. V roce 1978 měl být tajně vysvěcen biskupem Aufderbeckem v Erfurtu na katolického kněze. V letech 1980–1982 absolvoval dvouleté studium stranického vzdělávání k otázkám světonázorové výchovy a v roce 1981 absolvoval v NDR nástavbový kurs pro instruktory sociálně psychologického výcviku.
Odmítl též podepsat Chartu 77. Státní bezpečnost jej vedla jako kandidáta tajné spolupráce (KTS) pod krycím jménem Kazatel. Dne 17. června 1982 odmítl nabídku StB ke spolupráci. Halíkův svazek byl 6. prosince 1989 zásluhou Václava Havla zničen a zbylo z něj jen torzo. V roce 1984 získal atestaci z psychologie a působil jako psycholog na Institutu Ministerstva průmyslu, byl rovněž psychoterapeut pro drogově závislé na Protialkoholním oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice UK. České křesťanské akademie (ČKA) ho nedávno zvolila na další 6leté funkční období prezidentem ČKA; tuto funkci zastává již od roku 1990. Holt, prezidentování je jeho hobby, má je zkrátka ve svých genech; patřil v těžkých dobách k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Po roce 1989 se stal prezidentem České křesťanské akademie, farářem pražské Akademické farnosti a profesorem Univerzity Karlovy.
Zde je třeba na moment zpomalit; Federální shromáždění ČSFR 1. srpna 1991 schválilo “výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví (zejména církevních řádů) a náboženských společností.” Že by vliv exkomunisty na postu předsedy vlády Mariána Čalfy…? Nicméně jako důkaz onoho vstřícného kroku mezi státem a církví bylo prohlášení tehdejšího kardinála Františka Tomáška, že to je poslední nárok, který církev vznáší! Poděkoval a sdělil, že další majetky už katolická církev žádat nebude. Nejen on, ale i další opoziční představitelé se vyslovili pro restituční tečku. Ozývají se však hlasy, že kardinálova slova nejsou prokazatelná, že tady byl rovněž přece tzv. blokační paragraf, který měl otevřít další restituce… Nicméně v letech 1990 a 1991 bylo do vlastnictví katolické církve zákonem převedeno asi 170 komplexů. Kardinál, arcibiskup pražský, hlava katolické církve v Čechách a na Moravě Tomášek upozornil také na to, že nejde o žádný majetek zabavený komunisty. Úplné vypořádání poměrů s římskokatolickou církví tedy proběhlo 1. 8. 1991…
Když byl poslanec JUDr. Stanislav Polčák z TOP 09 loni tázán, proč nejsou zveřejněny seznamy církevního majetku, určené k navrácení, odpověděl ve smyslu, že by tímto seznamem prozradili církvím i majetky, o nichž ony samy nevěděly a nemínily by je ani žádat k navrácení. Co je to za pokryteckou taktiku a strategii? Chce TOP 09 pomáhat církvím s restitučním vyrovnáním nebo si hraje na dvojitého agenta, co od každé z jednajících stran něco dostane…? Každopádně je takové lavírování na obě strany směšné. Zvláště, když se policie zajímá, jak pan poslanec přišel před časem k 7,5 milionům Kč a do čeho je investoval…?
