6. 10. 2015 Kdo je v kurzu
Čínská měna nahradila dolar v Asii, podle údajů mezinárodního platebního systému SWIFT.
Během prvních osmi měsíců roku 2015 se jüan (RBM) poprvé v historii stal hlavní měnou obchodní výměny mezi Čínou se jejími nejbližšími sousedy – zeměmi asijsko-pacifické oblasti. Na druhém místě byl japonský jen, třetí – hongkongského dolaru, a až na čtvrté pozici – americký dolar.
Při tom v rámci celosvětové obchodní výměny vytěsnil jüanu jen na čtvrté místo, i když na rozdíl od japonského jenu yüan neobdržel status rezervní měny.
Podíl jüanu na globálních transakcích se v srpnu zvýšil z 2,34% na 2,79%, což mu umožnilo zaujmout čtvrté místo v seznamu nejpopulárnějších měn. Podíl japonského jenu byl 2,76%.
Za pouhé tři roky yüan “předběhl” 7 měn, pokud jde o používání ve světového obchodu.
Před třemi lety, v srpnu roku 2012, zaujímala výměna v jüanu pouze 0,84% trhu, což odpovídalo 12. pořadí v světovém žebříčku. V posledních třech letech objem plateb v jüanech vzrostl třikrát: v roce 2013 yüan předběhl singapurský i hongkongský dolar, norskou a švédskou korunu; v roce 2014 se dělil o příčku se švýcarským frankem a kanadským dolarem.
Objem obchodu prostřednictvím jüanu vzrostl v srpnu o 9,13%, zatímco v jiných měnách se snížil o 8,3%; objem devizových transakcí vzrostl o 20% za poslední měsíc a jeden a půl krát za roka, oznámil SWIFT.
Takže rychlý růst jüanu (RMB) v “ratingu SWIFTu” přispěl k tomu, že finanční instituce ve všech regionech každý rok stále aktivněji využívají čínskou měnu pro obchodní zúčtování.