5.10.2015 Wertyz Report
Šéf Rady OSN pro lidská práva Zeif Ra’ad Al-Hussein v září volal po nezávislém mezinárodním vyšetřování válečných zločinů spáchaných v Jemenu. Vzápětí Nizozemsko podalo návrh rezoluce, která z části volala po vytvoření mise, které bude mít přístup do každé části země. Nizozemská rezoluce se ale potýkala s odporem zemí zapojených ve válce – jemenské vlády, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. A tak Saúdská Arábie navrhla vlastní alternativní text.
Podle něj by měla OSN pomáhat existujícímu národnímu vyšetřování v Jemenu, které zahájila jemenská exilová vláda se sídlem v Rijádu, stoupenec saúdské intervence v zemi. Mezinárodní organizace saúdskému návrhu odporovaly a podpořily nizozemský návrh.
Ačkoliv USA několikrát vyjádřily, že podpořují nizozemské snahy, pozorovatelé v Ženěvě a New Yorku říkají, že USA nechaly nizozemský návrh zaniknout voláním po vzájemné dohodě, čímž prosadily saúdský návrh. „Bylo to hrozné, USA byly dlouho potichu. Nizozemci měli mít veřejnou podporu od klíčových partnerů včetně USA. jenže během druhého týdne vyjednávání bylo jasné, že potřebnou podporu nezískají. Americká pozdní podpora nizozemského textu v podstatě pomohla Saúdům,“ řekl Nicolas Agostini, ženevský zástupce Mezinárodní federace pro lidská práva.
Nizozemci pod tlakem Saúdů představili nový návrh, který volal po vyslání týmu expertů a pomocného personálu do země s cílem shromáždit data o porušování lidských práv v Jemenu. Saúdové následně ale navrhli novou rezoluci. Ta neobsahovala mezinárodní lidskoprávní tým, místo toho jen žádala OHCHR o poskytování informací ohledně „programu technické pomoci a budování kapacit v poli lidských práv.“ Nizozemci následne svůj návrh o mezinárodní vyšetřování stáhli. Proč? Nizozemská mise při OSN VICE News sdělila, že den předtím, než Nizozemci svůj návrh rezoluce stáhli, americký ministr zahraničí John Kerry mluvil s nizozemským ministrem zahraničí Bertem Keondersem na summitu pro boj proti terorismu.
V pátek tedy byla schválena nová rezoluce. Saúdská Arábie a její spojenci budou moct provádět národní vyšetřování porušování lidských práv Jemenu, jinými slovy, budou tedy vyšetřovat vlastní zločiny, a OSN je podpoří technickou pomocí.