12. 7. 2015 Sputník
Poloostrov Krym, který se vrátil do složení Ruska, zažil ve svých dějinách dvě dlouhé a kruté blokády – za Krymské války a za Druhé světové války. A nyní uskutečňují Západ a Kyjev další podobnou blokádu.Jednání jak USA a EU, tak i Ukrajiny vůči Krymu je skutečnou blokádou, tvrdí britský novinář Thomas de Waal v The National Interest.
Podle jeho názoru, poté, co se stal Krym součástí Ruska, byl vystaven poloostrov „jednomu z nejtvrdších embarg ve světě”. Proti Krymu byly zavedeny dokonce tvrdší sankce, než proti celému Rusku, podotýká novinář.
De Waal je přirovnává k sankcím zavedeným proti Kubě a Íránu, a podotýká přitom bezprecedentnost tohoto případu, protože omezující opatření se týkají nikoli celé země, ale jednoho jejího území.
„Režim sankcí je tak přísný, že američtí advokáti svým klientům doporučují, aby s Krymem neměli co dělat”, píše de Waal.
RF: Část sankcí Západu může přetrvat navždy
Britský novinář je toho názoru, že kvůli podobným opatřením ze strany Západu budou místní obyvatelé mít nepřátelský vztah k Ukrajině a loajálnější k Rusku. Připomíná, že v době konfliktu mezi Gruzií a Jižní Osetií v r. 2008 označil tehdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili oddělená území za „okupovaná”. Není divu, že situaci s Krymem dnes popisují na Ukrajině stejnými termíny, avšak v případě Gruzie tato taktika zkrachovala a měla za následek jenom sblížení Jižní Osetie a Abcházie s Ruskem.
Z hlediska de Waala, v situaci s Krymem se všechno rozhodne v průběhu nejbližších několika let: bude-li postaven most přes Kerčský průliv, který spojí Krymský poloostrov s kontinentální části RF, nebudou mít ekonomická omezení ze strany Kyjeva žádný význam, a podle slov britského novináře, „bude anexe poloostrova ve značné míře skutečností”.
Více: http://cz.sputniknews.com/nazory/20150712/683125.html#ixzz3fgLV5FBK