Břetislav Olšer
7. 7. 2015 blog idnes
Řecko “zbavené práv” řekl nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Zemi přirovnal k dlužníkovi vysvlečenému donaha, vystavenému na pranýř. Napsal: “Budeš chřadnout bez země, jejíž duch, Evropo, stál u tvého zrodu…”
V Řecku se včera hlasovalo v referentu; Řekové rozhodovali, zda přijmou, nebo odmítnou návrh mezinárodních věřitelů, který má vést k oddlužení země; pro vystoupení z eurozóny se vhazovaly lístky se slovem; Nai znamená ano, ne se řekne oxi. Proti dohodě s věřiteli bylo asi 61,5 procenta z více než 62 procent voličů. „S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muset začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.
„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos. Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. Řekl to v rozhovoru pro list The Financial Times řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur (8,8 bilionu Kč).
Vo co gou? Řecká vláda požádala skupinu zemí, které tvoří „demokratickou“ Evropskou unii, o jednotýdenní prodloužení lhůty pro splátku dluhu, aby Řekové mohli tvrdé podmínky vnucované jejich zemi Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, za pomoci Washingtonu, schválit nebo odmítnout. MMF a Washington znali jedinou odpověď. „NE“. Poker “demokratické klace” nevyšel…
Co nastane po pokusu o státní převrat speciální metodou vyděračství MMF a dalších bank s lichvářskými úvěry? Věřitelé budou v pokušení nechat Řeky chvíli se smažit ve vlastní olivové šťávě a zjistit, zda několik týdnů ekonomiky bez hotovosti dokáže to, co referendum nedokázalo: změnit režim. Tsipras bude pod tlakem, aby rezignoval a vypsal nové volby, pokud se ekonomické zprávy budou zhoršovat, a to by mohlo skončit zvolením vlády, která se více přizpůsobí zbytku Evropy….? Kalkulace těch,. jimž cvaká u prdelky, jelikož miliardy visí totiž ve vzduchu po vyřazení Řecka z eurozóny také jako ztráta pro EU…
Asi tak nějak hoří Bruselu koudel u eurozóny, stejně jako když exodus běženců zruší schengenský prostor… Snímek Břetislav Olšer
Balkán ještě ale nebyl dobyt; napřed Řekové statečně vzdorovali německým nacistům, když jsem ale mluvil počátkem 90. let během války v bývalé Jugoslávii s jejím posledním prezidentem Stipe Mesičem, odpověděl mi na otázku, kdy tato válka skončí, lakonicky: “Až rozhodnou USA a rozdělí mezi nástupnické státy jejich peníze…” Balkán a s ním Řecko byly zkrátka vždycky cílem USA, potažmo NATO. Kde jinde je strategicky tak výhodná pozice pro vojenské základny než na Peloponésu? Proto se Řecko dostalo 18. února 1952 do NATO i do EU 1. ledna 1981, aniž by splňovalo přijímací podmínky. Nemuselo, stačilo, když nabídlo svého řeckého ducha v prospěch militantů.
Stipe Mesič… Snímek Břetislav Olšer
Za to má Řecko jednadvacet křesel v Evropském parlamentu, Německo 99, součástí schengenského prostoru je od 1. ledna 2000, členem eurozóny je od 1. ledna 2001, rotujícího předsednictví Rady EU se Řecko ujalo pětkrát, poprvé v roce 1983, naposledy v roce 2014. Tak mazala EU Řecku med kolem huby a nalévala ouzo, až je z toho fatální polízanice. Přesto dnes prožívá Řecko pokus o státní převrat v podání Spojených států, NATO a EU, špatného klonu RVHP a sofistikovaného “letadla”; příklad – od vstupu do EU na jaře 2004 ČR získalo o 410 miliard korun více, než kolik jsme do EU odvedli; jak je to možné, dávat míň, než kolik se nám vrátí…? Jak se projevuje naše role amerického pohůnka, mladšího čeledína, který poháněl při orbě potah…?