Dalajláma a Mao…
V nedávných televizních OVM mluvil prelát Jeho Svatosti – Monsignor 2. stupně jaký bude filosofický prezident Česka po smrti kanonizovaný, co však předtím bude prezidentem všech občanů. Moudrý, klidným hlasem hovořící sečtělý muž, jenž když ale přijde řeč na Rusko a Ukrajinu, nalije se mu krev do hlavy, jeho fádní pohyb pravé ruky strne a vymezí se rázně vůči pokusům o Euroasii, touze Ruska po bývalém SSSR. Pak se prelát nadechne, vzdechne a řekne, že jsou u nás nejrůznější nepřátelské servery, které jsou proruské.…
Už chtěl říct, že by měly být zakázány a přidat své obligátní slovní spojení „ruský imperialismus“, ale polknul to, jelikož mu možná došlo, že stejně tak by mohly ty zlé servery zaútočit na jeho milované Spojené státy, co mučí své vězně ve více než dvaceti zemích světa. Vlastně ani neporušují americkou jurisdikci, jelikož neprovádějí sofistikované mučení ve Státech svých, ale v cizině, takže jsou z hlediska porušování lidských práv z obliga, byť za svoji existenci provedly stovky válek, agresí, převratů a anexí, ovšem samozřejmě v mírumilovném hávu „přinášení svobody a demokracie iráckému lidu…“http://stream.cz/nejnovejsi/slavnedny/10000268-den-nejvetsiho-protestu-proti-valce-ve-vietnamu
Jak již bylo zmíněno, prelát Halík získal Templetonovu cenu; výše finanční odměny je uzpůsobena tak, aby v daném roce převyšovala částku pro jednotlivé kategorie Nobelovy ceny, když Templeton kritizoval „duchovní nevšímavost“ Nobelových cen a chtěl tak ilustrovat přesvědčení, že nejdůležitějšího pokroku se nedosahuje čistou vědou, ale harmonií vědy a náboženství. Templetonova cena je druhou nejvyšší finanční částku pro jednotlivce udělovanou filantropickou organizací. V roce 2014 výše prémie činila 1 100 000 liber šterlinků – 1 libra cca 35,2 Kč. Kdoví, co by pan Templeton řekl na mazané sestry Voršilky a jejich chucpe byznys s Národním divadlem v Praze, kdy podvodně provozní budovu ND restituovaly, poté prodaly a teď ji chtějí zase zpátky, což je v podstatě princip mnohých církevních restitucí…
Cena je pro monsignora Halíka velmi prestižní ocenění, které získala také Matka Tereza, jež zakládala útulky pro umírající, sirotky a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Navštívila ve světě mnoho míst lidského utrpení: osadu s přesídlenci po černobylské havárii, v obleženém Bejrútu vyhledávala děti ohrožené válkou – v rozvalinách města jich našla na šedesát zmrzačených a nemocných a všechny se jí podařilo evakuovat do bezpečí. Založila Misionářky lásky, kongregace Milosrdenství… Získala rovněž Nobelovu cenu míru, o níž bylo řečeno, že je asi málo duchovní. Může se s Matkou Terezou rychlokvašný katolický kněz Tomáš Halík rovnat…?
Obě zmíněné ceny získal též Dalajláma, jehož prelát Halík litoval, že ho odmítl papež František přijmout, jelikož by tím pokazil renomé čínským křesťanům. Je zvláštní, že Tomáš Halík bouří proti riziku bolševismu, přičemž právě tibetský duchovní vůdce se nedávno přiznal k víře v učení německého myslitele Karla Marxe, jehož teorie daly základ socialismu a komunismu. Dalajláma na placené přednášce v New Yorku, kde taktéž přednáší Monsignor Halík, řekl: “Jsem stále marxista. Nejsem pouze socialista, jsem poněkud levičák a komunista. V terminologii sociálně ekonomické teorie jsem marxistou. Myslím, že jsem daleko dál vlevo, než čínští vůdcové. Ti jsou kapitalisty… Marxismus má morální etiku, zatímco kapitalismus je pouze honba za ziskem,“ vysvětlil duchovní, jenž žije od svého útěku z Číny po nezdařeném proti čínském povstání v Tibetu v roce 1959 v indickém exilu. Marxismus se podle něj zabývá údělem pracující třídy, tedy většinou společnosti, osudem těch, kdo nejsou privilegováni a jsou v nouzi.
Modlící se buddhistky v Pekingu… Snímek Břetislav Olšer
Monsignore Halík však jen vypadá jako svatořečený, ve skutečnosti nemá pro hříšné projevy zloby a nenávisti daleko. Když uslyší jméno Miloš Zeman, vyplaví se z něho přímo ďábelský adrenalin; o Miloši Zemanovi tvrdí: “Spíš je mi ho dnes líto, vidím, že je to nemocný člověk. Léta alkoholu a barbarské životosprávy se podepsaly na jeho zjevu, na jeho chování i na jeho myšlení. Vždyť on byl původně intelektuál, Klause převyšoval inteligencí a hlavně smyslem pro humor. Pak si přisvojil masku jakéhosi bodrého, přihlouplého strýce. Ale ta mu přirostla k obličeji tak, že už ji nemůže sundat. Přitom styl jeho rozhodování, koho jmenuje ministrem, komu udělí nebo odepře profesorský titul, nese znaky orientálního despoty, který odměňuje své milce a mstí se svým nepřátelům…”
Mám říct nahlas, co mi připomíná on? Jak může “světová” osobnost a nositel prestižní Templetonovy ceny tak hulvátsky urážet hlavu státu? A což tak, pane Halíku, vámi milovaný abstinent Václav Havel…? Nechci malovat čerta na zeď, ale vzhledem k rozložení momentálních českých nálad by se prelát Halík stal prezidentem jedině v případě, že proti němu v druhém kole kandidovala lázeňská pacientka v hidžábu.
