Gregory Pappas
23.7.2015 Wertyz Reprot a Pappas Post
Bývalý americký ministr práce, profesor a autor filmu Inequality of All Robert B. Reich ve svém článku pro magazín The Nation uvedl opravdové důvody řecké krize a za hlavního viníka označil investiční banku Goldman Sachs, která Řecku pomohla ukrýt část dluhu.
„Krize byla zhoršena před několika lety dohodou s Goldman Sachs, současný ředitel Lloyd Blankfein a jeho tým pomohli Řecku ukrýt opravdový rozsah jeho dluhu a během procesu dluh zdvojnásobili,“ uvádí a zároveň přidává podobnost s americkou finanční krizí.
„V roce 2001 Řecko hledalo způsoby pro ukrytí svých rostoucích finančních potíží. Maastrichtská dohoda požadovala po všech členských státech eurozóny, aby vykázaly ve svých financích zlepšení, Řecko ale mířilo špatným směrem. Na záchranu přišla Goldman Sachs, zaranžovala tajnou půjčku ve výši 2,8 miliardy euro, zamaskovala to jako mezi-měnový swap – v této komplikované transkakci byl řecký dluh v zahraniční měně změněn na dluh v domácí měně pomocí fiktivního měnového kurzu,“ podotýká.
Reich tvrdí, že následkem této transakce zmizely z řeckých účtů dvě procenta dluhů. „Christoforos Sardelis, tehdejší šéf Řecké agentury pro řízení dluhu, později obchody popsal jako „dobrý sexy příběh mezi dvěma hříšníky.“ Podle Spyrose Papanicolaoui, který post po Sardelisovi v roce 2005 převzal, Goldman za své služby dostala 600 milionů euro (793 milionů dolarů). V roce 2001 to bylo asi 12 procent zisků banky pocházejících z gigantické jednotky pro trading a investice. Jednotku tehdy vedl Blankfein,“ uvádí.
Tyto obchody ale krizi ještě rozvířily a po útocích z 11.září 2001 se dluh země začal zvyšovat. „Po útocích z 11.září 2001 padaly výnosy z dluhopisů, to vyústilo ve velkou ztrátu pro Řecko kvůli formule, kterou Goldman využila pro výpočet splátek dluhu v rámci swapu. V roce 2005 Řecko dlužilo dvakrát tolik, neoficiální dluh země vzrostl z 2,8 miliardy eur na 5,1 miliard. V roce 2005 byla dohoda restrukturalizována a těch 5,1 miliard eur zastaveno,“ popisuje a dodává, že tehdejším ředitelem mezinárodní divize Goldman Sachs byl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.
Podle Reicha nebylo Řecko jediným hříšníkem. Do roku 2008 Evropská unie umožňovala členským státům manipulovat se svými dluhy pomocí tzv. mimotržních sazeb ve swapech. Jako příklad uvádí dohodu mezi Itálií a JPMorgan z konce 90. let, kdy banka zemi pomohla ukrýt její dluh swapováním měny za výhodný směnný kurz a Itálie musela provádět platby, které se neobjevovaly na jejích národních účtech.
Reich dále uvádí, že řeckou krizi spustila Goldman Sachs a popohnala korupce krácení daní bohatých. Situaci popisuje s událostmi v amerických státech, kdepodobné transakce také proběhly.
Foto: PappasPost