22.5.2015 Haaretz
Nový ukrajinský zákon zakazuje zobrazování nacistických a komunistických symbolů, ale jiný ukrajinský zákon vyžaduje, aby byly ctěny nacionalistické skupiny zapojené do zabíjení Židů a Poláků.
Nové ukrajinské zákony, které nabyly účinnosti v průběhu posledních dvou měsíců zakazují zobrazování objektů a jmen z komunistické minulosti země, avšak ctí skupiny, které spolupracovaly s nacisty při vyhlazení ukrajinského židovstva, uvádí zpráva agentury Bloomberg.
Prezident Porošenko u památníku v Babij Jar u Kyjeva |
Zákon podepsaný minulý týden ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, včetně názvů ulic a měst.
Očekává se, že to povede k přejmenování regionálních centr, jakými jsou Dněpropetrovsk (dosud pojmenován po Grigoriji Petrovském, který vládl na Ukrajině ve 20tých a 30tých letech) a Kirovograd (nesoucí jméno Sergeje Kirova, bolševického vůdce, kterého údajně nechal zabít Stalin), jakož i desítky dalších měst a stovek ulic.
Další návrh zákona podepsal Porošenko v dubnu. Ten stanoví, že Ukrajinci budou ctít řadu nacionalistických organizací, z nichž některé – jako například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) či Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) – bojovaly za druhé světové války po boku nacistů.
Proti zákonu protestovalo v otevřeném dopise adresovaném Porošenkovi a ukrajinským zákonodárcům 40 historiků z hlavních západních univerzit.
“Nejenže bude zločinem zpochybňovat legitimitu organizace (UPA), která povraždila desítky tisíc Poláků během jedné z nejodpornějších etnických čistek v historii Ukrajiny,” historici psali, “ale také zapoví kritiku OUN, jedné z nejextrémnějších politických skupin na západní Ukrajině mezi válkami, která spolupracovala s nacistickým Německem na začátku invaze v roce 1941. Rovněž se zúčastnila protižidovských pogromů na Ukrajině a v případě frakce Melnyk se spojila s okupačním režimu po celou dobu války.”
Vraždění židovských spoluobčanů se po bohu SS zúčasnily i jednotky ukrajinských nacionalistů |
Zákony také kritizuje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
“Zákon psaný široce a vágně definovaným jazykem omezuje jednotlivce ve vyjadřování názorů na minulé události a osoby a může snadno vést k potlačení politických, podnětných a kritických projevů, zejména ve sdělovacích prostředcích,” napsala v dubnu Dunja Mijatović, zástupkyně OBSE pro svobodu sdělovacích prostředků.
V rokli Babij Jar 3 km za Kyjevem ve dnech 29.-30.9.1941 povraždili jednotky SS a ukrajinských nacionalistických milicí přes 33 000(!) ukrajinských Židů. |
“Při postupu Ukrajiny na obtížné cestě k úplné demokracii důrazně žádáme její národní vládu, aby se zdržela jakýchkoli opatření, která předjímají nebo cenzurují diskusi či politizují studium historie,” praví se v prohlášení Amerického muzea holokaustu (Memorial Museum US Holocaust).