V Sýrii jako v Afghánistánu, aneb Zbabělý americký fotbal a fér světové chlapské ragby…

Břetislav Olšer
21.10.2015   Rukojmí
Právě probíhající MS v ragby všem jasně ukázalo rozdíl v mentalitě Spojených států a zbytku světa; JAR – USA skončilo debaklem 64:0. USA jsou přece americký fotbal a největší zbrojení; helmy, chrániče a drátěné masky, B 52 a M-16. Možná banální srovnání, ale podívejme se na hráče amerického fotbalu a ragby, potažmo na zbrojní průmysl USA, pyšnící se veletrhy zbraní, jež charakterizují Spojené státy svým druhým dodatkem Ústavy: „Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…“


Hrdiny USA jsou hráči amerického fotbalu, co připomínají roboty s drátěnými maskami na tvářích, vycpávkami na ramenou, chrániči po celém těle. Je to symbol amerického vedení tzv. čestného boje. Ochranné mřížky na obličej, chrániče ramen, kyčlí s kostrčním ochranným prvkem a stehenní chrániče, dobře viditelná ochrana chrupu z vyzkoušeného materiálu který pokrývá všechny zuby horní čelisti. A ještě dres s rukávy, který úplně překrývá chrániče ramen, je z odolného materiálu… tedy zkrátka, čestně chlap na chlapa. A ragby? Dres, chrániče chrupu, kdo chce, má helmu a to je vše. Kdo viděl zápas v ragby, nemusí se mu nic o rozdílu v chlapském pojetí těchto dvou sportů povídat. A vrcholem je Super Bowl, miliony Američanů sledující toto utkání a jejich vítězové jsou americké ikony.

Ve Spojených státech je násilí na každém rohu, zvláště dnes. Kromě toho jsou Američané na více než stovce vojenských základen po celém světě. Každý rok je v USA zakoupeno přes 4, 5 milionu zbraní; jejich občané jich zde vlastní nejvíce na světě. Na každých sto Američanů jich připadá 90. Jak uvedl New York Times, podle přehledu o malých zbraních (Small Arms Survey) jich vlastní Američané 300 milionů z celkových více než 900 milionů zbraní na světě. Samozřejmě, že kdo má zbraň, chrání svůj majetek a zájmy Spojených států po celé planetě. Na férovku. Když připomenu, že vyvraždili miliony původních obyvatel severní Ameriky, je jasné, co mají ve svých genech.

Ty se projevily už na konci 2. sv. války, kdy zničili atomovými bombami Hirošimu a Nagasaki, včetně na 200 tisíc civilistů, jen aby Sověti nezvítězili také v Tichomoří, pak následovaly války, které rozpoutaly násilí, trvající dodnes. V Koreji je to už přes 60 let, co rozdělili zemi na dva znepřátelené státy, což se jim naštěstí nepovedlo ve Vietnamu, kde byl na začátku desetileté hrůzné války a po třech milionech mrtvých domorodců komunistický pouze sever země, aby dnes je po boji s komunistickou hydrou komunistický celý Vietnam. Americký zbrojní Super Bowl však pokračoval, ovšem se stejnými výsledky – bombardování Bělehradu, pak vylhaná válka v Iráku a Afghánistánu, zrůdná bezletová zóna v Libyi, včetně veletrhu zbraní, a nyní snaha napravit si pověst v Sýrii z fiaska v Kábulu…

Sovětská vojska nevstoupila v roce 1979 na území Afghánistánu svévolně a bez pozvání, jak to běžně činí vojska NATO a USA, nýbrž na pozvání představitelů tehdejší oficiální afghánské, marxistickými myšlenkami se řídící vlády Hafizuláha Amína a jeho předchůdce Tarákího.Velmi záhy po sovětské invazi do Afghánistánu se začal bin Ládin angažovat v odporu proti okupantům. Dokázal především využít svých rozsáhlých prostředků, aby zajistil transport mudžáhidů z celého světa a jejich dostatečného zásobení zbraněmi. Za tímto účelem založil organizaci Maktab al-Chadamat, kterou však opustil poté, co se Sověti po neúspěchu museli z Afghánistánu stáhnout. Následně založil novou organizaci, známou Al-Kajdu (v překladu „Základna“).

