– Pozorovatelka –
27.10.2015 AENews
Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety s policií – videa
Černohorský premiér Milo Djukanović obvinil Rusko a nacionalistické kruhy v Srbsku, že stojí za nynějšími protivládními protesty, které od září v zemi organizuje opozice. Jejich skutečným cílem je podle přesvědčení předsedy vlády zabránit vstupu Černé Hory do NATO a do Evropské unie.
Další z řady opozičních demonstrací v hlavním městě Podgorici v sobotu přerostla v násilné střety. Vzduchem létalo i kamení na budovu parlamentu a na policisty, kteří odpověděli slzným plynem a obušky. Podle dnešních zpráv bylo zraněno 29 policistů a 26 účastníků protestu. Při násilnostech přišlo mimo jiné k úhoně 13 policejních vozidel a téměř tři desítky domů.
Mezi zadrženými, kteří byli později propuštěni, se ocitli i dva opoziční poslanci. Jsou prý důvodně podezřelí, že vyzývali ke svržení ústavního pořádku, za což jim hrozí minimálně pětileté vězení.
Djukanović v rozhovoru poskytnutém v neděli chorvatské státní televizi HRT uvedl, že demonstrace jsou pokusem ohrozit ústavní pořádek a svrhnout vládu. Černá Hora podle něj od opětovného nabytí nezávislosti v roce 2006 důsledně směřuje k začlenění do Severoatlantické aliance a do Evropské unie. „A právě tím (zabránit tomu) je motivována snaha změnit vládu,“ řekl.
Zastavení euroatlantické cesty
„Jejich snahou je nejen změnit vládu, ale zastavit evropskou a euroatlantickou cestu. Jsem hluboce přesvědčen, že konečným cílem je zvrátit výsledky demokratického referenda z roku 2006 (o nezávislosti), aby se vyloučila možnost, že Černá Hora jako nezávislý stát bude sama rozhodovat o své politice, a aby se vrátila do gravitačního pole politiky ze sousedství i ze vzdálenějších adres, kde si přejí vládnout nejen Černé Hoře, nýbrž (celému) regionu,“ dodal premiér.
Na otázku , zda má na mysli Rusko a „některé pravicové struktury“ v Srbsku, odpověděl, že o tom vůbec nepochybuje. „Stejně tak (jako pokud jde o velkosrbské nacionalistické kruhy v Srbsku) není pochyb o tom, že Rusko hrálo a nadále hraje aktivní úlohu v organizaci protivládních protestů v Podgorici,“ zdůraznil.
Opozice pořádá demonstrace od září a ohlášeným dlouhodobým protestováním chce dosáhnout vytvoření přechodné vlády a vypsání předčasných voleb. Prohlašuje, že jejím hlavním cílem je přimět k odchodu Djukanoviče, který je v čele Černé Hory téměř nepřetržitě už 24 let. Kromě období 1998–2002, kdy byl prezidentem, zastával funkci předsedy vlády. Poprvé se stal premiérem v roce 1991, kdy mu bylo 29 let.
Djukanović podle svých odpůrců řídí Černou Horu jako „soukromý stát“. Obviňují ho především z odpovědnosti za rozsáhlou korupci, která tuto malou evropskou zemi sužuje. Objevila se rovněž neprokázaná obvinění, že má prsty v ilegálních aktivitách. Řádné parlamentní volby by se měly v Černé Hoře konat v říjnu příštího roku.
Zdroj
Rusko odmítá obvinění
Hluboký zmatek způsobilo obvinění premiéra Černé Hory Milo Djukanoviće, že Rusko vyprovokovalo protesty v Podgorici a stojí za propagací střetů policejních sil s opozicí. Milo Djukanovič nepodal jediný konkrétní důkaz údajného ruského vlivu na růst sociálního napětí v Černé Hoře a ani jej nemohl podat, protože žádný neexistuje. Jeho cíl je jasný – chce se zbavit odpovědnosti za vzestup opozice v Černé Hoře, i když skutečná příčina je jasná: naprostá lhostejnost k názorům velké části lidu Černé Hory.
Je těžké předpokládat, že „státník“, který je tak dlouho u moci, si není vědom skutečného pozadí zhoršené situace v jeho zemi. Samozřejmě, že si toho vědomý je. Navíc, on musí vědět, proč je nucen stále opakovat absurdní tvrzení, že nezávislost Černé Hoře poskytne pouze členství v NATO.
Milo Djukanović – zkušený politik, nejednou měnící postoje, ovšem ne podle potřeb lidí, ale pouze podle zájmů „vnějšího prostředí“ a tím pro osobní prospěch.
Co se týče Ruska, jsme opravdu znepokojeni, ale nikoli volbou, na kterou mají lidé Černé Hory právo, ale nepřiměřeným použitím síly ze strany policejních orgánů proti pokojným demonstrantům. (zdroj, zdroj)
Podgorica a Černá Hora na mapě bývalé Jugoslávie: