30. 6. 2015 První zprávy
Publikace s názvem “Hospodářská špionáž: Americká špinavá hra,” uvádí, že zpravodajské služby USA špehovaly několik velkých francouzských firem, vedení ministerstva hospodářství, jakož i uzavírání velkých obchodů a kontaktů s mezinárodními organizacemi v Paříži v letech 2004 až 2012. Podle zakladatele WikiLeaks Juliana Assange má díky shromážděným důkazům Paříž plné právo obrátit se na americký soud.
„Ve spolupráci s WikiLeaks, Liberation a Mediapart odhalují, jak NSA zasáhla do obchodních zájmů Francie,” napsaly noviny pod názvem „Economická špionáž: Americká špinavá hra.”
Jak konstatovali novináři Liberation, v této agresivní strategii se stanovují priority Washingtonu, pokud jde o Francii v ekonomické sféře. Dokument “hospodářský rozvoj Francie” od roku 2012, vyrobený v podobě analytických poznámek NSA, si klade za cíl shromáždit všechny potřebné informace o francouzské obchodní praxi, mezi Paříží a mezinárodními finančními institucemi, přístup orgánů této země ke spolupráci v rámci G8 a G20, nebo o významných zahraničních zakázkách týkajících se Francie. Tento poslední bod je jedním z nejcitlivějších, a je podrobně popsán ve zvláštní sekci, v níž jsou všechny informace o smlouvách týkajících se francouzských společností, a jejichž hodnota je vyšší než 200 milionů eur.
Na špionáži se podílely vládní špičky USA
Podle analytiků, může tato odhalení vést ke zhroucení jednání o TAFT, dohodě o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy, jehož další kolo je naplánováno na polovinu července v Bruselu.
NSA měla zájem o získávání informací o těchto strategických odvětvích francouzského hospodářství: informační technologie, elektřina, plyn, ropa, jaderná energie, doprava, biotechnologie a tak dále. Všechny informace získané pomocí této zpravodajské agentury byly poté přeposlány do klíčových vládních agentur USA: Ministerstva vnitřní bezpečnosti, Ministerstva obchodu, Ministerstva energetiky, Federálního rezervního systému, Ministerstva financí, a i velení amerických sil v Evropě. Dokumenty ukazují, že masivní ekonomická špionáž Američanů ve Francii byla organizována na nejvyšších úrovních vlády USA.
WikiLeaks: Rostoucí nezaměstnanost ve Francii vyvolaly USA
Nyní je zřejmé, co měl na mysli zakladatel WikiLeaks Juliana Assange ve svém projevu na TF1 po zveřejnění prvního balíčku odhalení, když řekl, že „míra nezaměstnanosti je ve Francii mimořádně vysoká, a že je zde i příčina. Je jasné, že USA hrají špinavou hru. “
Šokovaná Francie: USA špehovaly tři francouzské prezidenty!
Jak NSA slídila u francouzských firem? Podle informačních systémů (Anssi) Národní agentury pro bezpečnost ne méně než sto francouzských společností se dostalo do sféry zájmů agentury. Většina z nich jsou klasifikovány jako OIV (životně důležití operátoři), protože jejich aktivity jsou pro národ považovány za strategické. Tyto společnosti pracují ve veřejném a soukromém sektoru v oblasti dopravy a v odvětví energetiky, vodohospodářství, zdravotní péče a telekomunikací. Tato špionáž se pohybovala v rozmezí od prosté krádeže krádeže curriculum až po zlodějnu citlivých dat. Ze zveřejněných dokumentů je rovněž zřejmé, že NSA měla zájem o informace o výběrových řízení souvisejících s americkými společnostmi. Podle analytiků, po pádu sovětského bloku, satelitní antény, které přestaly špehovat Rusy, začaly pracovat ve prospěch amerických společností. Od té doby se všechny americké vládní resorty zmobilizovaly, aby vyhrály ekonomickou válku.
Tato strategie vzala obsedantní a průmyslový charakter po útocích z 11. září. Pod rouškou boje proti terorismu se NSA stala vojenským křídlem Spojených států v ekonomické válce. Ve válce, jak Liberation upozornil, byla Francie zcela bezmocná. „Síla Američanů spočívala v plném soustředění se, zatímco ve Francii byla ekonomická špionáž tabu,” řekl Alain Zhyuille, bývalý ředitel zpravodajství v DGSE (Generální ředitelství vnější bezpečnosti ve Francii).
Julian Assange s pomocí francouzských médií minulý týden zveřejnil první balíček skandálního odhalení, že americká NSA odposlouchávala tři poslední francouzské prezidenty Jacquese Chiraca, Nicolase Sarkozyho a Francoise Hollandeho. Kromě toho, rozhovory byly sledovány u řady ministrů, vyšších úředníků a diplomatů, včetně velvyslance Francie ve Spojených státech.
Jiří Kouda , První zprávy