Zámek byl proměněn v nedobytnou pevnost, chráněn ocelovým – tři metry vysokým – plotem s kamerami a jinou sofistikovanou elektronikou. K ochraně mocných bylo připraveno kdykoli nastoupit do boje 17.000 policistů. Přece každý musí uznat, že případný atentát na tak nenahraditelné představitele pozemšťanů, byl by tragédií, z níž by se lidstvo patrně již nikdy nevzpamatovalo…
Demonstrace v Mnichově ve středu 3. června |
Ale summitu přesto chyběl pocit, že všechno je, jak má být, a že jeho zjevná i skrytá agenda kvete, aby se vposled nalila šťavnatými plody. Od 3. června „úspěšně mobilizovala v Mnichově nechvalně známá alterglobalistická „ulice“. Bavorskou metropoli zaplavilo v onu středu 30.000 rozhořčených lidí a konal se tam až do neděle úspěšný vzdorosummit „za solidární, mírový a ekologický svět“. Jen tento holý fakt usvědčil G7 z orwellovského převrácení pojmů. Vždyť „uhlíkatá Angela“ v Elmau (Německo nedodržuje závazky v oblasti emise uhlíkových plynů) postavila jako hlavní téma boj za ekologicky únosné ovzduší, světové zdraví a ovšem také – její dlouhodobá agenda – snesitelné globální podmínky práce námezdníků, kteří jsou ve „vynořujících se ekonomikách“ dřeni bez nože. Zároveň ale hostitelka G7 drží nesmiřitelný směr na jednáních s Řeckem, zatímco Tsiprasova vláda se snaží zmírnit „humanitární katastrofu“. A Merkelová osobně se fakticky chystá zhoršit pracovní, zdravotní a ekologické standardy samotným Evropanům – vlastní plnou podporou transatlantické obchodní smlouvě (TTIP). Ráda by Baracku Obamovi věnovala evropské „ano“ k TTIP do konce jeho volebního období (2016), jakkoli stále víc Evropanů, organizací, europoslanců i davů v ulicích říká „ne“.
Žádný oslavný ohňostroj nemohla tedy nad Elmau paní hostitelka odpálit. Zvláště když zásilky zbraní na Ukrajinu odmítá 77 procent Němců, TTIP se stává fackovacím panákem uvědomělého občanstva a na Angelu Merkelovou dopadá kritika, že nezodpovědně ničí starou dobrou Ostpolitik. Poměry jsou nejisté a všechno je otevřené. Ale nechtěli jsme snad před pětadvaceti lety to, čemu se říká „otevřená společnost“ a co stále ještě zní přitažlivě?
Angela Merkelová s Barackem Obamou 8. června před zámkem Elmau po jednáních summitu G7 |