Jan Keller: Pokud se Evropa nevymaní z područí korporací, nepřežije krizi

Stanislav Blaha 
11.7.2015 E-republika

Rozhovor s europoslancem Janem Kellerem o TTIP, Řecku a dalším osudu EU.


Ahoj Honzo, co se teď děje ve Štrasburku?

Včera se hlasovalo o stanovisku EP k TTIP. Připojil jsem se ke skupině rebelů, která se postavila radikálně proti dodatku o arbitrážích. Ze 191 členné frakce je nás vzbouřenců 56, z Čechů jsem tam jediný.

Václav Umlauf k tomu včera na e-republice napsal článek s názvem Evropský parlament podporuje Mnichovskou dohodu s korporacemi. Nepřehání, když přirovnává Oděský masakr k zapálení Říšského sněmu, TTIP k Mnichovské dohodě a hlasování EP k hlasování poslanců Říšského sněmu, kterým předali všechnu moc Hitlerovi?

Texty pana Umlaufa čtu velice pozorně a rád, ale přesto se mi tahle přirovnání zdají poněkud přehnaná. A to jsem hlasoval jak proti asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou, tak proti dokumentu, který Evropský parlament schválil tento týden ohledně TTIP. Pro přesnost, jednalo se o vcelku nezávazná doporučení Evropského parlamentu adresovaná vyjednavačům o obchodní smlouvě, nikoliv o schválení smlouvy TTIP. Na to si počkáme ještě hodně dlouho a nebyl bych překvapen, pokud by nakonec žádná dohoda dojednána nebyla. I když si netroufám přesně tvrdit, s jakou pravděpodobností jednání zkrachuje, jeho neúspěchu bych se až tak moc nedivil.

Jak vidíš další osud ISDS, dle mého názoru klíčového článku TTIP, který EP pustil k dalšímu jednání?

Tento týden se v rámci frakce socialistů a demokratů vzbouřilo 56 poslanců, kteří pak hlasovali proti zmíněnému dokumentu. V prvé řádě právě proto, že kritika ISDS v něm obsažená se jim zdála málo důrazná. Všeobecně se mluví o tom, že ISDS ve své původní podobě, tedy jako arbitráž vedená třemi nikým nekontrolovatelnými osobami, neveřejně a bez možnosti odvolání, je prakticky mrtvá. To mimochodem ohrožuje i podepsání obchodní smlouvy s Kanadou, protože ta s takovou institucí ještě počítá. Spor se vede už „jen“ o to, zda TTIP bude obsahovat návrh na ustanovení nějakého průhlednějšího orgánu, anebo nebude posuzování takových sporů vůbec součástí TTIP. Já jsem se ke skupině rebelů přidal, i když česká vláda tvrdí, že jakákoliv smlouva s Amerikou o řešení sporů mezi firmami a státem je pro nás lepší než dosavadní ujednání z počátku 90. let, které naši zemi silně poškozuje. Naší vládě v tomto bodu nemohu uvěřit. Vycházím z toho, že Američané jsou našimi spojenci, takže by logicky nemohli více než dvacet let provozovat praktiky, které nás poškozují. Obávám se, že takové pomluvy našeptali našim představitelům nějací Putinovi agenti. Já Američanům věřím a argument o tom, že s námi udržují nějakou pro nás nevýhodnou dvoustrannou úmluvu, kterou nám vnutili, prostě neberu.
 
Jsou za propuštěním návrhu TTIP k dalšímu jednání lobbistické tlaky obyčejná hloupost a ideologická zabedněnost poslanců, nebo něco jiného?

V Evropském parlamentu se najde vše z toho, co jsi jmenoval. Ale najdou se tam v delegacích mnoha zemí i lidi, kteří se řídí svým vlastním rozumem a a na tlaky ani různá doporučení nereagují. Těch 56 poslanců, o kterých jsem se zmínil, mezi ně patří.

Stal se návrh tím, že jste ho propustili k dalšímu projednávání, veřejně dostupným? Existuje někde jeho text v ČJ?

Ano, takové texty se po přijetí překládají a když mi to připomeneš třeba za týden, překlad Ti z Bruselu pošlu.

Proč odstoupil Varoufakis? Neměli by ze svých funkcí pro neschopnost odstoupit i vyjednavači z tzv. Trojky?

Varoufakise údajně odstavil sám Tsipras, protože působil na vyjednávače jako „červený hadr na býka“. Tak nám to na frakci oznámil řecký socialista, tedy nikoliv sympatizant Syrizy. Varoufakis to prý přehnal, když označil věřitele za teroristy. Osobně si myslím, že by nemusel říkat všechno, co si myslí. Měl fungovat jako hlavní vyjednavač, na druhou stranu – s teroristy se přece nevyjednává.

Proč pro ECB a vlády zemí EU nebyl žádný problém zachraňovat desítkami mld. eur soukromé banky a teď mají problém zachránit zemi, která se na HDP EU podílí pouhými dvěma procenty?

Nezlob se, ale to je otázka pro ECB. Já mohu jen obecně konstatovat, že v Evropské unii se příliš často měří dvojím metrem a že někdy je to vyloženě nechutné. Třeba ve středu jsme drželi minutu ticha za oběti Srebrenice, kde od masakru uplynulo deset let. Poté někdo vystoupil s prosbou, zda bychom mohli držet rovněž minutu ticha za 1500 povražděných Palestinců, protože od tohoto masakru uplynul přesně rok. Vedení Evropského parlamentu bez jakéhokoliv zdůvodnění nepřipustilo, aby se tato minuta ticha ve středu, ani o den později, kdy byla stejná žádost opakována, držela. To považuji za ubohé.

Existuje vůbec možnost vyhodit Řecko z eurozóny? Myslíš si, že půjdou sami a dobrovolně? Neděsí vedení EU, že se Řecko obrátí na Čínu a Rusko?

Nemohu vědět, jak to dopadne. Mohu jenom doufat, že o tom už není někde v Bilderbergu (to myslím samozřejmě jen obrazně) dopředu rozhodnuto. Pokud Řecko v eurozóně zůstane, dluh se stane nesplatitelný, pokud z eurozóny, či dokonce z Evropské unie vystoupí, kriticky to oslabí jižní křídlo NATO. Obávám se, že pro některé „demokraty“ by byl přijatelným kompromisem puč v Řecku v kombinaci s dalšími půjčkami. Pracovně říkám této možnosti „řecký majdan“. S Ukrajinou to nemá pochopitelně nic společného.

Je EU vůbec schopná se vymanit z područí nadnárodních korporací a dělat samostatnou politiku? Přežije EU současnou krizovou situaci?
Jsem optimista, a proto si myslím, že pokud se z tohoto područí nevymaní, není schopna krizi přežít. Přesně to jsem ostatně vykládal po celý čas své volební kampaně: Evropa ano, ale ne taková Evropa, ve které budou korporace a jejich pomocná elita vykládat středním a příjmově nižším vrstvám, že si žijí nad poměry.

Vřelé díky za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.

Související články: