Darina Želanovová
19.8.2015 Zvědavec ,rozhovor
Pokles ruské národní měny, rublu, v srpnu se stal nepříjemným překvapením jak pro vedení země, tak pro obyčejné lidi. Pravda.ru udělala rozhovor s analytičkou trhu Dariou Želannovou o současném stavu věcí na ruském finančním trhu a ve světě, aby zjistila, co se stane s rublem v dohledné budoucnosti.
Jaké jsou faktory, které přispěly k poklesu ruského rublu v srpnu?
Srpen je tradičně na finančním trhu obecně těžký měsíc a ruský rubl není výjimkou. Klesající cena ropy je hlavním faktorem u oslabení rublu. Ropa Brent spadla pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel a, samozřejmě, rubl nemohl nereagovat.Rubl je vázán na ropu
Je zde také sezónní faktor. Srpen je časem, kdy účastníci trhu tradičně očekávají slabá data v platebních bilancích. Ruská centrální banka opět snížila sazby. Máme klíčovou sazbu na 11% a míra inflace činí v ročním průměru 13,5%. Tento faktor rovněž rubl ovlivňuje.
Ropa je hlavním problémem. Cena ropy reaguje na čínské problémy, to na prvním místě. V Číně existuje celý blok špatných ukazatelů, které odráží situaci v ekonomice: zpomalení průmyslové aktivity, problémy s investicemi a velmi závažný pokles akciových ukazatelů.
Navíc i dohoda o íránském jaderném programu sehrála svoji roli. Kolují zvěsti, že Írán hodlá navýšit dodávky ropy na trh, jakmile Západ zruší sankce. Íránští představitelé řekli, že v r. 2016 zvýší produkci o 500,000 barelů denně.
Reaguje rubl stále a zprávy o západních sankcích?
Zprvu trh na zprávy o sankcích reagoval velmi rychle. Investoři byli nervózní a došlo k vážnému odlivu kapitálu z Ruska. Je zde však faktor návyku, kdy ceny jsou tvořeny na základě událostí. Před několika dny USA rozšířily sankce vůči Rusku, ale trh na tyto zprávy naprosto nereagoval.
Dokud je Rusko tržní ekonomikou, všichni chápeme, že rubl by reagoval na všechny události, ke kterým dochází. V současnosti je hlavní intrikou globálních finančních trhů sazba amerických Federálních rezerv, a rubl na to bude přirozeně reagovat také.
Když byly uvaleny sankce, Rusko bylo odříznuto od vnějšího financování a centrální banka musela poskytnout vlastní zdroje jak finančním institucím, tak celému průmyslovému sektoru.
A co ruské zlaté a devizové rezervy? Jsou stále naší bezpečnostní sítí?
Současné zlaté a devizové rezervy Ruska jsou odhadovány na více než 350 miliard dolarů – to je celkem velké číslo. Rusko tuto bezpečnostní síť skutečně potřebuje. Někteří specialisté říkají, že podpora rublu je nesmyslná a drahá. To není tak zcela pravda, protože ekonomika trpí výkyvy měny spíše, než nižším kurzem.
Co se stane s ruským rublem na podzim a v zimě?
V situaci vysoké nestability a napětí je těžké na delší časové období předpovídat cokoliv. Existují jisté referenční body. Například v září-prosinci provádíme velké platby u zahraničních dluhů, kdy se musí nakupovat spousta měny.
Bude rubl dále klesat?
Rubl bude klesat, ale člověk by se vždy měl dívat na cenu ropy. Navíc je zde faktor amerických Federálních rezerv. Federální rezervy jsou vlastně dirigentem globálního finančního systému. Ať se nám to líbí, nebo ne, jejich politika ovlivňuje všechny ostatní země. Ostatní centrální banky činí rozhodnutí za sledování Federálních rezerv. Stav věcí v americké ekonomice indikuje jejich připravenost zvýšit sazby, aby se posílil dolar. Dnes americký dolar zůstává v dlouhodobé fázi posilování.
Jaké má silný dolar pro americkou ekonomiku nevýhody?
Drahý dolar je nebezpečný pro jakoukoliv ekonomiku. Zároveň růst kurzu amerického dolaru povede ke zvýšení výnosů v dolarech denominovaných aktiv a k velkému přílivu investic. Z tohoto pohledu je to pro ně dobré. Vždy existuje rovnováha: příliš silná měna je nebezpečná, příliš slabá měna je nebezpečná také. Nicméně posilování dolaru ovlivní především rozvojové země. Bohužel Rusko a ruský rubl tím utrpí také.
Odchází model na zdrojích postavené ekonomiky do historie?
Ekonomika založená na zdrojích je riskantní, ale neřekla bych, že tento model ekonomiky se přežil. Celá ekonomika světa funguje na ropě a plynu. Všechny projekty alternativních energií jsou miniaturní. Rusko je velkým dodavatelem přírodních zdrojů a nemyslím si, že tento model se v příštích dvaceti nebo třiceti letech změní.
Existují respektované organizace a lidé říkající, že ruský rubl může dosáhnout úrovně 70 rublů za dolar. Je to možné?
Technicky může cena ropy spadnout dále, na 47 dolarů za barel. Rubl bude následovat ropu, ale pak se situace srovná. Slyšela jsem také, jak respektovaní lidé říkají, že cena ropy se odrazí a do dvou nebo tří let dosáhne opět 100 dolarů za barel.