Monsignor Halík je zkrátka eurohujer, proto také tvrdí dle evropské bible zvané EUROMED, že lidé mají morální povinnost přijmout utečence; jsem zvědavý, kolika z nich nabídne nositel Templetonovy ceny místo pod svou střechou, aby šel příkladem Česku a zachoval se poprvé jako Matka Tereza…?Je však asi určený jako ústřední mediátor; Společnost Mozaika – Platforma dialogu, která se v duchu soudobého tureckého islámského myslitele a hlasatele tolerance Fethullaha Güllena snaží o pěstování dobrých vztahů mezi muslimy, křesťany a Židy, se rozhodla udělovat v Čechách každoročně jednomu českému intelektuálovi Cenu mezináboženského a mezikulturního dialogu. Jako prvnímu byla tato cena udělena Tomáši Halíkovi. Ano, kdo jiný se zasloužil o to, aby katolická církev vzkvétala za podpory běženců a islámu, byť pro spoustu nacistických válečných zločinců byla záchranou i se svými majetky, mocí a penězi.
Můžeme jmenovat jen namátkou: Eduard Roschmann, známý jako „Řezník z Rigy“, Franz Stangl – velitel vyhlazovacího tábora Treblinka, osvětimský „Anděl smrti“ Josef Mengele, velitel tábora Sobibor Gustav Wagner, organizátor deportací Židů z Francie a Slovenska Alois Brunner, Hauptsturmführer Erich Priebke, zodpovědný za masakr italských partizánů v Římě roku 1944, a v neposlední řadě také Adolf Eichmann… Pro všechny tyto počestné křesťany organizoval biskup Alois Hudal tzv. „krysí stezky“ (ratlines) umožňující prominentním nacistům uniknout velmi tajně z poválečné Evropy. Což třeba dopis, v němž biskup Hudal roku 1948 požádal argentinského diktátora Juana Peróna o vydání 5000 argentinských víz pro bývalé „vojáky“ nacistické Třetí říše.
Po boku Hudala stál při organizování některých krysích stezek vedle jiných lidí také Monsignor Karlo Petranović, ustašovský válečný zločinec, který uprchl z Chorvatska přes Rakousko do Itálie. Další povedený církevní ptáček, páter Krunoslav Draganović, chorvatský profesor teologie a pašerák válečných zločinců z Chorvatska, se v 50.letech a 60. letech objevoval na výplatní pásce amerického Pentagonu. Se zmíněnými požehnanými jedinci spolupracoval také Monsignor Karl Bayer, římský ředitel katolické organizace Caritas International.
Na jaké výplatní listině asi figuruje Jeho Svatost – Monsignor 2. stupně Tomáš Halík…? Za co, no že dle americké školícího vzorce řekl, že považuje Putinovo Rusko za nesmírné nebezpečí. Putin se prý snaží vybudit ruský nacionalismus vidinou obnoveného SSSR, formuje globální protidemokratickou koalici těch nejhorších sil- fašizujících a kryptokomunistických, v demokratických státech vytváří páté kolony, obnovuje špionážní sítě a loví prý v nejkalnějších vodách české společnosti a někteří tu šíří Putinovskou propagandu goebbelsovského rázu.
Inu dle esoteriky Tomáše Halíka je mír vlastně válečný zločin; společně s Danielem Hermanem, dnešním ministrem kultury nadšeně vítali v roce 1999 agresi NATO proti Jugoslávii, známou též pod pracovními názvy „humanitární bombardování“ nebo „lidská práva s plochou dráhou letu“…