1. 9. 2015 První zprávy
Pravidelně slyšíme a čteme, co si myslí o Rusku a Rusech ostatní lidé, politici a média na Západě. Zajímavé je proto také dozvědět se, co si myslí Rusové například o Spojených státech.
Čtyři procenta USA označují za agresora a „nepřítele číslo jedna”, dvě procenta je vidí jako agenta- provokatéra a zemi, která se snaží ovládnout svět. Stejný počet vidí v protiruské politice snahu o americkou nadvládu nad Ruskem. Mimochodem, jedna desetina respondentů nemá vůči prezidentu Baracku Obamovi dobré slovo.
Nicméně v průzkumu jsou i pozitivní asociace. Takže dvě procenta Rusů přemýšlí o Spojených státech jako o velké supervelmoci a mezi její symboly uvádí hvězdy a pruhy a Hollywood. Jedno procento respondentů vnímá USA jako silnou zemi.
Nicméně se od dob perestrojky postoj Rusů ke Spojeným státům změnil k horšímu. Například v roce 1990 byly Spojené státy v myslích ruských obyvatel především státem s vysokou životní úrovní (35 procent respondentů), a v roce 2015 si to už myslí pouze 12 procent. Naopak, jestliže nyní 15 procent Rusů hovoří o Americe, jako o zemi s vysokou kriminalitou a morálním úpadkem, během perestrojky si to myslelo jen jedno procento. Stejný poměr je k charakterizaci “ve vztazích mezi lidmi není lidská hřejivost”.
„Jestliže před čtvrtstoletím představovala Amerika svobodnou společnost (13 procent), s rozvinutou vědou a technikou (15 procent), kde úspěch závisí na osobním úsilí (20 procent), dnes podíl příslušných prohlášení prudce klesl (na pět, sedm a sedm procent),” píše se v prohlášení VCIOM.
Ruští občané stále více začali kritizovat zaoceánskou velmoc: například devět procent ji považuje za zemi, kde je rozšířená rasová diskriminace (proti jednomu procentu v roce 1990), a 11 procent upozorňuje na hlubokou propast mezi bohatými a chudými (dříve jen pět procent).