Je všeobecně známo, že tamní mudžáhidé byli podporováni ze strany Spojených států. USA tak činily pomocí organizace ISI (pákistánská rozvědka). Ze Spojených států přicházel materiál a peníze za 3.2 mld USD. V době nejvyšších dodávek to představovalo až 65 000 tun zbraní ročně. Bylo dodáváno téměř vše. Od pistolí a pušek přes minomety a bezzákluzová děla až po střely země-vzduch FIM-92A Stinger. Nutno podotknout, že CIA nebyla nadšena z uvolnění těchto střel pro afghánské vzbouřence mudžahedíny. Nakonec se ale musela podvolit nařízení Kongresu. Porážka SSSR však hrála prim…

Mudžahíd je „muslim, který bojuje ve svaté válce, ten, kdo se zasazuje o zachování a šíření hodnot, které ctí islám,“ přičemž toto úsilí může nabývat různých podob; nejznámější událostí, která vedla ke zformování mudžahedínů z více než 30 muslimských zemí, byla sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979. Krátce poté tamní muslimové volali po společném džihádu mudžáhedínů proti komunismu do všech muslimských zemí. Toto volání vyslyšely tisíce bojovníků za islám z více než 30 zemí muslimského světa – od nejchudších rolníků po tzv. warlordy – fundamentalistické vojenské vojevůdce (podle překladu „vojenské diktátory“) a jejich odboj byl do jisté míry organizován rozvědnými organizacemi USA, resp. CIA… Bush ml., Cheney i Riceová věděli o brutálním mučení a libovali si

Kořeny teroristické sítě Al-Káida sahají do první poloviny 80. let 20. století, kdy se v Afghánistánu začal formovat odpor proti sovětské okupaci organizovaný arabskými mudžáhidy, kteří se těšili podpoře USA. Na konci 80. let zakládá Usáma bin Ládin, zámožný podnikatel ve stavebnictví, organizaci Al-Káida a rekrutuje do ní mudžáhidy z Afghánistánu. Že nebyl agentem CIA? Možná, nicméně bojoval proti Sovětům stejně jako CIA. Obrat v jeho vztahu k USA nastává krátce po irácké invazi do sousedního Kuvajtu v roce 1990. Saúdská Arábie se obávala přímého střetu s početnější iráckou armádou, bin Ládin proto nabídl králi Fahdovi pomoc svých mudžáhidů. Monarcha však jeho nabídku odmítl, a místo toho povolil Spojeným státům zřídit na saúdském území vojenské základny. Bin Ládina to popudilo. Začal veřejně kritizovat královo rozhodnutí umístit cizí vojáky v „zemi dvou mešit“ (Mekka a Medína) a znesvětit tak posvátnou půdu. Za to byl ze země vypovězen a uchýlil se v roce 1992 do exilu v Súdánu.

Nesmíme zapomenout ani na Tóra Bora, pevnost al-Káidy a Tálibánu, několikapatrový jeskynní komplex zásobený elektřinou z hydroelektráren na horských potocích, nebo jako komplex schopný zajistit ubytování pro více jak 1 000 bojovníků. Šlo o komplex jeskyní v Bílých horách na východě Afghánistánu v provincii Nangarhár. Leží asi 50 kilometrů východně od Chajbarského průsmyku a 10 kilometrů severně od hranic s pákistánskými kmenovými územími. Byl zde také velký sklad munice jako třeba střely FIM -92 Stinger, vyřazené v roce 1980. Objekt byl vybudován v místních jeskyních za pomoci CIA na počátku 80. let proti Sovětům. Z paštunského překladu “Tóra Bora – Černá jeskyně”.

Existují důkazy, že zmíněná podpora byla financována z peněz, jež proudily z obchodu s drogami. Hlavně pak z takzvaného „Zlatého trojúhelníku“ a i ze samotného Afghánistánu, kde bylo opium vysazováno mudžáhidy na území, které nebylo pod kontrolou Kábulu. Toto opium pak bylo převáženo do Pákistánu, kde se pod dohledem a ochranou CIA zpracovávalo a distribuovalo. Například v Pákistánu vzrostl počet lidí závislých na heroinu z nuly v roce 1979 na 1.2 milionu v roce 1985. Dále se uvádí, že do dvou let od zahájení operací CIA v Pákistánu uspokojovalo opium, resp. heroin z něj získaný, z příhraničních oblastí Afghánistánu s Pákistánem 60% poptávky po této látce ve Spojených státech amerických. Je US Army živou vodou pro zrod podřezávačů krků z řad teroristů IS…?

Proti prezidentovi Asadovi nyní bojují v Sýrii skupiny opozice, ke kterým se řadí také muslimští radikálové a příslušníci mudžahedínů. “A kdo může, ať se přímo do takové pomoci zapojí v ČR nebo zahraničí. A kdo může a vydá se přímo do Sýrie pomáhat v boji, to je nejsilnější skutek. Otevřeně vyzýváme bratry a sestry v ČR i jinde, aby se zapojili do boje v Sýrii jak jen mohou a kdekoli mohou. A vynasnažíme se každému v tom pomoci,” uvádí se například v jednom příspěvku na facebookových stránkách Cesta k víře pro Česko. Výzva je doplněna i mailovou adresou, kam se mohou případní zájemci o svatý boj hlásit a konzultovat, jak vyřídit potřebné náležitosti.

Pod námi je afghánský Hindúkuš mudžahedínů… Snímek Břetislav Olšer

Sověti přišli chránit prezidenta Afghánistánu Nadžibulláha. Po jejich odchodu se skrýval v komplexu OSN, než si pro něho 27. září 1996 přišli vojáci Tálibánu. Byl vykastrován a poté ho Tálibán v ulicích utahal k smrti za náklaďákem. Jeho krví nasáklé tělo bylo poté pověšeno na sloupy veřejného osvětlení, ústa vycpána afghánskými bankovkami a prsty nahrazeny cigaretami… Dnes jsou Rusové v Sýrii a Spojené státy, byť hovořili o spolupráci s Putinem, jsou najednou proti. Přitom v Paříži byli loni v září na konferenci o Iráku vedle 40 účastníků přítomni i ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov; jednalo se o nutnosti zkoordinovaných akcí v boji proti skupině Islámský stát (IS). Účastníci schůzky se shodli, že IS „představuje hrozbu pro Irák, ale také pro celé mezinárodní společenství“. Všichni se proto zavázali „podpořit všemi dostupnými vojenskými prostředky novou iráckou vládu v boji“ proti IS.

Islámský stát v Iráku a v Levantě (ISIL) vznikl v dubnu 2013, jeho kořeny však sahají o více než deset let hlouběji ke skupině Tahvíd a džihád vedené Jordáncem Abú Musou Zarkávím. Ten organizaci původně založil s cílem svrhnout jordánského krále. Po americké invazi do Afghánistánu se ale Zarkáví přesunul do Iráku. Vraždění pokračuje, ale USA mají obavy, aby nedopadly jako v Afghánistánu. Uvádějí proto jako argumenty proti ruské přítomnosti v Sýrii bombardování protiasadovské umírněné opozice, která však vede boj na straně teroristů islámského státu. Západ nechal zlynčovat Kaddáfího a zavinil zběsilý a krvelačný exodus běženců přes Libyi do Itálie

Ovšem, jsou to skupiny vycvičené CIA. A při ruských útocích mezi nimi údajně zahynula též spousta civilistů. Drzost; přitom USA bombardují ještě dnes v Afghánistánu civilní cíle. Při nedávném bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severo-afghánském městě Kunduz přišlo o život přes dvacet jejich zaměstnanců. Dalších několik desítek je v kritickém stavu, resp. se pohřešuje, informují světové agentury. Mluvčí NATO Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva. Boje kolem Kunduzu trvají šest dní.

Podle Lékařů bez hranic bombardování jejich nemocnice v afgánském Kundúzu, které má už přes dvacet obětí, pokračovalo ještě 30 minut poté, kdy byli zástupci NATO, americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje, uvedli Lékaři bez hranic.. Tvrdí, že všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice v Kundúzu věděly. Na místo měl v sobotu dorazit i český lékař, ten však nakonec neodcestoval. Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně patnáctiminutových intervalech.
 
Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty, uvedla organizace na svých webových stránkách. Lékaři bez hranic ujišťují, že všechny válčící strany, včetně Kábulu i Washingtonu, byly jasně informovány o přesném umístění zařízení – nemocnice i budovy personálu… A Obama se omluvil… A kdy se omluví za další masakry? Za poslední čtyři roky se v Afghánistánu, chráněném Američany, odehrálo přes šest desítek atentátů, které zabily explozemi bomb stovky osob, přičemž ale zcela “vybouchl” důvod, proč zde “obranné” síly US Army a NATO byly. Dle čísel OSN bylo v Afghánistánu zabito za toto období až devět tisíc civilistů. Síly NATO jich mají na svědomí asi dva a půl tisíce. Obama-zloděj křičí, chyťte zloděje; Rusové prý zabíjejí civilisty, USA je vraždí doopravdy Inu, v téměř stostránkové studii tří sekcí Lékařů proti jaderné válce (Německo, USA, Kanada) dospívají její autoři k poznatku, že za deset let trvání války proti teroru zahynulo v Iráku kolem milionu lidí, v Afghánistánu více než 220 tisíc a v Pákistánu zhruba 80 tisíc; tak to dopadne, když je někdo hrdinou Super Bowlu, bojuje čestně a chrání se pouze svým pseudo sportovním brněním…