A i když má nová ruská strategická balistická raketa nižší hmotnost, její bojový výkon je nesrovnatelně vyšší, než nynější 210 tunová raketa Vojvoda (označená na Západě názvem “Satan”) .
„Ruská strategie je kompletní a aplikace operací Strategických raketových sil zahrnuje simultánní vypuštění raket dvou tříd: těžkých a lehkých,“ říká šéf strategických raketových vojsk, generál-plukovník Sergej Karakajev. Podle toho se v tzv. lehké třídě budou využívat raketové komplexy Topol-M a Jars. Namísto těžkého Vojvody, přicházejí nové mobilní střely SARMAT. Zařazení tohoto raketového systému do výzbroje ruské armády se očekává v letech 2018-20. “Výroba a umístění nového modelu rakety bude probíhat současně se snížením počtu starých raket, takže se strategická raketová vojska budou modernizovat, aniž by byla ohrožena jejich schopnost.”
Nová dosud přísně utajovaná raketa byla navržen a postavena (prototyp), v Makejevském státním raketovém centru ve městě Mias, a nejedná se upgrade předchozí střely. Jedná se o zcela nový design – je více kompaktní a lehký.
Sarmat váží polovinu toho, co Vojvoda, má snadnější dopravu a lépe se ukrývá. A podle odborníků nemá její účinnost ve světě rovnocennou konkurenci.
Práce na projektu Sarmaty začaly v roce 2009. Testy ukázaly, že raketa na kapalné palivo může překonat více než 11 tisíc kilometrů, a nést bojové nálože o hmotnosti 4350 kilogramů.
Podle ruských raketových odborníků nemají Sarmaty žádné omezení v dosahu bojového použití, mohou zasáhnout cíle podél trajektorie procházející přes oba póly planety. Podle nich nejsou systémy obrany NATO určeny pro takovou všestrannost.
Nová strategická raketa také může nést deset samostatně naváděných střel. Navíc každá hlavice kombinuje vlastnosti dvou různých typů zbraní: chovají se jako křídlaté rakety a vzhledem k nadzvukové rychlosti je bude prakticky nemožné zachytit.
Stejně tak samotná Sarmata sice může fungovat jako klasická balistická střela s propočítatelným obloukem (a tudíž s možností sestřelení), ale její další vlastností je, že tuto trajektorii může kdykoliv změnit – její další trysky mohou měnit výšku, směr i její rychlost.
Je sice pochopitelné, že se Rusko chlubí novou výzbrojí, ale nečte se to příliš dobře. Znamená to, že i když se nejedná o navýšení strategických raket, jejichž limit byl stanoven smlouvami, jedná se o další krok ve spirále závodů ve zbrojení.