Zatímco MMF stahuje personál z Atén, Tsipras směřuje do Moskvy; riziko řeckého bankrotu dosáhlo po-krizových výšin

4. 4. 2015  AC24

Nový ministerský předseda Alexis Tsipras uprostřed rostoucího tlaku od svých ‚kolegů z Trojky‘, během nichž předseda Eurogrupy Dijsselbloem poznamenává, že s řeckými návrhy „to bude ještě dlouhá cesta“, a MMF stahuje z Atén svůj personál, mezi tím míří do Ruska, aby se počátkem příštího týdne sešel s Putinem. Jak poněkud záludně uvedl mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov: „Řecko ještě Rusko o finanční pomoc nepožádalo,“ jelikož se očekává, že Tsipras bude usilovat o dohodu o ‚itineráři‘ iniciativ na politické a ekonomické úrovni. Řecké riziko bankrotu v posledních dnech vystoupalo na svou nejvyšší úroveň od poslední ‚restrukturace‘… Riziko řeckého bankrotu zase dosáhlo do po-krizových výšin…

Když má takové přátele…

Předseda Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem řekl, že k uzavření dohody o návrzích Řecka na pomoc je ještě „dlouhá cesta“, i když vláda v Aténách reagovala na požadavky na více podrobností ke svému návrhu na ukončení této patové situace.

„Neustále se to zlepšuje,“ řekl dnes v Haagu reportérům Dijsselbloem. „Dodávají více a více návrhů, které jsou více a více podrobné. O některých částech, určitě dohody dosáhneme.“

Je tedy snad potom nějakým překvapením, že se řecký premiér Tsipras obrací k Rusku?

  • PUTIN S TSIPRASEM BUDOU DISKUTOVAT O EKONOMICKÉ SITUACI: PESKOV
  • PUTIN S TSIPRASEM BUDOU DISKUTOVAT O PROTI-RUSKÝCH SANKCÍCH EU: PESKOV
  • ŘECKO ZATÍM RUSKO O POMOC NEPOŽÁDALO, ROZHOVORY BUDOU: PESKOV

Jak hlásí ekthimerini, tak se pomocníci řeckého ministerského předsedy Alexise Tsiprase a ruského presidenta Vladimira Putina spolu i s řeckou a ruskou ambasádou v Moskvě a v Aténách horečně připravují návštěvu Tsiprase v ruské metropoli naplánovanou na 8. a 9. dubna, do níž řecká vláda vkládá naděje, že poslouží značnému zlepšení bilaterálních vztahů.

Podle dobře informovaného zdroje se očekává, že Tsipras bude usilovat o dohodu o „itineráři“ iniciativ na politické a ekonomické úrovni.

Očekává se, že rozhovory se dotknou několika témat oboustranných zájmů včetně „komerční a finanční spolupráce, investic, energetiky, turistiky a spolupráce v oblasti vzdělání a kultury,“ uvádí Tsiprasova kancelář. K ostatním tématům v agendě patří „vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií stejně jako regionální a mezinárodní záležitosti.“

Očekává se, že Tsipras na jednu stranu zdůrazní uznání závazků Řecka plynoucích z členství v Evropské unii a v NATO, na druhou stranu však podtrhne své přesvědčení, že do „bezpečnostní architektury“ Evropské unie by mělo být začleněno i Rusko. Uprostřed evropských obav z řeckého postoje ohledně sankcí EU proti Rusku se řečtí činitelé pokusili poskytnout opětovné ujištění poukazující, že Atény nebudou aktivně odporovat linii EU. Avšak zdroje blízké Tsiprasovi říkají, že vláda bude nadále vyjadřovat svůj nesouhlas se sankcemi jako s politikou.

Co se týče bilaterální spolupráce v sektoru energetiky, řekl Kathimerini vysoce postavený zdroj, že Řecko „znovu uspokojí Rusy, ne Západ.“ Ministr energetiky Panayiotis Lafazanis podle určitých zdrojů už v principu souhlasil s návrhem předneseným šéfem ruského gigantu Gazprom Alexejem Millerem na prodloužení nového plynovodu přes Turecko vedoucího přes území Řecka. Tento plán, jako ho chápe Kathimerini, předjímá konsorcium, v němž bude klíčovou roli hrát řecká veřejná plynárenská korporace (DEPA) spolu s ruskými fondy a možná i s evropskými klienty Gazpromu.

* * *

A ironií nad ironií je, že to vypadá, že Řecko se dovolává své vlastní kontroly kapitálu zrovna, když Kypr vlastní kapitálovou kontrolu dva roky po vnitřním vykoupení bank pomocí jejich střadatelů zrušil…

  • KYPR 6. DUBNA RUŠÍ POSLEDNÍ KAPITÁLOVÉ KONTROLY
  • DŮVĚRA V KYPERSKÝ BANKOVNÍ SYSTÉM JE PLNĚ OBNOVENA: VLÁDA

„I když s Řeckem nebudou žádné potíže, bude Kypr připraven na všechny možnosti k minimalizaci jakýchkoliv dopadů na svou ekonomiku.“

Je mise skončena?